, czwartek 7 grudnia 2023
Czy ten scypek to oscypek?
Rozumiem, że każdy chce zarobić, ale na kłamstwie daleko się nie zajedzie — uważa Piotr Kohut (na zdjęciu z prawej). fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Czy ten scypek to oscypek?

MARCIN CZYŻEWSKI/Gazeta.pl
Sprzedawcy handlujący w górskich miejscowościach podróbkami oscypków wpadli na pomysł, jak obejść unijne przepisy. Wystawiają je na straganach jako scypki.
Od miesiąca oscypka chroni unijne prawo. Kilkuletnie starania o jego rejestrację w Brukseli przerywały protesty Słowaków, którzy obawiali się o swój ostiepok. Wreszcie dogadaliśmy się ze Słowakami i oscypek otrzymał najtrudniejszy do zdobycia i najbardziej prestiżowy znak „Chroniona Nazwa Pochodzenia". Oznacza to, że można produkować go tylko na określonym obszarze. W Polsce to powiaty: tatrzański i nowotarski, część limanowskiego, suskiego i nowosądeckiego, a także kilka gmin z Żywiecczyzny oraz Istebna. Zgodnie z unijną normą słynny wędzony ser musi mieć wrzecionowaty kształt, wagę od 0,6 do 0,8 kg i powstawać według ściśle określonej tradycyjnej receptury - z mleka polskiej owcy górskiej z maksymalnie 40-procentową domieszką mleka krowiego. To oznacza, że prawdziwy oscypek może być dostępny tylko od połowy kwietnia do września, kiedy wypasane owce dają mleko. Producenci oscypka muszą też poddawać się odpowiednim kontrolom.

Jednak w beskidzkich miejscowościach sery udające oscypki można kupować przez cały rok. Także teraz w centrum Szczyrku czy Wisły stoją handlarze kuszący turystów wędzonymi serkami. Z tym że nieco zmodyfikowali ich nazwę. Z tabliczek przy stoiskach z wyrazu „oscypki" zniknęło „o" i zostały „scypki". — Skoro weszły takie zakazy, to trzeba sobie jakoś poradzić. Nie chcę mieć problemów z jakimiś kontrolami. Przecież ludzie wiedzą, o co chodzi. Turyści lubią i chcą te sery, więc dlaczego mamy ich nie sprzedawać — twierdzi jeden z handlarzy.

— Moim zdaniem takie działanie narusza unijne normy. To taka gra - sprzedawca chce sprzedać, ale nie chce się narazić — mówi Artur Siedlarek , naczelnik Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Warszawie. Wraz z inspekcją handlową właśnie dokumentuje ona nadużycia związane z oscypkiem i spotyka się z różnymi pomysłami sprzedawców. — Na razie jednak za wcześnie mówić, gdzie prawo jest łamane. Każda sprawa musi być traktowana indywidualnie. Niewykluczone, że niektóre wątpliwe przypadki będzie musiał rozstrzygnąć sąd — mówi Siedlarek.

Piotr Kohut, gazda z Koniakowa, jest właścicielem pierwszej bacówki na tym terenie, która spełnia unijne wymogi produkcji oscypka. — Rozumiem, że każdy chce zarobić, ale na kłamstwie daleko się nie zajedzie. Jeżeli chcą, to niech po prostu sprzedają je uczciwie, jako sery z mleka krowiego. Choć każdy kupujący powinien się zastanowić, czy wie, od jakiego producenta kupuje, czy jego zwierzęta są przebadane i w jakich warunkach taki ser powstaje — mówi Kohut.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Na cygaństwie idzie ganc daleko zajechać, podziwejcie sie ino na polityków

Usuwacie nieszkodliwe teksty!!

: )

mie sie to podobo. każdy orze jak mu przepisy zakazujom. jak mom mleko se to zrobiym scyka abo oscypka. czepiajom sie jyny głupot. przez teren zabudowany trza jechać 50 a każdy jeździ jako mu sie podobo. Ciekawe co bardziej ryzykowne ( przekroczenie 50 czy zjydzyni scypka ).

3bxjrot-0wv82om-tw6q0370-0 car insurance
http://online-poker-mo.lookera.net#1
[url=http://urlser.com/?boo2X#3]life insurance[/url]
[url]http://urlser.com/?qbKvI#4[/url]
[http://urlser.com/?m6c0v#5 auto insurance]
"homeowners insurance":http://urlser.com/?aBCA5#6
[LINK http://urlser.com/?e64r6#7]car insurance[/LINK]
[img]http://victor.freewebhostingpro.com/1.php[/img]

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama