, sobota 25 maja 2024
Zamiast Zampolu mała Sfera
Hale byłego Zampolu mają zostać wyburzone. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Zamiast Zampolu mała Sfera

TWO
W ciągu najbliższych dwóch lat w miejscu byłego zakładu Zampol przy ul. Michejdy w Cieszynie, gdzie dzisiaj mieszczą się salony meblowe i hurtownie, ma powstać centrum handlowe na wzór bielskiej Sfery. Tylko w mniejszej skali...
Cieszyński Zampol, produkujący niegdyś znane w całej Polsce zamki błyskawiczne, nie przetrwał w nowych czasach. Gdy skończyło się zapotrzebowanie na zamki, zakład zamknięto, sprywatyzowano a pomieszczenia wynajęto pod handel.

— Dziś obiekty te nie przedstawiają już żadnej wartości, dlatego zostaną wyburzone. W ich miejscu powstanie centrum handlowe. Projekt jest już gotowy, mamy pozwolenie na budowę. Pozostało tylko znalezienie inwestora — mówi Bożena Fedas-Frączek z firmy Braaten Pedersen, która w imieniu cieszyńskich właścicieli hal Zampolu szuka spółki gotowej włożyć pieniądze w centrum handlowe.

— Wiemy tylko, że to ma być coś na wzór bielskiej Sfery, w mniejszej skali, z parkingiem podziemnym na 300 samochodów. Pozwolenie na budowę faktycznie zostało już wydane przez Starostwo Powiatowe — informuje wiceburmistrz Cieszyna Włodzimierz Cybulski.

Inwestycja ma być zrealizowana w przeciągu dwóch lat. Z naszych informacji wynika, że poszukiwania inwestorów są w zaawansowanej fazie.

Władze miasta przekonują, że jeżeli centrum handloweprzy ul. Michejdy powstanie, wraz z innymi sklepami wielkopowierzchniowymi usytuowanymi nad Bobrówką utworzy nowy ciąg handlowy. — Mamy już Kaufland i Castoramę po jednej stronie rzeki, teraz jest szansa na centrum po drugiej. Gdyby znalazł się inwestor, to jeszcze jeden duży sklep mógłby powstać za Castoramą, w miejscu Miejskiego Zarządu Dróg. Jeżeli znajdzie się ktoś, kto zaoferuje dobrą cenę, to możemy sprzedać ten teren, a MZD przenieść w inne miejsce. Na razie chętnych nie ma — przekonuje Bogdan Ficek.

Burmistrz dodaje, że właściciele sklepów wielkopowierzchniowych usytuowanych nad Bobrówkę powinni rozważyć budowę mostku przez rzekę na wysokości parku za kościołem św. Trójcy, aby ułatwić mieszkańcom dostęp do punktów handlowych. — Teren należy do kolei i prywatnych właścicieli, więc my w tym miejscu nie możemy nic budować — dodaje Bogdan Ficek.

Foto
Komentarze: (68)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

dobry pomysł, tylko na Michejdy należałoby (o ile stan techniczny budynku na to pozwala,ocalić stojący obok Zampolu, dom - wygląda na zabytkowy) i wyremontować z pożytecznym i atrakcyjnym przeznaczeniem - budynek stacji kolejowej, o który walczył kiedyś, Jurek Kronhold)...

Najwygodniej powiedzieć "umywam ręce". Miejsce pod punkt przesiadkowy też należy do kolei, więc nigdy go nie będzie.

A co ma zrobić burmistrz w takiej sytuacji? Obiecać ,że coś zrobi , a potem nie dotrzymać? Widać,że by ci to odpowiadało! Powiedział prawdę , uczciwie , a to nie wszystkim jak widać odpowiada...

Najlepiej idzie ci doradzanie innym. Sam w życiu nie zrobiłeś nic konkretnego!

kładka tu, kładka tam - Cieszyn miastem kładek... dziś piątek, także smakoszom życzę wybornego piwka weekendowego ;)

Parking na 300 samochodów? W centrum Cieszyna? Nie wierzę :)

Burmistrz od razu mówi że nic nie może a nie dopiero po zadaniu pytania.

Co za bzdura. Pisać byle głupoty każdy potrafi

konkrety są poza twoim zasięgiem, spowite mgłą niewiedzy... ale mogę zostać twoim osobistym doradcą, ale nie w poszukiwaniu tychże, tu włącz swój "nos inwencji"...

ciekawe jak ciasna ulica Michejdy przyjmie ten samochodowy ruch - wystarczy porównać z tym co się dzieje przy wyjeździe z parkingu pod Kauflandem w stronę Bobreckiej. Czy ktoś z władz w mieście potrafi to sobie wyobrazić ? i dokąd dalej pojadą te samochody - na Plan Londzina, czy też na ciasne rondo pod zamkiem ? Trzeba być bardzo ograniczonym, żeby nie umieć policzyć ile w sumie na te dwie ulice (Michejdy i Liburnię) wjedzie pojazdów i jaki to będzie miało skutek dla funkcjonowania miasta.

... miało być oczywiście PLAC Londzina :)

No to w Cieszynie pokażą się też galerianki.

Ten inwestor to jakiś samobójca musi być, jak tak chce wtopić kasę. Na mieście pustki, a do tego niby centrum to będą tłumy chodzić? Ciekawe gdzie ich nazbierają. Najlepiej stworzyć tam jakiś zakład pracy - to jest inwestycja, niech ludzie mają najpierw pracę w tym mieście.

popieram XXL, bo kiedyś Cieszyn był miastem ludzi pracy, a teraz robi się miastem urzędników, bezrobotnych i emerytów. Młodzi muszą się samozatrudnić, albo stąd wiać. Stawianie na handel i turystykę jest jakimś nieporozumieniem :(

Jak jest jeszcze miejsce to chcemy czwartą biedronkę. Lubimy takie inwestycje, można charować cały tydzień i prawie nic nie zarobić, oszpecić miasto też można, co jeszcze można...?

tam się nikt nie wypuści, bo za daleko od centrum. jedynie kładka mogłaby coś pomóc. ale w c-nie nic się nie da. nie da się dogadać ze starostą o poligonową, nie da się z koleją - o kładkę. grund, że przedszkole na michejdy się sypie. wczoraj aż mi włosy dęba stanęły, jak zobaczyłam też prześliczny (dlaczego nie zabytek?!!!!) budynek. dość tego wszystkiego. ludzie ocknijcie się wreszcie i nie brońcie tego nieroba!!!

To budynek prywatny, więc o co chodzi?

4ta biedronka powstaje właśnie na banotówce :]

dobra dobra A nareszcie parking !!

Kurde... to będzie piąta, ale w tylu w jeden dzień zakupów już nie zrobię.

Łezka się kręci w oku. W "Rogorapidzie", a potem w "Zampolu" pracowała znaczna częśc Cieszyna. Pracowali na 4 zmiany, pracowali w soboty i w niedziele.zamki błyskawiczne wyprodukowane w "Rogorapidzie" - to ten zakład , który mieścił się przy ulicy Konfartego/ Dzierżyńskiego/ produkowane były w takich ilościach , że mogły opleść kulę ziemską pare razy. teraz zostały puste budynki i tęsknota za tym, że były tam miejsca pracy.

tak, czwarta biedronka na osiedlu, to ...chyba skandal - nikt nie pyta(ł) mieszkańców, że paskudna architektura będzie tuż pod domem mieszkalnym a obok stoi w stanie surowym duży obiekt handlowo-usługowym - myślałem, że tam przynajmniej rozkwitnie architektura zielona, gdzie tam, upycha się obiekty - ruchliwa społeczność mieszkańców pod przewodem E.Raabego bezradna?

Zampol chluba Cieszyna, potężny zakład, ogromna narzędziownia, setki zatrudnionych ludzi, którzy produkowali tyle zamków ile teraz paru gości robi w garażu

Nie popłaczcie sie po tym zampolu... Było minęło.

Jakoś przeoczyłem ten doniosły historyczny moment, kiedy to w Polsce i na świecie skończyło się zapotrzebowanie na zamki błyskawiczne.

...niech burmistrz się w końcu obudzi... Cieszyn nie będzie żył z turystów.. nie ma takiego potencjału... trzeba stwarzać nowe miejsca pracy a nie żyć w krainie marzeń... kiedyś burmistrz użył stwierdzenia, że nikt nie chce mieć kominów fabryk pod oknem kiedy zapytano go dlaczego nie chce w mieście nowych przedsiębiorstw... nowoczesna fabryka to nie huta Panie Burmistrzu... czas obudzić się z pięknego snu... a właściwie to CZAS NA ZMIANY./... WSZYSCY DO WYBORÓW

może sfera o nachyleniu turystyczno-handlowo-kulturalno-artystycznym, zamiast zahaczać się li tylko o pomysły handlowo-merkantylne; równię pochyłą?

Brawo Błachowicz. Powinien zrobić porządek w ratuszu.

ciekawe kto w tej"galerii"będzie kupował?żeby sklep miał utarg mieszkańcy miasta muszą mieć pieniążki.żeby mieć pieniążki trzeba mieć przede wszystkim dobrze płatną pracę.czy"władza"tego nie kuma? jakie zakłady pracy pozostały w Cieszynie?czy UM wie ile było zakładów pracy przed 89r?Bielsko już dawno "przebiło"Nas i nic tego nie zmieni.jesteśmy skazani na "kafloka"i "biedrony".no chyba,że pojedziemy własnym transportem do Bielska.

podobno naczelnym sklepem Galerii bedzie "Euro-Biedronka" :)
pzdr

o dżizas... konsumpcja jest już wszędzie

twoja wypowiedź wskazuje na twórczość sfrustrowanego SB-ka. Jakie zakłady zostały w Cieszynie? weź rower, przejedź się ulicami i spisuj. Ile ich było? - policz w archiwum. A jak się ludziom teraz żyje? rozglądnij się po mieście, zobacz czym jeżdżą, jak się ubierają, zaglądnij sąsiadom do ogródków. Jeśli nie masz amnezji, powinno wystarczyć. A że cieszynioki od lat wybierają do ratusza samych popaprańców i nieudaczników - no to czyja to wina??...

naród mamy. no cóż, jak ludzie chcą przede wszystkim kupować, a w tym wielkie sieci handlowe są doskonale zorientowane bo zatrudniają najlepszych psychologów, to trzeba im budować markety. jakoś trzeba tę pieniążki ludziom z kieszeni wyrwać. Gratuluję zarządom prywatnych hipermarketów, są po prostu świetni:-)

seba cn ! masz 100% racji , a w Cieszynie prawdą jest ,że zlikwidowano wiele zakładów pracy, a nowych nie przybywa , powstają tylko centra handlowe i banki ! Jest tragicznie,widać to w UP ilu przybywa bezrobotnych !! Nie trzeba mieć twórczości sfrustrowanego SB-ka by to stwierdzić , takie są fakty !!!

ale urzędasów

To co wybudowali komuniści sprzedali AWS- zasługa największa ma w tym J. Buzek, bo to złe bo komunistyczne. terza zadowala wszystkich produkcja Chińska zalewa nas jak potop Szwecki. Popatrzeć tylko ile fabryk było w samym tylko Cieszynie - dzisiaj nic pustki, oj przepraszam jest Elektrometal i zakłady chłodnicze. Pomyśleć było tyle , a nie ma nic. Podziękujmy AWS!!!!!!!!!!!!!!

Jeszcze półtora roku temu była jakże prosta recepta na przyspieszenie gospodarki, a tym samym zmniejszenia bezrobocia - wstąpienie do eurolandu. Dzisiaj już otrzeźwieliśmy. Powtarzano nam też przez lata, że „kapitał nie zna granic i nie ma narodowości, a o wszystkim powinien decydować rynek”. Dziś też już wiemy, że to była bajka opowiadana nam przez gospodarczych kolonizatorów, przepraszam inwestorów.

temu zramolałemu sklerotykowi juz tylko z termiką i zampolem się świat cały będzie kojarzył. W tym wieku tak bywa.

Jeszcze nigdy w historii Cieszyna nie było stać na utrzymanie tak potężnej armii - przepraszam, hordy - pasożytów w rozlicznych zamkach, ratuszach, teatrach, mosir-ach, mops-ach, zbm-ach, książnicach, itp itd...

ja i do tego ma być parking podziemny kur..a niech nowy asfalt robią na ulicy bielskiej a nie pierdołami się zajmują

Nowy asfalt to można robić w Wytwórni Mas Bitumicznych czyli w skrócie Asfalciarni a takiego czegoś na Bielskiej raczej nie ma. Ciekawe w której "kapuściarni" takiego głąba wyhodowali ?

.

Myślę że gość o nicu cięty ma rację koniecznie trzeba tam nowy asfalt

Po ch..j nam nowe miejsca pracy ! Wystarczy budować supermarkety , i tworzyć armię urzędasów - z tego też można żyć ! A GRECJA tuż, tuż . Ciekawe jak z tym problemem poradzą sobie wielcy , zadufani w sobie j...e solidaruchy - kogo obarczą , jaką grupę społeczną swoją głupotą !!

a armia pasożytniczych urzędasów to mentalny spadek po komunie

no to przesadziłeś z tym sflustrowanym esbekiem.gościu nie ten wiek!!!co do jeżdżenia rowerem to owszem jeżdżę i widzę jak ludzie żyją.nie tylko w Cieszynie,ale i w okolicach.co z tego,że mają fajne domki,samochody.większość z nich ma pobrane kredyty,które spłacać trzeba będzie przez lata.

a to że jedne firmy upadają, inne powstają - to tylko w komunie było uważane za coś dziwnego; jeśli jak piszesz jesteś młody - nie pamiętasz upodlenia, z jakim po pracy szło się do kolejki odstać kilka godzin kartkowy przydział mięsa czy papierosów; nie pamiętasz poniżenia kolejek w urzędzie paszportowym; nie rozumiesz, co to znaczy być więźniem we własnym kraju, maszerować w przymusowych pochodach organizowanych przez ówczesny PiS, śpiewać międzynarodówkę na szkolnych apelach. Pomijając oczywiste ubóstwo ekonomiczne tamtego systemu a potem jego kompletne bankructwo - także dla wolności ludzie w końcu podnieśli głowy i zmietli komunę. Gadania o zampolach i termikach to pusta demagogia - Olza nigdy nie produkowała tak dużo, jak dziś; Fach jest specjalistyczną ceniona firmą z branży, Browar ma soę świetnie i kwitnie; w Polifarbie średnia płaca dziś to ok. 5 500 zł btto; otwarta granica i handel dzięki niej daje chleb tysiącom cieszyniaków; paszport w kieszeni i Schengen daja możliwości jakich nie znał ani twój ojciec, ani dziadek; chłopaki z Hażlacha i Krasnej pracują nie tylko w setkach nowych małych firm w okolicy, ale także w Acelor Mittal w Trzyńcu, w Hyundaiu w Noszowicach 10 km za olzą, w całej europie w końcu. I tylko zramolałe partyjno-sb-ckie pierdy wciąż śpiewają swą piosnkę o upadających kopalniach (siedliska związkowej zarazy!) i raju utraconum PRL-u. Na koniec przytoczę z przymrużeniem oka podany gdzieś tu dowód nie wprośt na dobrobyt, i coś w tym jest: Jeszcze nigdy w historii Cieszyna nie było stać na utrzymanie tak potężnej armii - przepraszam, hordy - pasożytów w rozlicznych zamkach, ratuszach, teatrach, mosir-ach, mops-ach, zbm-ach, książnicach, itp itd...

Ilość bezrobotnych w powiecie na koniec marca 2019 wg PUP Cieszyn:
# Cieszyn - 1490
# Ustroń - 565
# Wisła - 431
# Brenna - 429
# Chybie - 322
# Dębowiec - 191
# Goleszów - 487
# Hażlach - 373
# Istebna - 532
# Skoczów - 1064
# Strumień - 431
# Zebrzydowice - 423

# Łącznie 6738 osób

Pamiętam te gierkowska propagandę sukcesu. Za Gierka miała być druga Polska. Za Tuska miała być druga Irlandia, a jest drugi PRL. Niedoścignione wzorce komunistycznej propagandy głęboko zakorzeniły się w Polsce “po-okrągło-stołowej”.

praca - jak za komuny, czy się stoi, czy się leży, dwa tysiące się należy stąd te sklerotyczne tęsknoty za zampolami i termikami; ale płace i warunki życia - o nie, tu nie ma miejsca na tęsknotę za PRL-em, tu się marzy kasa dzisiejsza, kinopleksy i adidasy, nowa bryczka i laptopik... A ch.j wam w d.pe, śmierdzące lenie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama