, wtorek 5 marca 2024
300-lecie będzie wielkim świętem
Ks. Janusz Sikora w kościele Jezusowym. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

300-lecie będzie wielkim świętem

Rok Jubileuszowy kościoła Jezusowego potrwa od maja 2009 do 13 października 2010 roku. Na główne obchody przyjedzie kilka tysięcy luteran z Polski, Szwecji, Słowacji, Austrii, Węgier, Niemiec oraz Czech.
O przygotowaniach do wielkiego święta opowiada Gazeciecodziennej.pl ks. Janusz Sikora, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Cieszynie.

Kto przejął główny ciężar organizacji i koordynowania obchodów jubileuszu 300-lecia kościoła Jezusowego?
— Rada parafialna powołała komitet organizacyjny do spraw obchodów 300-lecia kościoła Jezusowego. To on koordynuje i prowadzi prace organizacyjne. Powołany został także komitet honorowy, którego członkowie będą wspomagać nasze działania za granicą i tam organizować wszelkie sprawy związane z przyjazdem zaproszonych gości oraz wiernych. Funkcję przewodniczącego komitetu honorowego przyjął na siebie ks. biskup Janusz Jagucki.

Jak wyglądają obecnie przygotowania, jak będą wyglądały obchody jubileuszu?
— Rada parafialna postanowiła ogłosić Rok Jubileuszowy kościoła Jezusowego, który potrwa od maja 2009 roku do 13 października 2010 roku (rocznica wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła). W tym czasie będą odbywały się rożne uroczystości oraz imprezy towarzyszące. Główny akcent położony został na uroczystości w maju. W dniach 21-22 maja w Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie odbędzie się seminarium historyczne, którego roboczy tytuł brzmi: „300 lat tolerancji na Śląsku Cieszyńskim". 23 maja odbędzie się widowisko plenerowe, które połączy prawdę historyczną z legendą. Na Zamku w Cieszynie rozpocznie się inscenizacja w strojach z epoki, przedstawiająca rekonstrukcję przyjazdu wysłannika cesarskiego z pozwoleniem na budowę kościoła. Zostanie wystrzelona kula armatnia, a następnie ze Wzgórza Zamkowego, ulicą Głęboką, na pl. Kościelny przejdzie korowód. Tu nastąpi przekazanie ewangelikom gruntu pod budowę kościoła oraz wbicie proporca cesarskiego. Całość zostanie zakończona nabożeństwem w kościele Jezusowym. Po południu będzie wykonana Symfonia Reformacyjna Mendelssohna. W niedzielę 24 maja odbędą się dwa nabożeństwa, a po nich - do samego wieczora - na pl. Kościelnym oraz w parkach przy kościele planujemy organizować imprezy towarzyszące skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych.

Jakie jeszcze wydarzenia planowane są w Roku Jubileuszowym?
— Od maja 2009 do października 2010 roku zamierzamy organizować koncerty chóralne, wspólne wędrówki po górach z luteranami z Zaolzia, wyprawy z polskiej i czeskiej strony do miejsc, w których zbierali się ewangelicy podczas tajnych nabożeństw.

Czy pojawią się wydawnictwa związane z obchodami oraz historią kościoła Jezusowego?
— Wydawnictwa stanowią bardzo ważny element jubileuszu i przygotowań, ponieważ pozostaną jeszcze długo po zakończeniu obchodów. Będą to reprinty broszury wydanej z okazji 100-lecia kościoła Jezusowego, książka Oskara Wagnera „Mutterkirche vieler Länder – Matka kościołów wielu narodów", w tłumaczeniu Łukasza Barańskiego, pod redakcją naukową prof. Janusza T. Maciuszko. Jest to najlepsza monografia kościoła Jezusowego obejmująca czas od jego powstania do 1920 roku. Opublikowane będzie także piąte „50-lecie kościoła" pióra ks. Oskara Michejdy wraz z będącym w przygotowaniu szóstym „50-leciem kościoła". W ten sposób w dwóch tomach zostanie zawarta historia kościoła Jezusowego od jego powstania do 2009 roku. Chcemy wydać również album o kościele oraz Księgę Psalmów zawierającą 150 psalmów przepisanych ręcznie przez 300 osób działających na rzecz społeczeństwa. Będą tam zawarte także zdjęcia tych ludzi oraz krótkie notki biograficzne. Z okazji jubileuszu wznowiona została pozycja zatytułowana „Ewangelicki Kościół Jezusowy w Cieszynie. Krótki pogląd na jego losy”. Książka autorstwa ks. dra Jana Pindóra ukazała się po raz pierwszy w związku z obchodami 200-lecia kościoła Jezusowego. Wydrukowany został także okolicznościowy kalendarz 300-lecia kościoła Jezusowego w Cieszynie.

Co jeszcze można będzie zobaczyć podczas obchodów?
— Niezwykle barwna będzie oprawa muzyczna. W uroczystościach głównych wezmą udział dwa trzystuosobowe połączone chóry z polskiej i czeskiej strony Śląska Cieszyńskiego. Jeden będzie występował na pl. Kościelnym, natomiast drugi w kościele. Licznie przybędą także orkiestry dęte. Z ciekawostek na uwagę zasługuje również konkurs ogłoszony przez parafię, który dotyczy 300-lecia kościoła. Obejmuje od trzy kategorie: prace literackie (np. opowiadanie, wiersz, nowela, pamiętnik, modlitwa), utwory muzyczne lub słowno-muzyczne oraz sztuki plastyczne (malarskie, rysunek, grafika, fotografia, rzeźba).

Kto weźmie udział w uroczystościach głównych, czy jest już przygotowana lista gości honorowych?
— Członkowie komitetu honorowego z zagranicy przygotowują przyjazd wiernych oraz zaproszonych gości. Już teraz mamy potwierdzone przybycie osób ze Szwecji, Słowacji, Austrii, Węgier, Niemiec oraz Czech. Spodziewamy się podczas głównych obchodów wielu tysięcy osób – to wymaga przygotowań oraz dobrej organizacji i koordynacji. Lista gości honorowych nie jest jeszcze zamknięta.

Rok Jubileuszowy potrwa do października 2010 roku, w którym przypadają obchody 1200-lecia legendarnego założenia Cieszyna. Czy komitet organizacyjny obchodów planuje w jakiś sposób włączyć się w to przedsięwzięcie?
— Tak, parafia ewangelicka włącza się do obchodów, poprzez organizację Tygodnia Ewangelickiego, który potrwa od 3 do 10 października 2010 roku. Odbędą się wówczas koncerty, wycieczki śladami pamiątek ewangelickich oraz dni otwarte szkół ewangelickich.

Rozmawiał: JANUSZ ZIĘBA
Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A może by tak "bracia w wierze" troche powrotu do źródeł. Czas jakis taki materialistyczny. Wszystkie nic tylko beatyfikują swoje lekko otyłe figurki przy byle takich rocznicach. Co, pomyslicie? Dobrze by było, bo niedługo zbraknie dóbr do zwrotu Kościołowi. Bida posuwa do przodu ale dla purpurze to nie przeszkadza. Pamiętajcie zatem, kościół powstał po coś tam, tylko dla potomnych. Bynajmniej nie po to by święcić rocznicowych Gości.

wspaniale imprezy, program bardzo bogaty, napewno beda tez ekumeniczne programy, bo jak redakcja umieszcza piekny obraz Matki Bozej pod artykułem to napewno wszystko się uda.

Celebrować "przekazanie ewangelikom gruntu pod budowę kościoła" ? To jakiś żart?

Jak nie zaprosili Dody. Myśleć pastory,myślec.

dla kaznodziei ad1: księża ewangeliccy z tego co wiem nie chodzą w purpurze, ad2: nie modlą się też do Marii, to chyba w katolickim kościele modli się do Matki Jezusa. ad3: o otyłości się nie wypowiadam - ogólnie wydaje się to być problemem nie tylko księży ale naszej młodzieży.

...w tym wyznaniu ciemnote wciska pastor. Chociaż jak zwał tak zwał,grunt że sie żeruje na strachu przed śmiercią

Ksiądz - współcześnie duchowny chrześcijański. Osoba, której w Kościele katolickim udzielone zostały stosowne święcenia kapłańskie albo osoba, której w Kościołach protestanckich powierzono urząd kościelny poprzez tzw. ordynację.

Burak- taki który uważa,że wszystko wie, nie wiedząc kompletnie nic.

...burak

Teraz jest wiadome na co idzie kasa ze zrabowanych działek...na reklamy adwords "cudownego żelastwa".

A boga jak nie było tak niema i po co to wszystko. Tylko dla kleru i dla naiwnych w roku 2009

a skąd wiedziałeś, że o tobie piszę? ty inteligenty jesteś:)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama