, poniedziałek 15 lipca 2024
Polsko-czeski pat w sprawie cieszyńskiego mostu Francuza
Podczas sesji radni zobaczyli zupełnie nową koncepcję mostu. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Polsko-czeski pat w sprawie cieszyńskiego mostu Francuza

WOJCIECH TRZCIONKA
Polsko-czeski pat w sprawie cieszyńskiego mostu Francuza

Realizacja nowej koncepcji Francuza kosztowałaby aż 2,1 mln euro. fot. Wojciech Trzcionka


Polsko-czeski pat w sprawie cieszyńskiego mostu Francuza

Francuski architekt Francois Roche, a w tle pierwsza koncepcja jego mostu. fot. Wojciech Trzcionka


Polsko-czeski pat w sprawie cieszyńskiego mostu Francuza

Radni obu miast nie byli w stanie przyjąć jednego stanowiska. fot. Wojciech Trzcionka

Zamiast rzeczowej dyskusji - jałowe wypowiedzi i kłótnie, a na koniec brak jednolitego stanowiska — tak przebiegała poniedziałkowa sesja rad miejskich Cieszyna i Czeskiego w sprawie przyszłości trzeciego mostu na Olzie według projektu francuskiego architekta François Roche.
Przypomnijmy - François Roche zaprojektował futurystyczny most łączący Cieszyn z Czeskim Cieszynem. Po czterech latach dyskusji, sporów i prac koncepcyjnych teraz okazało się, że architekt w końcowym projekcie, zamiast dopasować swoją wizję do polskich i czeskich norm (Roche np. nie wziął pod uwagę poziomu wody w Olzie podczas największych powodzi), przedstawił zupełnie nowy projekt, którego realizacja kosztowałaby nie 1,3, a aż 2,1 mln euro. Wzburzyło to urzędników. W dodatku koncepcja przyszła do Cieszyna zbyt późno (na dzień przed upływem terminu), aby urzędnicy mogli zgłosić wniosek o dofinansowanie projektu do Unii Europejskiej. Dlatego urzędnicy uznali, że trzeba zastanowić się co dalej i czy w ogóle kontynuować współpracę z Francuzem.

Sprawa trafiła na poniedziałkową sesję rad miejskich Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Wywołała ogromne emocje. Gorąco zrobiło się szczególnie, gdy radni ujrzeli nowy projekt przeprawy. Niektórzy aż złapali się za głowy: — Z pierwotnej koncepcji nic nie zostało!

— To nigdy nie miał być zwykły most służący tylko do komunikacji. To miał być produkt turystyczny. Teraz jednak musimy zdecydować co dalej, bo koncepcja uległa zupełnej zmianie — roztkliwiał się Vaclav Lastuvka, sekretarz czeskiej strony euroregionu Śląsk Cieszyński. Radny Jan Żurek grzmiał, że ktoś powinien zapłacić „za ten kaprys i czyjś pomnik za publiczne pieniądze" oraz, że czuje się okłamany. Bardzo wzburzyło to burmistrza Bogdana Ficka, który przeprosił czeskich radnych „za słowa i zachowanie Jana Żurka". Emocje kilkakrotnie łagodził burmistrz Czeskiego Cieszyna Vit Slovacek: — Pamiętajmy, że kiedyś razem głosowaliśmy za tym, żeby ten most powstał.

Radni obu miast chcieli wiedzieć, czy zerwanie umowy z architektem będzie miało jakieś konsekwencje, ale wiceburmistrz Cieszyna Włodzimierz Cybulski uspokajał, że nie. — Prawnicy sprawdzili wszystkie umowy — zapewniał. Radni pytali też, ile oba miasta wydały już na honoraria dla Roche. Z wypowiedzi burmistrza Slovacka wynika, że Cieszyn przeznaczył na ten cel ok. 16 tys. euro, a Czeski Cieszyn 10 tys. euro. Ponadto na koncepcję mostu poszła unijna dotacja w wysokości 26 tys. euro.

— Jeżeli zabrnęliśmy tak daleko, to może zaprośmy pana Roche na następną sesję, żeby wytłumaczył nam, dlaczego zmienił koncepcję. I dopiero wtedy podejmiemy decyzję, czy mu dziękujemy czy współpracujemy dalej — zaproponował radny Olgierd Lizoń. Radni nie zdecydowali się na to, bo pojawiły się kontrowersje kto ma... zapłacić Francuzowi za jego bilet lotniczy do Polski i hotel.

Czesi postanowili w głosowaniu, że wypłacą architektowi ostatnią część honorarium, a polscy radni przychylili się do wniosku radnego Żurka, aby nie przyjmować na razie żadnego stanowiska w tej sprawie. Co to oznacza? Radni obu miast ani nie odrzucili współpracy z architektem, ani nie zdecydowali, czy będą ją kontynuować.

Bogdan Ficek nie chciał komentować decyzji radnych. — Nie ma czego. Cieszyńscy radni przyjęli przecież stanowisko o nie przyjmowaniu stanowiska — wzruszał ramionami. Vit Slovacek obawia się, że niezwykły most, symbol jedności obu miast, nigdy już nie powstanie, bo zaczną się „niekończące dyskusje i pojawi się dziesięciu innych projektantów, a każdy będzie miał inną wizję".

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:
Koniec marzeń o trzecim moście?
Komentarze: (39)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wstyd mi za koleżanki i kolegów! Bali się zająć jakiekolwiek stanowisko , żenada.

Przyjęcie stanowiska o nie przyjmowaniu stanowiska - to mógł wymyślić tylko taki specjalista jak Żurek .

Tylko ktoś, kto nie ma pojęcia o złożoności zagdanień związanynych z umowami i projektami, mógł głosować o taką uchwałę, by zapłacić za koncepcję mostu i jednocześnie nawoływać do zerwania współpracy. Na dodatek największym orędownikiem mostu był w końcu burmstrz Ficek i jego drużyna. Można zadać wiele pytań, dlaczego tak nagle radni dowiedzieli się, że cały ten proces współpracy z Panem Rochem jest na skraju upadku i trzeba to jak najszybciej zakończyć. Dziś dowiaduję się o całej złożoności sprawy i na dodatek mam to wyjaśnianie w języku czeskim i mam głosować, by zerwać współpracę. No na taką lekkomyslność może pozwolić sobie tylko radny obozu władzy. Jeszcze jedna uwaga; ponoć Roche przysłał projekt dzień po wyznaczonym terminie. Otóz ten argumanent jest nie dość, ze banalny, to jeszcze cyniczny. Głosowaliśmy, tak by mieć czas, aby poznać wszystkie okoliczności tego kontrowersyjnego w końcu projektu. Następna sesja da odpowiedź, co z robić z samym projektem, a także wyjśnić kulisy tzw "braku możliwości uzyskania dofinansownia". Stąd ta zwłoka. A pan redaktor niech umie odróżnić polemikę od kłótni, której nie było na sali. ps, Skoro zapraszano Roche'a na prezentację, to niech miasto go zaprosi na wyjaśnienie, co się stało. Warto poznać stanowisko architekta.

Co zaś się tyczy stanowska radnych czeskiego Cieszyna, to jest dla mnie zrozumiałe. Czesi chcą zapłacić. Nie wiem, jaką wiedzą dysponowali czescy radni na temat warunków kontraktu z Roche'm. Ja tej wiedzy nie miałem, a jestem przekonany w stopinu graniczącym nieomal z pewnością, ze PO, PiS i Nowa Koalicja też nie miały. Myślę, że Wspólnota dla Cieszyna też jej nie miała, a głosowała, by płacić i się rozejść z Rochem. Proszę Państwa, skoro Roche naruszył warunki umowy i przysłał projekt po terminie, to czy należą mu się honoraria? Oczywiście jeszcze raz powiem; ta sprawa jest bardzo złożona. Nie można jej zamknąć jałowym podniesieniem ręki, jak to zrobiło grono z WdC.

To strasznie przykre, ze tak wspaniały projekt kończy się w tak banalnie głupi sposób. Najpierw miasto opuscil Roman Gutek ze swoim wielkim festiwalem, a teraz nie bedzie tego pieknego mostu. Plakac sie chce... z powodu tej cieszynskiej malomiasteczkowosci.

Polski patent: przyjęcie stanowiska o nie przyjmowaniu stanowiska. Czeski patent: przyjęcie stanowiska o przyjęciu stanowiska...
Chyba, kiedyś, może, kto wie...
:)

Chętnie bym przyjechał, ale czemu nikt ie chce mnie wysłuchać? Czy tak wygląda demokracja po polsku, czesku? Nie jestem może łatwym partnerem do rozmów, ale zapewniam, cieszyńscy urzędnicy też do łatwych n ie należą... Ale przynajmniej trochę na was zarobiłem. Szkoda tylko, że niektórzy z was, Cieszyniacy, muszą się obejść smakiem. Dzwonił już Romek Gutek - jeszcze w te wakacje rozpoczynamy budować „cieszyński" most we Wrocławiu - będziecie płakać w Cieszynie? Przecież lubicie płakać, jak już jest po wszystkim...

Roche zarobi na całej sprawie 52 000 euro, taki pieniądz piechotą nie chodzi, a radnym zostają kłótnie. Należy się PRZEPRASZAM od tych, którzy most Francuza bezkrytycznie chwalili, duże przepraszam, panie Ficek

Nie dośc , że garnitur w paski, to jeszcze język jakiś nieskładny. ... zaprosi na wyjaśnienie.. hmm, ale grunt, ze już zaistniał na tym forum też...

czeskiej strony euroregionu Śląsk Cieszyński.,,, ten to dopiero geniusz , autorytet i intelektualista.. hi hi

A fe panowie (i zapewne panie) radni. To taka polsko -czesko - cieszyńska kompromitacja, z burmistrzami na czele. Raz pan burmistrz jest na tak, potem na nie. Wiecej zdecydowania w swoich wizjach!! Więcej konkretów w pracy radnego i urzędnika. Jestem zniesmaczony tym bajzlem...

Ja jestem uczciwy, ja bym zaprowadził porządek. Ja ja będę szefem obu Cieszynów, to nie będzie gadulstwa, biurokradztwa, nic nie będzie...... (mostu też nie będzie, asfaltu na Bielskiej też nie będzie....)

Francuzik zgarnął 52 tys. euro i powstaje problem, kto ma zapłacić za jego bilet i hotel? A kto z nim podpisał taką kretyńską umowę? Chce mieć zrealizowaną koncepcję, to niech przyjeżdża na swój koszt, to chyba logiczne? Potwierdza się to, o czym na tym forum pisano już kilkukrotnie - tak zawana władza miejska nie ma bladego pojęcia o biznesie, umie tylko wydawać naszą kasę.

Niech mi ktoś wyjaśni skąd wzięła się kwota 52 tyś. euro ?

Od samego początku wiedziałem że to bzdurna i niewykonalna koncepcja!
Projekt Rosza to makieta za 100 tysięcy makieta i nic więcej niewykonalna rzecz! Widział ktoś most który jest wiszący i na środku ma pętle! wystarczy parę osób po jednej stronie tej pętli i most się obraca odchyla i powoduje katastrofę budowlaną. Gdy poproszono Rosza o projekt budowlany facet musiał wziąć do konsultacji inżyniera od mostów i nagle okazało się to, co mówiłem od samego początku, nie można stworzyć takiego mostu!!!!
stąd jego drugi projekt okazał się zwykłym mostem - hahahhaahah
Ale panowie Burmistrze mam pomysł !!!
wybudujcie ten most Rosza wg waszego ulubionego projektu tylko zamontujcie na jego końcach szlabany by broń Boże nikt na niego nie wchodził bo grozi to śmiercią! i to będzie najlepszy pomnik waszej współpracy, a mieszkańcy cóż są o 52 tysiące euro w plecy najwyżej podniesiecie podatki.

a może podatnik ma coś do powiedzenia!!!a może k..... mu się to nie podoba.Nowy asFalt na ul. Bielskiej -położyć!!!!!!!

Może radni którzy głosowali za mostem i wyrzucili w błoto tysiace złotych uniosa sie honorem i zwrócą pieniądze. Taki mały teścik na poczucie odpowiedzialności.

Architekcik Was nieżle wykiwał:):):)

Sorry, ja mostu nie chciałem i nie chcę. Burmajster ma trzy sprawy może miec czwartą co za różnica.

może juz wystarczy tej kotłowaniny i rybiego smrodu...?

Obudził się ze snu i teraz kampanie będzie sobie robił tutaj! Przypuszczam, że postanowił się wybudzić po tym jak burmistrz został z mniejszością w radzie. Ja nie lubię ani Ficka ani Lizonia! Redakcji proponuję rejestrację użytkowników komentujących wydarzenia. Pozwoli to uniknąć 'robienia' tutaj kampanii wyborczej!

Lizoń Wywołał burze w radzie czego efektem jest mniejszość władzy. pomyśl może trochę.

Most stał się symbolem naiwności Cieszyniaków

Kto to w góle jest?! I skąd się wziął w Cieszynie?

Ps. Pamyntom se, że starka tak mówili na młodego byczka, kiery eszcze doił krowe: na dyć to je lizoń jedyn!

Żabojad wycyckoł przemóndrzołych birgermajstrów na 52 tysiónce, dobry szpecjalista

Żabojad wycyckoł przemóndrzołych birgermajstrów na 52 tysiónce, dobry szpecjalista

Czytając powyższy tekst oraz komentarze ,uważam ,że należy; 1) honorować zobowiązania i zapłacić ,za opracowanie koncepcji;2)myslę ,że myślenie to sprawa deficytowa w RM i to po obu stronach Olzy; 3)Jeśli mówimy o współpracy czy nie lepiej było powołać zespół rodzimych konstruktorów i architektow budowy mostów obu krajów i opracować projekt wraz z koncepcją za pieniądze skromniejsze ale wizją realistyczną a nie futurystyczną; 4) Czy tak na prawdę jest potrzebny kolejny most ? czy nie lepiej usprawnić komunikację wokół istniejących już mostów? Tak wiele mówimy o współpracy ,a tak nie wiele podejmujemy faktycznych działań. Pogrążamy się w trąbtadracji a zapominamy o pracy a jak daleko nam do współpracy?

kiedy wreszcie panowie Ficek, Cybulski i Matuszek wezmą się do konkretnej roboty! to skandal, że przy tak wysokich ich pensjach tak proste sprawy są wciąż niezałatwione!....

I dodam jeszcze wspólną komunikację miejską !!! Dlaczego udało się w Świnoujściu-Ahlbecku, Zgorzelcu-Goerlitz, Kudowie-Nachodzie ? Bo tam radni po obu stronach granicy tego CHCIELI i zrobili zamiast zajmować się futurystycznymi wizjami i dawać się naciągać cwaniaczkowi-architektowi. Tam zajęli się integracją CODZIENNĄ

Ruch dwustronny jest tylko kwestią dobrej woli. Teraz prawie wszystkie czeskie auta skręcają za Mostem Wolności w lewo i korkują aleję nad Olzą, większość przebija się w korkach do Kauflandu i Castoramy. Tłok na skrzyżowaniach koło zamku nie jest ani trochę mniejszy przez brak dwustronnego ruchu na mostach

Ty drziślawe ślimoki i strzapate czutory z ratusza ino podatki czynsze i opłaty za parking poradzom uchwolać.

a kto za to zapłaci ?-ci państwo....

czytam i dziwię się i dalej się dziwię i dalej, oj jak dużo mamy geniuszy w naszym Cieszynie, którzy umieją czytać ze zrozumieniem i wyciągać konstruktywme wnioski. To wszyscy ci, którzy głosowali na WdC,

FRANCUZ Z CIESZYNA JAJA SOBIE ROBI!!!
Po pierwsze- nikt nie zamawial następnego projektu wstępnego - NIE PLACIĆ
Po drugie - nie wykonal projektu technicznego pierwszej koncepcji - NIE PLACIĆ
Po trzecie- jeśli projektant jest zainteresowany "sprzedaniem" swojej pracy - jedzie w "delegacje" na swój koszt.
W KOŃCU TO NIE LE CORBUSIER TYLKO ALKOHOLIZUJĄCY SIĘ OSZOLOM,
NOSZĄCY NARZĘDZIE PRACY W FORMIE DRUTU W KIESZENI PLASZCZA.
Po czwarte - Radni- skulcie ogony pod siebie, przelknijcie ta kosztowną pomylkę i z honorem zakończcie temat - TO BĘDZIE NAJTAŃSZYM ROZWIĄZANIEM - Kolo Juwenii jak za dawnych czasów postawcie kladkę dla LUDZI.
CIESZYNIACY WAM WYBACZĄ.

P.S. Zastanawia mnie fakt przyjęcia oferty projektu mostu za kwotę 62 ty. euro bez przetargu.
Na drobniejsze "dziela" typu logo miasta rozpisuje się konkursy. Czyżby znów magia slowa "Czlowiek z warszafki" ???????

Jeśli była umowa zlecająca koncepcję budowy mostu, to można płakać, ale trzeba płacić. Inną sprawą jest, kto w Radzie za tym podniósł rękę- domyślam się, że WdC. Burmistrz był za tym projektem dwoma rękami. Ruch dwustronny na moście Wolności blokują Bracia Czesi, którzy są pragmatyczni a decyzje przemyślane podejmują z korzyścią dla siebie!
Asfalt na Bielskiej to sprawa powiatu. Póki, co p. Przewodniczący Sztwiertnia przeforsował asfalt w Cisownicy- tam jest bardziej potrzebny z uwagi na „duży ruch… a droga o randze ponad lokalnej”. W Cieszynie planu zagospodarowania brak (przepraszam, od 8 lat jest na 30% powierzchni Cieszyna) za to jest rekordzistą w ilości posiadanych sklepów sieci BIEDRONKA i PRZEPIĘKNYCH targowisk.
Gal

Ruch dwustronny opłaciłby się Czechom. Teraz w soboty auta blokują skrzyżowanie pod wiaduktem, bo wszystkie pchają się w tym kierunku. Po otwarciu w obie strony Mostu Wolności auta jadące w południowym kierunku, na Trzyniec, Jabłonków, Słowację, skręcałyby koło dworca w lewo

przy nastepnych wyborach będziemy się dobrze zastanawiać na kim postawimy krzyżyk!!! beznadziejnych mamy Radnych (z małymi wyjatkami)

hehe

nodcwqu-80url3l-tw6qa808-0 http://urlser.com/?DYEVZ#1
online poker
[url=http://best-online-casino-mo.lookera.net#3]best online casino[/url]
[url]http://online-casino-gambling-mo.lookera.net#4[/url]
[http://free-poker-mo.lookera.net#5 free poker]
"insurance quotes":http://urlser.com/?DYEVZ#6
[LINK http://roulette-mo.lookera.net#7]roulette[/LINK]
[img]http://victor.freewebhostingpro.com/1.php[/img]

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama