, poniedziałek 15 lipca 2024
Latem walczą o śnieg
— Liczę, że do stowarzyszenia przystąpi większość ośrodków narciarskich — mówi Czesław Matuszyński, prezes Kolei Linowej Czantoria. fot. WO Dodaj do Facebook

Latem walczą o śnieg

WO
Właściciele największych kolei linowych i wyciągów w Polsce, w tym ustrońskiej Czantorii, zwierają szyki. Chcą zawiązać stowarzyszenie, które będzie naciskało na uchwalenie prawa górskiego.
— Stowarzyszeniu, zrzeszającemu wielu gestorów, będzie łatwiej lobbować w Warszawie, niż każdemu z osobna — mówi Czesław Matuszyński, prezes Kolei Linowej Czantoria, który w tej sprawie spotkał się ostatnio z kolegami zarządzającymi największymi ośrodkami narciarskimi w Polsce.

Ustawa miałaby zapobiec sytuacjom, gdy górale grodzą trasy narciarskie (Szczyrk) albo wyciągi (Zakopane), bo nie podobają im się warunki dzierżawy zaproponowane przez gestorów. Ponadto uregulowane zostałyby kwestie poszerzania nartostrad, co dzisiaj jest bardzo utrudnione. — W Austrii, Francji czy na Słowacji prawo sprzyja gestorom ośrodków narciarskich. U nas jest inaczej, przez co uciekają nam i inwestorzy, i turyści — uważa Czesław Matuszyński.

Projekt tzw. Prawa śniegu, stosowanego z powodzeniem w niektórych krajach alpejskich, według którego po świętym Marcinie śnieg na polach stawałby się dobrem publicznym, dopuszcza swobodne poruszanie się po zboczach dowolnymi drogami czy to pieszo, czy na nartach lub sankach. Za miejsca bardziej intensywnego korzystania, np. tam gdzie są trasy narciarskie, właścicielom gruntów przysługiwałoby odszkodowanie.

— Liczę, że do stowarzyszenia przystąpi większość ośrodków narciarskich w Polsce i razem w kończ przeforsujemy uchwalenie prawa górskiego, które zadowoli wszystkich — mówi szef Czantorii.
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dyć to się nie godzi! Według mie to je ganc dobry pomysł. Bo potem jak kiery przyjedzie se na nartach pozjeżdzać z wyrchu na som dół to nimo kaj. Jo jak by kiery chcioł to mu mogym za chlywkiem za ełra udostypnić ganc fajny kopiec. Starzyk bydzie za wyciągowego robił. Toć to bydzie uciecha.

A ty synek po starymu...

Synek jak to synek... Zastanawiam sie czy administrator "gc" nie moze blokowac adresow IP ? Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama