, poniedziałek 15 lipca 2024
W urzędzie kartą nie zapłacisz
Miroslava Ruskova, kasjerka z Urzędu Miejskiego w Boguminie już od pół roku przyjmuje opłaty kartą. fot. WO Dodaj do Facebook

W urzędzie kartą nie zapłacisz

WO
To co możliwe w Czechach, w Polsce na razie jest nieosiągalne. W Urzędzie Miejskim w Boguminie na Zaolziu podatki można opłacać kartą kredytową, a w Cieszynie nie!
Bogumin to pierwszy magistrat na Zaolziu, który zdecydował się na takie rozwiązanie. W kasie są dwa terminale, gdzie można płacić kartą podatek za psa, od nieruchomości, za rejestrację samochodu, wywóz odpadów, odprowadzanie ścieków. Plasikiem można też opłacić ogłoszenie w miejskiej gazetce albo mandat otrzymany od straży za złe parkowanie. — Większość ludzi dostaje dzisiaj wypłaty na konta, ma po kilka kart, więc ich używanie to standard. Nie chcieliśmy odstawać — tłumaczy Lucie Balcarová, rzeczniczka prasowa magistratu.

A jak jest u nas? — Trzeba przyjść z gotówką — słyszymy w urzędach na Śląsku Cieszyńskim. Centra autoryzacyjne, które wypożyczają terminale do obsługi kart płatniczych prześcigają się w ofertach dla firm, ale nie mają ich dla instytucji państwowych i gmin.

— To przez niedoróbki ustawowe pobór podatków kartą przez gminy jest niemożliwy — wyjaśnia wiceburmistrz Cieszyna Jan Matuszek. — Ordynacja podatkowa nie wskazuje jaką datę uznać za termin zapłaty - moment odczytania czytnika, obciążenia rachunku podatnika, czy może wpłynięcie pieniędzy na konto. Poza tym, ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych mówi, że akceptantem, czyli osobą, która pobiera płatności poprzez kartę może być wyłącznie przedsiębiorca. Świat idzie do przodu, ale nie w Polsce — rozkłada ręce wiceburmistrz.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama