, poniedziałek 4 marca 2024
Wyprzedają Brunatnego Jelenia
Były hotel dobrze wygląda tylko z zewnątrz - w środku budynek trzeba dopiero wykończyć. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Wyprzedają Brunatnego Jelenia

TWO, DOKA
Wyprzedają Brunatnego Jelenia

Kiedyś hotel Pod Brunatnym Jeleniem był wizytówką Cieszyna. fot. ARC


Wyprzedają Brunatnego Jelenia

W czwartek rano na Jeleniu pojawił się billboard z informacją, że pomieszczenia w budynku są na sprzedaż i wynajem. fot. Dorota Kochman

Pod Brunatnym Jeleniem na cieszyńskim Rynku nie będzie już hotelu. Firma, która od kilku miesięcy jest właścicielem budynku przekształci go w luksusową rezydencję. Od dziś sprzedaje apartamenty i wynajmuje powierzchnie handlowe pod m.in. kawiarnię i restaurację.
W czwartek rano na Jeleniu pojawił się billboard z informacją, że pomieszczenia w budynku są na sprzedaż i do wynajęcia. Podano nazwę firmy oraz numer telefonu w Warszawie. Dzwonimy. Dowiadujemy się, że w hotelu nie będzie już hotelu. Obiekt zostanie przekształcony w rezydencję z luksusowymi apartamentami na piętrach oraz kawiarnią, restauracją, pubem i kolejnym bankiem na parterze.

Apartamenty (łącznie 36) będą o powierzchni od 50 do 120 m kw. — Cena za metr jeszcze nie została ustalona, ale na pewno nie będzie niższa niż 6 tys. zł. Każde mieszkanie zostanie oddane pod klucz — słyszymy w biurze, które pośredniczy w sprzedaży powierzchni w byłym hotelu. Powierzchnie handlowe na parterze Jelenia pójdą pod wynajem. Za metr w kawiarni (wejście od Rynku) trzeba będzie zapłacić ponad 100 zł. Miesięczny czynsz za 200-metrowy lokal wyniesie więc ok. 20 tys. zł. Metr w 300-metrowej restauracji ma kosztować ok. 40 zł. — Liczymy, że pierwsi najemcy będą mogli zacząć adaptację pomieszczeń już na przełomie października i listopada tego roku — dowiadujemy się w warszawskim biurze.

Cieszyniacy nie mogą uwierzyć, że do Jelenia nigdy już nie wróci hotel. — Kiedyś był to przecież najsłynniejszy hotel na Śląsku Cieszyńskim. Jakie bale tu były! — wspomina emeryt Karol Górniak.

Z początku XX wieku tylko Jeleń w całym mieście miał centralne ogrzewanie, elektryczność, windy i angielskie łazienki, a kuchnia serwowała najwykwintniejsze dania wiedeńskie. Hotel liczył wtedy 67 pokoi gościnnych. Na parterze znajdowały się restauracja, kawiarnia, sala koncertowo-balowa, pokoje klubowe i zimowa kręgielnia. Do hotelu wchodziło się przez obrotowe drzwi. Chętnie przy kawie spotykali się tutaj Tadeusz Reger, Franciszek Popiołek i Julian Przyboś. Również po II wojnie hotel odwiedzali prominentni goście. Ponoć upojne chwile spędziła w nim jedna z najbardziej barwnych par lat 70. – Maryla Rodowicz i Daniel Olbrychski.

Po latach prosperity i upadku PRL hotel będący własnością Towarzystwa Turystycznego Czantoria trafił w prywatne ręce i przez kolejne lata przechodził z rąk do rąk. Właścicielami obiektu byli m.in. Ryszard Bogucki (później podejrzany o współudział w zabójstwie generała Marka Papały), miasto, mniejsze i większe firmy, w tym jedna handlująca czołgami. Był nawet pomysł, żeby do hotelu przeniosło się Starostwo Powiatowe. Remont rozpoczął dopiero kolejny właściciel w 1999 roku, niestety, szybko zbankrutował i hotel przejęła za długi firma HB-Unibud z Czechowic-Dziedzic, która prowadziła modernizację obiektu. Roboty stanęły na lata, a firma wystawiła hotel na sprzedaż. W końcu pod koniec ub. roku znalazła nabywcę (cena wywoławcza sięgała 10 mln zł), który teraz z obiektu chce zrobić rezydencję.

Cieszyniacy żałują, że w Jeleniu już nie będzie hotelu. — Ten budynek ma swoje tradycje i nie powinno się ich zmieniać. Źle się stało, że Jeleń dostał się w ręce prywatnej firmy. Szkoda, że czasy, kiedy był najsłynniejszym miejscem noclegowym na Śląsku Cieszyńskim już nie wrócą ― wzdycha Irena Zabłocka, emerytka z Cieszyna. Inny mieszkaniec, Karol Górniak, dodaje: — To był piękny hotel. Szkoda, że był.


WIĘCEJ NA TEN TEMAT:
Postawią Jelenia na nogi?
Klątwa Brunatnego Jelenia
Komentarze: (32)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Tu nie ma so żałować nalezy sie cieszyć że obiekt nie bendzie pustostanem i dalej niszczał,a na hotel i tak nie miał szans ilu ludzi sie zatrzymuje na noc w Cieszynie wszystko jedzie obwodnicą.Tylko w latach PRL orbis organizował wyjazdy zagraniczne połączone z noclegami w Cieszyńskim hotelu.A wspomnienia emerytów niech zostana wspomnieniami bo z zasobami ich portfeli nie bendzie ich stać nawet na kawe w powstajacej kawiarni Pod Jeleniem.Taka jest kolej losu i nic tego nie zmieni.

Może nowe oblicze Jelenia też będzie ciekawe. Mam nadzieję, że restauracja będzie na wysokim poziomie - jak przystało na "Jelenia".

Ja też się ciesze, nawet kupiłbym tam apartament jakby mnie było stać.

A to kaplicy tam nie będzie?

wlasnie a gdzie miejsce na kaplice??

A Ja bym tam wolał Hotel wypasiony

Атеистом лучше всего быть в искусстве, чтобы не приносить напрасные жертвы, которые искусство требует.

Maryla była zameldowana w "Pieście" po czeskiej stronie, a Daniel w "Jeleniu", spotykali się nieoficjalnie. Tak czy inaczej, zazdrościmy udanego pobytu nad Olzą.

Lepsze to niż nic; szkoda tradycji i zdewastowanych wnętrz, ale ważne że budynek ożyje.

W Cieszynie luksusowe apartamenty? Szkoda gadać. Dla kogo?

Nareszcie jakiś konkretny pomysł. Tak to jest jak wchodzi prywatny i rozsądny kapitał. A na Hotel to się to nie nadaje z wielu względów. Po pierwsze brak parkingu, po drugie kto by w tym hotelu bywał jak miasto spi? No można powiedzieć, ze by nie spało gdyby był hotel. Osobiście się cieszę, że ktoś sie wziął za obiekt i go ozywi.

góral=wislok

Mam takie przeczucie, ze te apartamenty raczej na pewno nie zostana zakupione przez miejscowych. W Wisle sprzedaja sie weekendowe drogie apartamenty dla ludzi z g.slaska lub wwki, taki widze tutaj plan. Obstawiam ze min.80% powierzchni pojdzie pod mlotek dla przyjezdnych. Dobrze, beda przyjezdzac, przywozic znajomych, spacerowac, jezdzic w gory - slowem wydawac kase. Lepsze to niz pusty bezuzyteczny budynek.

Romus, zgadzam sie, poza tym kto by chcial na rynku w Cieszynie mieszkac? Na pewno nie gosc z wypchanym portfelem i czarnym mercedesem, bo gdziez by go zaparkowal...Chyba,ze park Regera w 5-io pietrowy parking zamienia...No w kazdym razie byle Jelen dalej nie niszczal.

Skończy sie na gastronomi.Kto chciałby tam mieszkać ?????????????????????????????

Ja bym w chotelu zrobił WIELKI DOM PUPLICZNYczyli burdel dla prominentnych tego kraju, a zysk byłby dla miasta.

Pierwszy "full" z Żywca na pięterku kawiarni, 18-te urodziny z kumplami w dużym boksie, uroczysty bal na rocznicę "ekonoma", czy pychota bigos "U Szwemy". Wspominam dziś z nostalgią tamtego Jelenia lat sześćdziesiątych - siedemdziesiątych. A spać się tam i tak nie dało. Wydzwanianie co kwadrans ratuszowego zegara znakomicie to uniemożliwiało. A Obywatelowi c-n , któren się martwi , że emerytów "nie bendzie" stać nawet na kawę powiem po prostu ; e tam ,jakoś to będzie ,byle do wiosny , albo do pierwszego.

Hotel " Pod Brunatnym Jeleniem" to częśc historii naszego Grodu Piastowskiego! Bywali w nim m.in. Car Aleksander. Ks.Józef Poniatowski gdy wracał z pod Moskwy z przegranym Napoleonem, Cesarze austriaccy
Franciszek Józef. Józef II. Wiadomo było od dawna, że hotelu już w nim nie będzie bo brak parkingu to główna PRZESZKODA. Starsi moi poddani pamietają
super bale karnawalowe, 5 orkiestr grało, w kawiarni, w sali głównej restauracyjnej, w małej sali / teraz Bank/ w piwnicy grały " Diabły" tam było ciemno wiec
sporo " lewych par" się w tańcu kochało !.Na dancingach w kawiarni był zawsze tłok. grały znane w Polsce orkiestry m.in. Bracia "M". Gdy Kalina Jędrusik przebywała w Cieszynie to panowie okupowali "Jelenia", kazdy chciał zobaczyc, zatańczyc.. Przewodnicy po dzisiaj opowiadając o Hotelu, informują wycieczki, że o g, 12,oo będą Jelenia sciagac na dół, na pytanie dlaczego odpowiadają, że
Jeleń się musi wysikac a z góry nie wypada. Uwazam, że dobrze się stało jak się stało i miasto na tym skorzysta i niektóre firmy zarobią. "Uwidzymy mówi ślepy" A kaplica będzie, bo zawsze się mówiło, ze wieczorem idziemy do " Kapliczki" napic się i potańcowac.

na dole banki -jak najbardziej. Posrodku apartamenty-moze byc. Natomiast pod figura jelenia , tam gdzie sa trzy okna zrobic wieeeelki golebnik , by sie mogly jeszcze intensywniej kochane ptaszki rozmnazac ,ku chwale burmistrza i jego ekipy.

Птица счастья - это птица, которая гадит на всех, кроме тебя.

Przy tych cenach to będzie wielka sztuka znależć "Jelenia" na Jelenia. Ceny są rynkowe, jeśli ktoś potrzebuje lokalu mieszkaniowego na pewno tego nie kupi: brak parkingu, zero prywatności i ta prawie "farszafska" cena.Zyczę szczęścia. Co do lokali handlowych- OK, przynajmniej goście od wnętrz i reklamy zarobią, bo "piłka będzie krótka" - 3 miesiące i następny wynajmujący. Mimo wszystko chyba dobry pomysł.

Kiedy "jeleń" jeszcze funkcjonował, w zasadzie nie miał konkurencji, był jeszcze motel na Bielskiej i "równica" w Ustroniu, parking był dookoła rynku, a jedno piętro w całości wynajmowała dla swoich gości Celma, do pozostałych zakładów przemysłowych też przyjeżdżało sporo ludzi. Ludzie będący w podróży zatrzymywali się przed bądź po przekroczeniu granicy. Teraz w Cieszynie nie ma przemysłu, hoteli jest kilkanaście, granicy nie ma, samochody są sprawniejsze i nie wymagają częstych postojów, drogi szybsze, a o parking w centrum ciężko. Idea hotelu legła w gruzach. Nowy pomysł apartamentowca jest ciekawy, ale osobiście jestem pełen obaw, mało kto będzie chyba chciał wyłozyc takie pieniądze, a w części komercyjnej, jak napisał przedmówca, będą rotacje.

A jo pamiętom jak my z kumplami chodzili do Jelenia z dwóch powodów: do PEWEXU po kasety i Donaldy oraz do restauracji grać na Helikopterze za 20 zł. To był czad!!!!

Helikopter rzondził, a przez jakiś czas był jeszcze donkey kong, no i wiadomka, że pewex, lizaki z gwizdkiem, matchboxy i lego.

o fuck helikopter mistrz, brał mnie tam dziadek

specjalnie napisałeś rzondził? czy jesteś dyslektykiem, nieukiem?

Lexxx, matchboxy?Lizaki? Ale ty smarkaty jesteś!

do "t.raczynski"- specjalnie napisałem "rzondził", ot taka nowomowa (rzondził, miszcz, wogle, fhooy, itp. ;)). Do "tajemnica poliszynela"- w każdym z nas jest coś z dziecka, to chyba dobrze ;)

Ja bym chciał tam mieszkać, ale na pewno nie za cenę 300 000 za 50m2

Zapominacie,że "Pod Jeleniem"była jeszcze winda,która jeździło się za dziecka.Ja uwierzę w Jenienia,kiedy zobaczę,bo może się okazać,że ktos kogoś tylko wyjeleni.Też bym kupił tam apartament,ale za takie pieniążki,można kupić sobie ładny domek we Francji,bo Francja to elegancja,a Cieszyn to dziura.Mieszkasz pod Jeleniem i jedziesz pociągiem do???Zebrzydowic?
Tragedia upadającego miasta.Z Czeskiego Cieszyna można w 5godzin być w Pradze,a tam się coś dzieje,u nas wiocha i beznadzieja.

v5kq77i-xcwiydk-tw6qd686-0 cheap auto insurance
http://urlser.com/?m6c0v#1
[url=http://black-jack-mo.lookera.net#3]black jack[/url]
[url]http://urlser.com/?aBCA5#4[/url]
[http://urlser.com/?3kTmj#5 auto insurance quotes]
"texas holdem":http://texas-holdem-mo.lookera.net#6
[LINK http://urlser.com/?5Nnno#7]progressive insurance[/LINK]
[img]http://victor.freewebhostingpro.com/1.php[/img]

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama