, niedziela 19 maja 2024
Słońce ogrzeje KubalonkęDodaj do Facebook

Słońce ogrzeje Kubalonkę

ER
Wojewódzkie Centrum Pediatrii Kubalonka w Istebnej będzie ogrzewane poprzez system solarny. Dzięki temu zużycie węgla w sanatorium zmniejszy się o około 120 ton rocznie.
Zarząd Województwa Śląskiego w tym tygodniu podpisał w tej sprawie umowę z dziecięcym sanatorium na Kubalonce. Jak informuje rzecznik marszałka śląskiego Krzysztof Krzemiński, porozumienie dotyczy udzielenia pomocy finansowej z przeznaczeniem na zastosowanie systemu solarnego do wspomagania wytwarzania ciepłej wody dla Kubalonki.

Inwestycja obejmie montaż 300 metrów kwadratowych solarów. Pozwoli to zabezpieczyć potrzeby energetyczne ogrzania ciepłej wody użytkowej w 25 proc. Tym samym obniży to poziom zużycia węgla o około 120 ton w skali roku.
 
— W harmonogramie zadania przewidziane są następujące źródła finansowania inwestycji: dotacja z budżetu Województwa Śląskiego (180 tys. zł), Ekofunduszu (300 tys. zł) oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (300 tys. zł). Przewidziana została także pożyczka z WFOŚiGW w Katowicach w wysokości 300 tys. zł, z której - po spłacie 50 procent - połowa może zostać umorzona. Wkład własny Wojewódzkiego Centrum Pediatrii Kubalonka w Istebnej wyniesie 14,4 tys. zł — informuje Krzysztof Krzemiński.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama