, poniedziałek 15 lipca 2024
Polskie firmy uciekają do Czech
– Nakręcacie nam koniunkturę gospodarczą – mówi Dorota Havlikova, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Czeskim Cieszynie. fot. LC/Super-Nowa.pl Dodaj do Facebook

Polskie firmy uciekają do Czech

WOT/Super-Nowa.pl
Coraz więcej Polaków pracuje w Czechach – to już oczywistość. Kraj południowych sąsiadów dla wielu naszych rodaków to idealne miejsce na otworzenie własnego biznesu. Jest bardziej przejrzyście i opłacalnie niż w Polsce.
Teresa Mokrysz, właścicielka Mokate, na rynku czeskim obecna jest od dziesięciu lat. Właśnie przygotowuje się do dalszej ekspansji. Zainteresowanie naszym sąsiadem wynika ze względów logistycznych (na ten rynek z Ustronia jest bardzo blisko), bliskości kulturowej i więzów towarzysko-rodzinnych oraz, co podkreśla Jerzy Chrystowski, rzecznik prasowy firmy, bardziej stabilnych i przejrzystych przepisów podatkowo–prawnych. – Przejęcie kolejnej firmy nie jest wykluczone. Cały czas trwają rozmowy – zaznacza Jerzy Chrystowski.

Mechanizm działa w jedną stronę. Za Polakami otwierającymi firmy w całych Czechach, w parze nie idą Czesi, skłonni do prowadzenia biznesu w naszym kraju. Ograniczają się jedynie do przedstawicielstwa handlowego nad Wisłą. Dorota Havlikova, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Czeskim Cieszynie mówi, że barierą nie do pokonania są skomplikowane przepisy. Stąd taka ekspansja Polaków na nasz rynek. – Założenie firmy u nas jest nie tylko prostsze, ale i tańsze. Na przykład za potwierdzenie dokumentów zapłacimy u notariusza zaledwie 30 koron. Przepisy prawne są jednoznacznie sformułowane. Urzędy są bardziej przyjazne dla petentów – wyjaśnia Dorota Havlikova.

Chcąc otworzyć działalność gospodarczą w Czechach nie trzeba zasięgać rad u fachowców. Wystarczy wejść na oficjalną stronę Konsulatu Generalnego w Ostrawie, gdzie na kilkunastu stronach znajdziemy wskazówki dotyczące uruchomienia biznesu. Gdyby przepisy nie były przychylne, a urzędnicy nieprzyjaźni, ci którzy już założyli biznes, nie myśleliby o jego rozwoju. Aleksander Żurek z Katowic prowadzi biznesy w Czechach od 1992 roku. Najpierw koncentrował się na hurtowni farmaceutycznej, teraz dodatkowo prowadzi aptekę oraz centrum fitness. – W Czechach nie trzeba z niepokojem obserwować kolejnych wyborów parlamentarnych. Mamy gwarancję, że nowa ekipa rządząca nie zmieni radykalnie przepisów. Atutem jest także mniej załatwiania i papierków – ocenia prezes Żurek.

– Z fitness korzystają Czesi i Polacy. Gdyby Czesi otworzyli taki biznes w Cieszynie, to korzystaliby z niego tylko Polacy – oceniają Kasia i Gosia, Polki z Czeskiego Cieszyna, pracujące w World Class. Czesi nie mają nic do Polaków, robiących interesy w Republice. – Przecież nakręcacie koniunkturę gospodarczą – dodaje Dorota Havlikova.
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Oczywista oczywistość.Zamiast się modlić i czekać
na cuda biorą sprawy w swoje ręce a urzędnicy nie
traktują przedsiębiorców jak złodzieji co ma miejsce niestety w Polsce.Wystarczy zobaczyć
jakimi autami jeżdżą po Cieszynie.Wiedzą,że
po okupacji sowieckiej nadażyła się niepowtarzalna
okazja i ją sensownie wykorzystują!!!

Dziękujemy Staroście za odejcie, bo teraz i u nas będzie lepiej !!!

tak,zaraz będzie lepiej

mróz popuścił

o jakiego starostę chodzi "Dziękujemy", tego naszego, czy tego czeskiego?

Juz od dawna korzystalismy z przygranicznego polozenia i najwyzszy czas na wzorowanie sie na czeskim pragmatyzmie i rozpoczecie ekspansji ekonomicznej na Zaolzie bo teraz pieniądz decyduje czyje to beda tereny a nie polityka i historyczne zaszlosci !!! Tak proszę Panstwa !

Ludzie biznesu zrobią Unię Europejską ,bo to się opłaca. Współpracujmy zostając przy swojej tradycji. Politycy i nacjonaliści ,niech nie przeszkadzają. A ludziom będzie się tu żyło lepiej.

Jeszcze jedna uwaga do tematu zalet pracy w Czechach.
Tam w pracy nie miesza sie z polityką chociaż tolerancji do innych nacji też nie mają ,glownie do Romów !,a tak poza tym to sa praktyczni i wykorzystuja wszystko i wszystkich zeby zyc wygodniej i lepiej .Czeski ZUS czyli tzw. socjalka pomoze kazdemu polakowi w zalatwianiu spraw emerytalnych !!! To juz nie te Czechy ktore od nas sie izolowaly i wrogo ludzi nastawialy ! Teraz we wspolpracy z duza Polska i Polakami widzą dla siebie interes i dlatego sa mili w knajpach i urzędach !!
Hasło : Odwiedzaj Czechy bo to Twój przyjazny sąsiad ! ( to takie optymistyczne haslo na koniec )

Poprosze o kontakt z czeskim i slowackim ZUSEM czyli adresy tych instytucji

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama