, sobota 2 marca 2024
Prokurator zajął się seremDodaj do Facebook

Prokurator zajął się serem

WOT/Super-Nowa.pl
Wyprodukowanym przez firmę Grześmlecz serem o wdzięcznej nazwie O-cyp zajmie się... prokuratura. Wniosek o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa skierowała inspekcja handlowa.
Od marca oscypek jest chroniony przez prawo unijne. Ser można produkować tylko w kilku powiatach w Polsce, m.in. w części Żywiecczyzny oraz Śląska Cieszyńskiego.  — Oscypek powstaje na sałaszu. Ma kształt wrzeciona, waży od 0,6 do 0,8 kg. Powstaje według ściśle określonej receptury, z mleka polskiej owcy górskiej. Mleka krowiego może być co najwyżej 40 proc. — wyjaśnia Piotr Kohut, baca z Koniakowa.

Kiedy rozpoczął się czas ochrony dla górskiego sera, Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Katowicach przeprowadził kontrolę wytwarzanych serów. Okazało się, że spółdzielnia Grześmlecz z Bystrej, powiat bielski, handluje serem, który nazwała O-cyp. Choć nazwa podobna do oscypka, być może inspektorzy przymknęliby na to oko, gdyby nie dalsza część napisu: „Ser typu oscypek”. — Oscypek jest produkowany według ściśle określonej receptury, a ten ser powstawał wyłącznie z krowiego mleka, dlatego zainteresowaliśmy sprawą prokuraturę — mówi Lesław Skorpuski, szef WIJHAR-S.

Grzegorz Mazur z zarządu Grześmlecza nie rozumie postępowania inspektoratu. — Oczywiście każdy ma prawo złożyć wniosek do prokuratury, ale po co to robić w przypadku sera, który zamierzaliśmy dopiero produkować. Na półki sklepowe dostała się niewielka partia, którą wycofaliśmy, jak tylko zaczął obowiązywać okres ochronny dla oscypka. Inspektorzy zachowali się nadgorliwie — uważa członek zarządu firmy.

Piotr Kohut: — Jakby ktoś sprzedawał na rynku złote łyżeczki i okazało się, że są podrobione, to by za to odpowiedział. A jak się sprzedaje oszukane oscypki, to się wszyscy śmieją i pytają, dlaczego tak jest. Jest różnica w postępowaniu? Dla mnie nie ma żadnej. Od lat jesteśmy przyzwyczajeni, że próbuje się kłamać na oscypkach.

Etykietki z O-cypem trafiły do kosza. Ser z Bystrej nazywa się teraz Zbójserek.
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Zbójserek brzmi super.

sami twardzi górale!

ni móm nic przeciwko coby w każdym oscypku było 40 %

Na zdrowy rozum to się kupy nie trzyma, przecież "ser w typie oscypka" to nie "oscypek" ( tutaj - Copyright, Trademark i inne takie ) . A ja sobie wolę kupić podróbkę, niż jakiś jedyny, oryginalny i według tradycyjnych receptur robiony i płacić za "oryginalność" ( serki w typie oscypka kupione na targu w wiśle zawsze mi smakowały i jest mi to naprawdę obojętne ile tam jest owcy, a ile krowy ).

Ser owczy a krowi to niebo a ziemia. Oscypek kupiony bezpośrednio od bacy np. w Pieninach to istne miodzio. Mi tez zawsze smakowały te podróby z targu dopóki nie spróbowałem prawdziwego oscypka. Oczywiscie o gustach sie nie dyskutuje ale chodzi tu tylko o nazwę. Nie mówmy że Maluch to samochód ani że Mandaryna to piosenkarka :-)

a miał kafelki i HACCP ? ; )

Zapomnij :-)

ser zostaje w kole bo nie umiał w szkole tabliczki mnożenia ani podzielenia ;)

hzzkiet-ak15sig-tw6q2887-0 http://urlser.com/?nm4rK#1
gambling
[url=http://urlser.com/?boo2X#3]life insurance[/url]
[url]http://urlser.com/?xFj4E#4[/url]
[http://urlser.com/?e64r6#5 car insurance]
"health insurance":http://urlser.com/?qbKvI#6
[LINK http://online-poker-mo.lookera.net#7]online poker[/LINK]
[img]http://victor.freewebhostingpro.com/1.php[/img]

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama