, czwartek 25 lipca 2024
W Skoczowie powstanie Muzeum Kapeluszy
Projektantka Alicja Duda w kapeluszu polskich olimpijczyków z Aten. fot. ER Dodaj do Facebook

W Skoczowie powstanie Muzeum Kapeluszy

WO
Skoczów słynął przez dziesięciolecia dzięki kapeluszom robionym z króliczej sierści dla polskich olimpijczyków. Miasto chce wykorzystać tą popularność tworząc Muzeum Kapeluszy.
— Do tej pory zupełnie nie wykorzystywaliśmy tego faktu — mówi „GZC" burmistrz Skoczowa Janina Żagan, która na pomysł muzeum wpadła na lotnisku w Pyrzowicach. — Zobaczyłam tam dużą mapę z turystycznymi atrakcjami Śląska, na której nie było Skoczowa. Znalazły się za to takie miejsca jak Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, Muzeum Chleba w Radzionkowie, Muzeum Piwowarstwa w Tychach, czy Muzeum Kuźnictwa w Ustroniu — mówi Żagan. Jej zdaniem, muzeum podobne do tego w Nowym Jiczynie na Morawach, mogłoby stać się częścią Fabryki Kapeluszy Polkap.

Turyści mieliby co oglądać w skoczowskim Muzeum Kapeluszy, gdyż Polkap przez lata produkował nakrycia głowy dla polskich sportowców i VIP-ów. W kapeluszach ze Skoczowa paradowali olimpijczycy z Sapporo w 1972 roku, Montrealu w 1976 roku, Sydney w 2000 roku, Salt Lake City w 2002 roku i Aten w 2004 roku. Kapelusze ze Skoczowa nosili Paul McCartney, Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy, Zbigniew Hołdys czy Adam Małysz.

Skoczowski zakład ma też bogatą historię, którą można ciekawie przedstawić na multuimedialnej wystawie w muzeum (fabryka wywodzi się z założonej przed ponad 200 laty firmy Höckel w Nowym Jiczynie). Poza tym turyści dowiedzieliby się, jak powstają kapelusze i że na jeden egzemplarz potrzeba skór od przynajmniej trzech królików.

Czy muzeum powstanie? Władze miasta są już po pierwszych rozmowach z właścicielem Polkapu. Zdaniem pani burmistrz, Skoczów ma ogromną szansę dołączyć do przemysłowych atrakcji Śląska.
Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

szukam kapelusza olimpijskiego model montreal 1976 gdzie moge znalezc?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama