, piątek 27 stycznia 2023
Dzięki solankom Zabłocie ma szansę zamienić się w kurort
Bogusław Goik i Grzegorz Gomola kupili źródło w Zabłociu i rozpoczęli wydobycie solanki. fot. WO Dodaj do Facebook

Dzięki solankom Zabłocie ma szansę zamienić się w kurort

WO
Po latach przerwy, w Zabłociu koło Strumienia, znowu wydobywana jest lecznicza solanka. — Zawiera więcej jodu niż powietrze nad samym morzem — zachwalają jej walory właściciele źródła.
Złoża solanek w Zabłociu odkryli w 1892 roku austriaccy inżynierowie podczas poszukiwań węgla i ropy. Od razu postanowili je wykorzystać, gdyż okazało się, że w litrze solanki jest aż 131 mg jodu. To najwięcej na świecie!

Solanki ze złoża Korona w Zabłociu używano m.in. podczas leczniczych kąpieli w sanatoriach w Darkowie i Ustroniu. Z czasem obok odwiertu powstała warzelnia, gdzie odparowywano z wody tonę soli na dobę, a gotowy produkt był eksportowany nawet do Kanady. Źródło zamknięto w latach 80. ub. wieku, gdy ruszyła warzelnia w Dębowcu. Od tamtego czasu budynki stały niewykorzystane i niszczały. Dopiero niedawno kupili je prywatni inwestorzy, Bogusław Goik i Grzegorz Gomola z Jastrzębia Zdroju. Ostatnio - po dwóch latach oczekiwania na koncesję na prowadzenie wydobycia - wznowili produkcję.

— Mój ojciec był piekarzem i dodawał oryginalnej zabłockiej soli do pieczywa, bo wiedział, że ma doskonałe walory lecznicze. Robił po prostu to, co już dawno sprawdzono w innych krajach. Amerykanie od lat dodają jodu do napojów, a Szwajcarzy - paszy dla krów, dzięki czemu mleko, które piją ludzie jest zdrowsze. W Polsce państwo nie chce docenić leczniczych walorów solanki i przez to połowa ludzi cierpi na niedobór jodu — tłumaczy Bogusław Goik. Solanka była życiową pasją jego ojca. Próbował nią zarażać innych — pisał do ministrów, profesorów, chcąc ich przekonać do wykorzystania solanki zabłockiej w lecznictwie. Poświęcił na to całe życie. — Gdy umierał, obiecałem mu, że będę kontynuował jego dzieło. Uznałem jednak, że trzeba zmienić podejście do propagowania solanki, bo odwiedzanie kolejnych ministrów zdrowia nie ma sensu. Dlatego zająłem się wszystkim z kolegą. Kupiliśmy źródło i chcemy inwestować — dodaje Goik.

Właściciele źródła już prowadzą wydobycie solanki i sprzedają ją. Zamierzają też modernizować stare obiekty. Ponadto dogadali się z władzami Strumienia i na jesień uruchomią w parku wielką fontannę, z której będzie tryskała lecznicza solanka. Każdy będzie mógł przy niej usiąść i wdychać jod jak na plaży w Kołobrzegu. Jego stężenie w powietrzu będzie wyższe niż nad samym morzem. — Ponadto gmina szuka już inwestorów, którzy na polach w Zabłociu wybudują baseny i tężnie. Gmina bardzo nam pomaga, bo w solankach widzi szansę na rozwój i przyciągnięcie turystów — cieszy się Grzegorz Gomola.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Zycze Panom powodzenia. Super ze komus jeszcze sie chce!

Dyć to się nie godzi! Jo i mój starzyk też dycki tego używomy ale my tą posoloną wode momy ganc pod nosym. Robiemy to tak, że ciepiemy babucia z wiadrem do dziury, on leci na dół do solanki. Potem ciepiem starzyk on go chyto i spatki na wyrch. To je ganc dobre na zdrowi bo babuć je już trzycet roków i nic mu ni ma a starzyk mo jakiś 90 a śmigo jak synek.

TOBY BYŁA SUPER SPRAWA ZNANY NA CAŁY ŚWIAT KURORT ZABŁOCIE- ZDRÓJ.

a ta swinia to sie mi zdo bydzie słonooo jako myslicie? szfarny sAnku;p??

łaaaadnieee!!!:D:D pomysł baardzo faajny:D: wreszcie ktoś zaczął myśleć i zainwestował w to, co dobre i opłacalne...szkoda było tej solanki,marnowała sie i tyle,a przecież można z tego czerpać niezłe zyski...życzę Panom wytrwałości;p hehe oby moje dziecka mogły sie w przyszłości wykąpać w tych basenach:) kurort Zabłocie Zdrój-ładnie brzmi:)

tyuiiu

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama