, środa 24 lipca 2024
Ochaby: ogier odda nasienie, a hodowca zarobi
— Hodowcy coraz częściej chcą kryć klacze ogierami z dobrym nasieniem — mówi prezes stadniny. fot. WO Dodaj do Facebook

Ochaby: ogier odda nasienie, a hodowca zarobi

WO
Ochaby: ogier odda nasienie, a hodowca zarobi

W przyszłości przy centrum pozyskiwania nasienia ogierów powstaną pensjonat i klinika dla koni. fot. WO

Centrum pozyskiwania nasienia ogierów powstało przy Stadninie Koni w Ochabach. Ogiery przyjeżdżają tu, żeby oddać nasienie, a klacze, aby zajść w ciążę.
Stadnina Koni w Ochabach jest jedną w Polsce, która od pół wieku hoduje konie linii angloarabskiej. Tutejsze ogiery są coraz popularniejsze w Europie. Ogromną reklamę zrobił im kilka lat temu urodzony w Ochabach Graf Quidam startujący dzisiaj z powodzeniem w zawodach na Wyspach Brytyjskich. Jego ojcem był Quidam de Revel najlepszy koń sportowy lat 90., drużynowy mistrz świata i Europy, który na olimpiadzie w Barcelonie zajął czwarte miejsce. Stadnina w Ochabach sprowadziła zamrożone nasienie ogiera wartego wówczas 2 miliony dolarów, którym zapłodniono specjalnie wybraną klacz. Tak urodził się Graf Quidam, z czasem perełka ochabskiego gospodarstwa. Dzisiaj piękny ogier nie jest już własnością stadniny. Został sprzedany do Anglii (mówi się, że za 1 mln zł, ale stadnina nie chce mówić o kwotach zasłaniając się tajemnicą handlową). Gospodarstwo z Ochab cały czas dysponuje jednak nasieniem Grafa, które zamrożone w ciekłym azocie czeka na kupców zdeponowane w specjalnym banku. — Gdyby ktoś chciał, możemy je sprzedać, a nawet zaźrebić nim klacz u nas na miejscu — mówi Mirosław Duda, dyrektor stadniny.

Stało się to możliwe dzięki centrum rozrodu koni, gdzie można kupić nie tylko nasienie słynnego Grafa, ale też innych znakomitych ogierów i oddać klacz do zaźrebienia. Ośrodek powstał w Drogomyślu na bazie gospodarstwa, w którym przed wojną hodowano dla wojska ogiery. Są tu wielkie stajnie, w których urządzono nowe boksy oraz pełne zaplecze laboratoryjne.

Takie centra rozrodu koni istnieją z powodzeniem w kilku stadninach w kraju, jednak państwowe są tylko dwa — Łąck i powstały ośrodek przy gospodarstwie Ochabach. — Hodowcy coraz częściej chcą kryć klacze ogierami z dobrym nasieniem, potrzebują też fachowej pomocy. Wychodzimy im naprzeciw. Dzięki naszemu centrum koniarze z południa Polski nie będą już musieli daleko wozić koni — mówi prezes stadniny Mirosław Duda.

Konie mają w stajniach komfortowe boksy. Na wysokim poziomie jest też laboratorium, którego pracownicy pobierają nasienie ogiera, sztucznie zapładniają klacze poprzez inseminację oraz zamrażają ejakulat w ciekłym azocie po to, aby można go było sprzedawać. Cena to kilkaset do kilku tysięcy złotych za porcję. Wszystko zależy od wartości ogiera. — Ale można sobie u nas również zamówić nasienie od ogiera z pierwszej światowej półki za, na przykład, 2500 euro. Przyjedzie do nas pocztą kurierską — przekonuje Maria Kurkiewicz-Kuchejda, główny specjalista ds. hodowli w stadninie.

Technika sztucznej inseminacji koni jest dzisiaj na świecie jedną z głównych metod prowadzenia rozrodu koni. Dzięki takim centrom rozrodu koni jak w Łącku i Ochabach możliwe jest szersze wykorzystanie najcenniejszych ogierów, a hodowcy mają szerszy dostęp do najwybitniejszych koni.

Uruchomienie stacji wsparła finansowo Agencja Nieruchomości Rolnych. W przyszłości przy centrum pozyskiwania nasienia ogierów będą też działały pensjonat i klinika dla koni.
Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dyć to się nie godzi! Do czego to już doszło! Jak by to starzyk poczytoł to by chyba świtnył. Toć mu tego do poczytania nie dom. A tak na marginesie do u mie na dziedzinie babucie sie same rozmnażają beż żadnego unijnego nasienie! Któż to widzioł! Jak koń z nasion? Czy on je kwiotek!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama