, niedziela 14 lipca 2024
Czeska woda w polskich kranach
Maria Kłósko już ma czeską wodę w swoim domu. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Czeska woda w polskich kranach

TWO
Czeska woda leje się od kilku dni z pierwszych kranów w Lesznej Górnej w gminie Goleszów.
Mieszkańcy Lesznej Górnej od lat mają problem z wodą, którą czerpią z własnych ujęć. Kłopot był szczególnie latem, gdy studnie wysychały. Gmina postanowiła, że tak dłużej być nie może i zdecydowała się wybudować 12-kilometrowy wodociąg.— Przeprowadziliśmy konsultacje z Wodociągami Ziemi Cieszyńskiej i doszliśmy do wniosku, że najtaniej będzie jak wodę poprowadzimy z Czech. Nie z powodu cen, które są podobne w obu krajach. Chodzi o samą inwestycję. Lepiej pociągnąć wodociąg z bliska, od Czechów, niż kłaść kilometry rur i budować dwie przepompownie, żeby tylko korzystać z naszego krajowego ujęcia — tłumaczy wójt Zbigniew Wacławik.

Prace przy budowie wodociągu rozpoczęły się wiosną ubiegłego roku. Pierwszych 30 domów już zostało podłączonych do nowego ujęcia i ma w kranach czeską wodę. Do kolejnych 50 wodociąg zostanie podpięty do końca lipca. — Strasznie się cieszę, bo latem były wielkie kłopoty z wodą. Gdyby nie ten nowy wodociąg, musielibyśmy pogłębiać studnię, a to spory koszt — mówi Maria Kłósko, która korzysta już z nowego ujęcia.

Z czeskiej wody ma korzystać w sumie 80 proc. z 600 mieszkańców Lesznej Górnej. — Liczymy, że reszta też się na to zdecyduje — mówi wójt. Odbiorcy z Lesznej zapłacą za czeską wodę dokładnie tyle samo, ile mieszkańcy innych gmin Śląska Cieszyńskiego za polską wodę. Wodociąg przejmie w użytkowanie spółka Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej, która będzie odbierała wodę od spółki Północno-Morawskie Wodociągi w Ostrawie. Firma ta już od 2002 roku sprzedaje wodę do Polski. Jej pierwszym odbiorcą było Jastrzębie Zdrój.

Inwestycja w Lesznej pochłonie 1,5 mln zł. 1,3 mln dała gmina, resztę dopłacili mieszkańcy. — My zapłaciliśmy w sumie 3 tys. zł. Ale warto było — uważa Maria Kłósko.

Władze gminy myślą już o rozbudowie wodociągu. — W Dzięgielowie jakość wody jest nie najlepsza i też chcielibyśmy tam podciągnąć wodociąg od strony Czech. Stanie się to jednak nie wcześniej niż w przyszłym roku — mówi Wacławik.
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

a co smakuje???

W smaku bardziej przypomina piwo czy beherovke?

co to jest beherovka ???

No dyć gorzałka.

Becherovka a jest to likier

Wypadałoby dodać, że polska Leszna Górna jest sąsiadem czeskiej Lesznej Górnej, a językiem używanym najczęściej w obu Lesznach jest polski

wody z kranu w Lesznej nie mylić z wodą ognistą!!! To całkiem dwie inne wody ........

wiślok a psy po jakimu szczekajóm

Jacy my właściwie jesteśmy na tej naszej cieszynskiej ziemi?Jak coś pozytywnego sie wydarzy i warto by coś u kulisach poczytać to tylko jakieś głupawe hasła wypisujemy nie na temat. Ta telewizja i gazety żyjące sensacją zrobiły z nas marionetki. Gdzieś zatraciliśmy umiar w ocenach zło i głupote trzeba pietnować ale nauczmy sie też zauważać dobre rzeczy jakie sie wokół nas dzieją.Taka inwestycja to jednak nie była chyba łatwa sprawa do przeprowadzenia.Pewnie była latami przygotowywana a znając nasze przepisy przygraniczne to wymagała pewnej odwagi i wyobraźni ze strony gminy więc poprostu gratuluję mieszkańcom i gminie Goleszów.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama