, piątek 21 czerwca 2024
Leszna będzie piła czeską wodę
Wójt Goleszowa Zbigniew Wacławik mówi, że czeska woda to najlepsza alternatywa dla Lesznej Górnej. fot. ER Dodaj do Facebook

Leszna będzie piła czeską wodę

ER
Pierwszy taki przypadek na Podbeskidziu! Leszna Górna w gminie Goleszów będzie zaopatrywana w czeską wodę.
Mieszkańcy wioski od lat mają problem z wodą, którą czerpią z własnych ujęć. Gmina postanowiła, że tak dłużej być nie może i zdecydowała się wybudować za 1,5 mln zł 12-kilometrowy wodociąg. Roboty trwają. Zakończą się w połowie przyszłego roku. Woda do pierwszych odbiorców popłynie jednak wcześniej. I to z Czech. — Przeprowadziliśmy konsultacje z Wodociągami Ziemi Cieszyńskiej i doszliśmy do wniosku, że tak będzie najtaniej. Nie z powodu cen wody, które są podobne w obu krajach. Chodzi o samą inwestycję. Lepiej pociągnąć wodociąg z bliska, od Czechów, niż kłaść kilometry rur i budować dwie przepompownie, żeby tylko korzystać z naszego krajowego ujęcia — mówi wójt Zbigniew Wacławik.

Mieszkańcy Lesznej Górnej zapłacą za czeską wodę dokładnie tyle samo, ile mieszkańcy innych gmin Śląska Cieszyńskiego za polską wodę. — Nawet jeżeli w Czechach woda podrożeje, to u nas taryfa się nie zmieni. Gwarantują nam to w umowie Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej, które przejmą nasz wodociąg i muszą sami dogadywać się a propos taryf z Czechami — dodaje wójt.

Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej będą odbierały wodę od spółki Północno-Morawskie Wodociągi w Ostrawie. Firma ta już od 2002 roku sprzedaje wodę do Polski. Jej pierwszym odbiorcą było Jastrzębie Zdrój, a teraz dołączy Leszna Górna. — Dla nas każdy nowy odbiorca jest ważny. A im więcej ich mamy, tym pozycja firmy jest stabilniejsza i możemy utrzymywać ceny na stałym poziomie — mówi Miroslav Kyncl, dyrektor generalny ostrawskiej spółki.
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Byle zdrowi po tej wodzie byli.

To nie pierwszy przypadek-czeska wodę pija od czasu do czasu mieszkańcy Cieszyna...

Patrzcie ludzie, Gmina se wybuduje rułe a ile jeszcze spółecek się obłowi. No i dziwicie sie potym że stale w WZC kasa idzie do góry. Kto za to płaci? Pon Bócek jakoś okrutnie zmierzły jest i na te cieszyńskie sie rzodko łoglądo.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama