, poniedziałek 4 marca 2024
Gazdowie z owcami wrócili na halę
Juhas Piotr Jędrzejas chętnie częstuje turystów bundzem i żętycą. fot. Paweł Sowa/Gazeta.pl Dodaj do Facebook

Gazdowie z owcami wrócili na halę

MARCIN CZYŻEWSKI/Gazeta.pl
Znad drewnianego daszku malowniczej bacówki unosi się dym, wokół biegają owce, a turyści zachodzą po oscypki, bundz i żętycę. Dzięki programowi Owca plus na Hali Miziowej jest znowu tak, jak przed 30 laty.
Gabriel Michalak z Poznania, 10-letnia Maja Michalak ze Słupska i 12-letnia Jagoda Kulig z Ustki od kilkunastu dni wędrują po Beskidach. Wyruszyli z Wisły, w poniedziałek wieczorem dotarli na Halę Miziową pod szczytem Pilska. Przespali się w schronisku, a na śniadanie poszli do bacówki, gdzie kupili pyszny bundz. W południe wpadli tu jeszcze raz, a juhasi poczęstowali ich żętycą. — Nigdy wcześniej tego nie piłyśmy, ale smakuje nawet nieźle — mówiły Maja i Jagoda. Po chwili zachwycały się śliczną, młodą owieczką niesioną przez juhasa. — Akurat na koniec wyprawy trafiła nam się taka atrakcja. To świetnie, że jest tu taka bacówka, można przyjść po oscypka, pooglądać owce, juhasów — cieszył się pan Gabriel.

Jednak przez prawie 30 lat było to niemożliwe. — Gdy hodowla owiec stała się nieopłacalna i ich pogłowie zaczęło spadać, bacowie przestali przychodzić z owcami na wysoko położone hale. Jeżeli paśli, to gdzieś nisko przy domach —wspomina Zofia Hercberg z Wydziału Terenów Wiejskich Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Gdy zabrakło naturalnych „kosiarek", hale zaczęły błyskawicznie zarastać lasem. W efekcie zaczęły ginąć cenne gatunki roślin, np. krokusy czy szczaw, a na potęgę zaczęły rozmnażać się żmije. To dla zaradzenia tym zjawiskom, ale przede wszystkim z myślą o pomocy hodowcom Śląski Urząd Marszałkowski wymyślił program Owca plus. Na przywrócenie tradycyjnego wypasu owiec w Beskidach i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej przeznaczono 700 tys. zł w ciągu najbliższych dwóch lat.

Górale z Żywiecczyzny, Śląska Cieszyńskiego i Podhala założyli Tatrzańsko-Beskidzką Spółdzielnię Producentów „Gazdowie" i wygrali konkurs na dofinansowanie wypasu. Warunkiem było wyprowadzenie owiec na hale powyżej 500 m n.p.m, wskazane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Jedną z nich jest właśnie Hala Miziowa, należąca do najpopularniejszych turystycznych miejsc w Beskidach. — Na zbudowanie tu bacówki otrzymaliśmy 15 tys. zł dotacji. Stanęła dokładnie w miejscu tej sprzed 30 lat, gdzie jeszcze leżały przegniłe belki. Otwarliśmy ją kilkanaście dni temu — mówi Józef Michałek z Istebnej, członek spółdzielni „Gazdowie". Obok bacówki stanął też kosor, czyli zagroda dla owiec i fladry - czerwone wstążki chroniące przed wilkami. Stworzono też wodopoje dla zwierząt i zakupiono nawet agregat prądotwórczy. To teraz baza dla baców - Józefa Kamińskiego i Stanisława Majewskiego. Tutaj owce nocują i są dojone, a w ciągu dnia pasą się też na innych halach.

Bacówka jest bardzo malownicza. Nad wejściem przybito baranie rogi, obok wisi drewniana palica (laska pasterska). Nad daszkiem unosi się dym, w którym w środku wędzą się oscypki. — Turyści zachodzą, kupują ser i są bardzo zadowoleni. Brakowało tu tego — mówi Piotr Jędrzejas, juhas z Miziowej.
Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

i owoc ich rąk

o to coś dlo mnie nareszcie moje owiecki przyszły!!!

Ciekawe jak tam z owcami w Bieszczadach; byłbym równie wdzięczny za relację z Gór Świętokrzyskich ; )

Warto by dodać, że urząd marszałkowski dostał te piniądze od tak znienawidzonej przez niektórych Unii

Pieniądze na program ,,Owca+" pochodzą z budżetu województwa śląskiego. Nie sa to środki unijne.

Rano,wychodzi baca z bacówki,przeciągo sie i prawi:oj ty moja owiecko,gdybyś ty jesce umiała warzyć,to bych sie z tobób ożynił.

wychodzi, przeciąga się, patrzy na swoje owieczki i zadowolony mówi do siebie: jak sułtan normalnie, jak sułtan...

2s3pbar-5gm32wy-tw6q7804-0 car insurance quotes
http://urlser.com/?DYEVZ#1
[url=http://online-gambling-mo.lookera.net#3]online gambling[/url]
[url]http://online-gambling-mo.lookera.net#4[/url]
[http://online-poker-mo.lookera.net#5 online poker]
"insurance":http://urlser.com/?xFj4E#6
[LINK http://urlser.com/?e64r6#7]car insurance[/LINK]
[img]http://victor.freewebhostingpro.com/1.php[/img]

vwnemco-x7z9bxa-tw6q0c59-0 http://texas-holdem-mo.lookera.net#1
car insurance
[url=http://black-jack-mo.lookera.net#3]black jack[/url]
[url]http://urlser.com/?IQpnn#4[/url]
[http://urlser.com/?qbKvI#5 health insurance]
"insurance quotes":http://urlser.com/?DYEVZ#6
[LINK http://urlser.com/?IQpnn#7]car insurance quotes[/LINK]
[img]http://victor.freewebhostingpro.com/1.php[/img]

Zm9Qhs cgudbfqvdjwv, [url=http://iszeklyfbmit.com/]iszeklyfbmit[/url], [link=http://radauvheexya.com/]radauvheexya[/link], http://wejnwbjntzxu.com/

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama