, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Jednostka kontra korporacja
Sławomir Górski od kilku lat bezskutecznie stara się o taksówkową koncesję na Cieszyn. fot. LC/Super-Nowa.pl Dodaj do Facebook

Jednostka kontra korporacja

TOMASZ WOLFF/Super-Nowa.pl
Sławomir Górski od czterech lat bezskutecznie próbuje zdobyć koncesję na taksówkę w Cieszynie. Sprawę blokują taksówkarze, którzy nie pierwszy raz zaproponowali burmistrzowi, żeby na kolejny rok nie było nowych koncesji. Ostateczną decyzję podejmą radni.
Od tego roku Sławomir Górski jeździ taksówką po gminach Goleszów i Skoczów. W obu samorządach nie miał problemu ze zdobyciem koncesji. Dlaczego od kilku lat walczy o możliwość wożenia klientów po stolicy Śląska Cieszyńskiego? Bo w Cieszynie będzie mógł zarobić, a nie wychodzić na zero albo dopłacać do interesu, jak ma to miejsce teraz.

W Cieszynie od kilku lat pracuje praktycznie tylu samo taksówkarzy. Niedawno obowiązywały 83 licencje, teraz są tylko o dwie mniej. Pod koniec roku temat taksówkarzy wraca jak bumerang. Bogdan Ficek, burmistrz Cieszyna, właśnie postanowił skierować pod obrady Rady Miejskiej projekt uchwały w sprawie licencji. – Burmistrz w tym przypadku tylko proponuje, a ostateczną decyzję podejmują radni. Przychylił się do pism taksówkarzy, żeby na przyszły rok nie zwiększać liczby taksówek. W praktyce oznacza to, że pod obrady rady trafi propozycja zerowego limitu – wyjaśnia Włodzimierz Cybulski, zastępca burmistrza Cieszyna.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że radni będą debatować nad zerowym limitem po raz czwarty. Od kilku lat miejscowi taksówkarze nie chcą dopuścić na ulice nowych wozów. Wszystko odbywa się w majestacie prawa, które jest tak skonstruowane, że to poszczególne samorządy ustalają limity na taksówki. A w Cieszynie radni konsekwentnie odmawiają. – Największym absurdem jest, że chcąc ubiegać się o koncesję w Cieszynie trzeba zainwestować około 2000 zł, między innymi w kupno taksometru. I to nie mając pewności, że limit na taksówki w ogóle będzie zwiększony. Po drugie, przy rozpatrywaniu wniosków pod uwagę brany jest czas. Dlatego pismo na ten rok złożyłem już 3 stycznia – ironizuje Sławomir Górski.

Taksówkarz z Cieszyna pracując w Skoczowie albo Goleszowie rzadko kiedy wychodzi na swoje. Ledwo starcza mu na zapłacenie ZUS i paliwa. Prawo dopuszcza jednak przypadki, kiedy może w rodzinnym mieście świadczyć usługi przewozowe. – Dotyczy to przypadków, kiedy ktoś po mnie zadzwoni z Cieszyna. Także w drodze powrotnej mogę kogoś zabrać, o ile oczywiście będzie machał na ulicy. Nie mogę zatrzymywać się na postojach. A to właśnie tam jest 80 procent klientów. Nie potrafię zrozumieć taksówkarzy. Przecież nie chodzi o 10, czy 20 nowych koncesji, tylko kilka. Z tego, co się orientuję, poza mną, chętnych do jeżdżenia po Cieszynie można by policzyć na palcach jednej ręki – dodaje pan Sławomir.

Na sesji dotyczącej limitów na taksówki na 2007 rok pojawili się sami taksówkarze. Po uchwale radnych, która utrzymała „status quo” na lokalnym rynku transportowym rozległy się brawa. Panu Sławomirowi nie było jednak do śmiechu. Skontaktował się z prawnikiem. Następnie wezwał radę do usunięcia naruszenia prawa. Nic takiego jednak nie miało miejsca. W odpowiedzi taksówkarz przeczytał, że zarzuty są bezpodstawne.

Taksówkarze jeżdżący dziś po ulicach Cieszyna mówią, że nie chcą nowej konkurencji, bo jest ich wystarczająco dużo i nawet osobom z koncesjami jest ciężko. – Na postojach nie ma już wolnych miejsc. Nie rozumiem, dlaczego ten człowiek tak pcha się do Cieszyna. Przecież u nas nie można zarobić. Pieniądze to można robić w Katowicach albo Warszawie – przekonuje Olaf Dudek, jeden z taksówkarzy.

– Tutaj nawet nie chodzi o liczbę koncesji, ale o zasady. Nawet gdyby taksówkarzy było 50, to i tak nie chcieliby dopuścić nikogo nowego – uważa Sławomir Górski.
Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Tak, komunizm w was dojżał. Radni Cieszyna jesteście już na etapie komunistycznych oligarchów. Tak trzymać tylko kasta wybranych światłych może wozić ludność. Ja nie chciałbym żeby woził mnie taksówką jakiś debil o niepewnych kwalifikacjach. Brawo mędrcy !!! Brawo Radni Cieszyna, jesteście prawdziwymi Towariszczami. Haraszo !

Ograniczyć też ilość sklepów mięsnych i księgarni, dlaczego inni mają zarabiać. Jeden mięsny w centrum, jeden na rogatkach i styka. A jakim prawem księgarnie się rozpleniły, za moich czasów była jedna. Książek też macie w tym Cieszynie za dużo różnych i niebezpiecznych. OGRANICZYĆ. KONCESJONOWAĆ. SWOŁOCZ NIE MA NIC DO GADANIA.

A ile kosztuje zwiększenie ilości koncesji ????

Zwiększyć ilość firm ochroniarskich. Niech strzegą baru Co nieco w czołgach. Niech samochody pancerne jeżdzą po płycie dworca PKS w Cieszynie, bo chodzi tam tylko jeden ochroniarz. Niech na jedną firmę ochroniarską wypadają 3 inne, które ją samą będą ochraniały. W końcu byli SB-ecy też muszą zarabiać. Czy to aby nie jest klucz i do taksówkarzy? Przecież większośc z nich była kapusiami.

Hehhhhh - fajne te komentarze !!

Moim zdaniem trzeba mocno zredukowac liczbe koncesji na podejmowanie decyzji w tym miejscie. Moze by tak odebrac troche mandatow radnych... Koncesjonowanie dzilalnosci przypomina mi czasy o ktorych juz dawno chcialabym zapomniec. Ustalmy liczbe ksiezy w miescie, urzednikow, sklepikarzy, dziennikarzy, a potem wprowadzmy kartki na benzyne i jedzenie, wydawajmy przepustki do Czech, kazmy naszym dziecioom chodzic w pochodzie 1-majowym. Jezu. Dajcie temu czlowiekowi licencje, niech jezdzi ta taksowka po Cieszynie. MA CZLOWIEK PRAWO!

Wprowadźmy koncesję na rozum dla kandydatów na radnych, posłów itd. Najpierw badania IQ , potem może kandydować. Ale by się skurczyły szeregi (:)

Tak wyglada wolny rynek w Cieszynie. Kapitalnie, a moze pan slawek nie jest stela? :-)

NIE CHCĄ NOWYCH A JAK SIE ZAMAWIA TARYFE TO TRZEBA CZEKAĆ 30 MINUT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bo gdyby był stela to ze strachu nie pozwoliłby o sobie napisać ani zrobić sobie zdjęcia.

Zostawcie moich radnych w spokoju, wykonują tylko rozkazy, przecież nie morzecie ich winić za doskonałe spełnianie swych obowiązków, są tylko maluczkimi szczypczykami w moich rękach, a niech was nie kusi ich przekupywać, bo władza taką rękę obetnie (z podarkiem). Mają być koncesje na wszystko tak długo aż nic już nie będzie i kropka.

a co wam zależ dajcie i 1000 koncesji będzie konkurencja ceny spadną, tam gdzie są koncesje i monopol zawsze coś mozna ugrać dla siebie, może pan Górski nie wie komu w łapę ma dać, wstyd nawet w Skoczowie radni mają więcej rozumu.

Jeśli nowy taksówkarz będzie do niczego,to zbankrutuje,bo takie są prawa rynku,dlatego nie rozumiem tej małomiasteczkowej mentalności,
gdzie rządzą jakieś dziwne prawa,bo na pewno nie prawa rynku!Witajcie towarzysze jw.,z jakiego kabaretu jesteście?

Ale także do innych tutaj. Dość jednoznaczne w wymowie stanowisko opinii publicznej. Cieszyńskie ZASRANIE w najczystszej postaci. CBA też by trzeba w końcu powiadomoć. A co tzw. liczby decydentów to wiadomo jest że nawet na sali sesyjnej jest dwa razy więcej Radnych jak mikrofonów na stołach. Zatem jest nadzieja Kochani. Nadzieja, że dalekowzroczne dzialania Urzędu Miejskiego przewidują wkrótce znaczną redukcję liczby Radnych. Chyba na Jubileusz? A moze niektórzy sami zrezygnują? My zrozumiemy, że KTOŚ też zrozumiał! Prawda/Fałsz?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama