, sobota 13 kwietnia 2024
Telewizory w pokojach wykańczają małe beskidzkie hotele
Abonament musimy płacić nawet za telewizor w pokoju, w którym przez cały rok nie zamieszkał ani jeden gość — tłumaczy Ryszard Śliwiński z Beskidzkiej Izby Turystyki. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Telewizory w pokojach wykańczają małe beskidzkie hotele

EWA FURTAK, TOMASZ GŁOGOWSKI/Gazeta.pl
Utrzymanie jednego hotelowego telewizora kosztuje ponad 400 zł rocznie. Na sam abonament duże hotele wydają kilka tysięcy złotych miesięcznie. Mniejszych nie stać na opłaty.
Czterogwiazdkowy hotel Gołębiewski w Wiśle to jeden z największych i najbardziej eleganckich hoteli w Beskidach. Ma ponad 550 pokoi, w każdym jest oczywiście telewizor. — Tylko za abonament radiowo-telewizyjny płacimy ponad 8 tys. zł miesięcznie, ale to nie wszystko. Musimy też płacić różnym organizacjom zarządzającymi prawami autorskimi — mówi Jarosław Brożyna, dyrektor hotelu.

To nie wszystko. Pieniędzy chcą także niektóre stacje telewizyjne. Gość jednego z beskidzkich hoteli przyszedł rano do recepcji i powiedział: — Oglądałem wieczorem w pokoju program naszej stacji. Czy macie z nami umowę? Jeśli nie, to musicie zapłacić karę za bezprawne pokazywanie naszego programu.

Branżowe czasopismo „Hotelarz" wyliczyło, że jeśli doda się wydatki na konserwację sprzętu i rachunki za prąd, utrzymanie jednego telewizora kosztuje hotelarzy ponad 400 zł rocznie. Hotele, które mają od trzech gwiazdek wzwyż, zgodnie z przepisami muszą w każdym pokoju ustawić telewizor. Coraz częściej w drogich obiektach instalowane są więc systemy telewizji hotelowej. Za oglądanie niektórych kanałów telewizyjnych goście płacą, a hotel może zarobić na utrzymanie telewizorów także umieszczeniem reklam, np. knajp czy innych atrakcji w okolicy. Niżej skategoryzowane hotele, pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne, żeby nie płacić, coraz częściej usuwają telewizory z pokojów. Podobnie robią restauratorzy i właściciele pubów.

Ponad 70 proc. kosztów utrzymania telewizora to abonament. Na internetowej stronie „Hotelarza" można się podpisać pod petycją do parlamentarzystów o taką zmianę prawa, by można było płacić tylko jeden abonament za hotelowe telewizory lub by opłaty były uzależnione od liczby wykorzystanych miejsc w pokojach. — Teraz abonament musimy płacić nawet za telewizor w pokoju, w którym przez cały rok nie zamieszkał ani jeden gość — tłumaczy Ryszard Śliwiński z Beskidzkiej Izby Turystyki, właściciel zajazdu Horolna i hotelu Cis na Żywiecczyźnie. Hotelarze chcieliby także utworzenia jednej organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, która pobierałaby opłaty licencyjne dla twórców.

Pomysł wprowadzenia zryczałtowanej opłaty abonamentowej dla właścicieli hoteli, moteli i pensjonatów miała już w 2004 roku Unia Pracy. Projekt, który trafił na biurko Waldemara Dąbrowskiego, ówczesnego ministra kultury, został jednak przez niego odrzucony. Minister argumentował, że telewizor w każdym pokoju podnosi standard hotelu, przez co właściciel może dyktować wtedy wyższe ceny. Wprowadzenie opłaty zryczałtowanej byłoby uprzywilejowaniem jednej kategorii podmiotów gospodarczych.

Józef Kubica, były poseł UP z Zabrza, dziś szef śląskich struktur tej partii, był pomysłodawcą wprowadzenia opłaty zryczałtowanej. Dziś żałuje, że nie udało się jej wcielić w życie. — Nie wsparł nas SLD, który wystraszył się tego projektu — mówi Kubica. Jego zdaniem płacenie za każdy odbiornik w hotelu to absurd. — To może miałoby sens, gdyby wszystkie pokoje w hotelach były przez cały czas zajęte. Tymczasem większość z nich stoi pusta, bo obłożenie w hotelach w naszym regionie sięga 30 proc. — mówi.
Komentarze: (13)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jak to opowiem w Czechach to mi nie uwierzą, Polska to jednak bardzo chory kraj.

No wiesz lexxx odprawy w telewizji są bardzo kosztowne, skąd mają biedni brać kase na to wszystko?

Ciekawe czy sukienkowi płacą abonament??

Jeszcze jeden powód do zniesienie tej durnoty o nazwie abonament ! W praktyce jest to haracz dla pisowskiej telewizji i radia

wišlok TV TRWAM i radio MAryja ci nic niemuwi oni teź chca źycz

A juz ostatnio pisał całkiem do rzeczy. A od kiedy to TV przestała być czerwona i jest PiS-owska? Sekciarstwo jednak kastruje mózgi nieodwaracalnie, stąd tylu na tym portalu(................ ) (ustawa o kontroli widowisk itd, sorry, regulamin redakcji )

Kiedy się Pisior zaczniesz podpisywać?

A prezesi telewizji i radia to z jakiej są partii pisiorku ?
Np. mister Urbański
Przestań wyzywać od sekciarzy moherze

Благодаря телевидению дурак дурака видит издалека.

a miała być lansowana polityka miłości.

@do Syrenki nk -trawestując twój tekst - dzięki internetowi dureń może wymienić teksty z innym durniem. Też śmieszne tak sobie.

Blade Brown nie placi abonamentu.
To jemu placa abonament!

Brawa (lub browar) dla Syrenki ...
" A wieczorem ludzie-ćmy
rozbijają łby
o sztywną próżnię kineskupu "

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama