, sobota 25 maja 2024
Cieszyński Barometr Rozwoju Gospodarczego
Od 1 do 17 lipca ankieterzy odwiedzili 816 małych i średnich firm oraz 95 strategicznych, największych pracodawców z powiatu cieszyńskiego. fot. ARC Dodaj do Facebook

Cieszyński Barometr Rozwoju Gospodarczego

TEKST SPONSOROWANY
Cieszyński Barometr Rozwoju Gospodarczego

Od 1 marca 2009 roku Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie rozpoczął realizację projektu badawczego pn.: Cieszyński Barometr Rozwoju Gospodarczego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 8.1.2 „Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie”.
Od 1 lipca 2009r. zatrudnieni, w ramach projektu ankieterzy rozpoczęli badania ilościowe wśród 1211 pracodawców powiatu cieszyńskiego. Badania są podzielone na dwie grupy:
TOP 100 – badania wśród 100 strategicznych, największych pracodawców powiatu cieszyńskiego (zatrudniających powyżej 50 pracowników) - w oparciu o metodę wywiadów bezpośrednich. Polegają ona na osobistej rozmowie z respondentem przy użyciu kwestionariusza zawierającego znaczną część pytań otwartych. Zastosowanie takiej metodologii pozwoli na uzyskanie wyczerpującej, pogłębionej analizy sektora średnich i dużych podmiotów.
BADANIA LOKALNEGO RYNKU PRACY W PODMIOTACH Z SEKTORA MŚP – badania wśród 1111 pracodawców powiatu cieszyńskiego reprezentujących małe i średnie przedsiębiorstwa. Badania prowadzone są metodą wywiadów bezpośrednich wśród osób zarządzających firmą w oparciu o kwestionariusz wywiadu z dominacją pytań zamkniętych. Otrzymane wyniki będą reprezentatywne dla całego powiatu oraz umożliwią prezentację zróżnicowania sytuacji w poszczególnych gminach.

Od 1 lipca do 17 lipca 2009 r. ankieterzy odwiedzili 816 małych i średnich firm oraz 95 strategicznych, największych pracodawców z powiatu cieszyńskiego. Pracodawcy byli pytani między innymi o strukturę zatrudnienia, sytuację kadrową w ciągu ostatnich 12 miesięcy i plany kadrowe na najbliższy rok, szkolenia kadry, kondycję finansową firmy, działania inwestycyjne, bariery rozwojowe oraz korzystanie ze środków Unii Europejskiej.

W efektem projektu będzie publikacja przedstawiająca obecny stan lokalnego rynku pracy, zachodzące na nim zmiany, przyszłe zagrożenia oraz sposoby ich rozwiązywania.

— Opracowane wyniki zostaną zaprezentowane także na dwóch konferencjach kończących projekt, w których wezmą udział przedstawiciele samorządu terytorialnego, placówek edukacyjnych, strategicznych przedsiębiorstw oraz NGO. Pierwsza konferencja dotyczyć będzie dostosowania systemu edukacji w powiecie do obecnych i prognozowanych potrzeb rynku pracy, druga zaś problematyki szeroko rozumianego rozwoju regionalnego — informuje koordynator projektu Ewelina Czepczar-Figielska.

Powstanie w wyniku badań dogłębnej analizy procesów zachodzących na rynku pracy powiatu cieszyńskiego oraz ich upowszechnianie będzie pomocne w kształtowaniu oferty edukacyjnej dostosowanej do zapotrzebowania pracodawców. Zatem analiza będzie służyła zarówno firmom, placówkom edukacyjnym jak i osobom poszukującym zatrudnienia.

Projekt Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie realizowany jest w partnerstwie z firmą InterActive - Agencja Komunikacji Marketingowej z Krakowa w celu profesjonalnej organizacji badań oraz otrzymania rzetelnej i kompletnej analizy lokalnego rynku pracy.

Okres realizacji projektu to 1 marca 2009r. - 31 maja 2010r.
Wartość projektu wynosi: 320 562,00zł.


POWSTAŁA DZIĘKI PROJEKTOWI ANALIZA RYNKU PRACY POSŁUŻY CAŁEMU POWIATOWI. DLATEGO DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM PRACODAWCOM ZA POŚWIĘCONY CZAS I CZYNNY UDZIAŁ W BADANIACH.
Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Daj urzędnikowi biurko a robotę sam sobie znajdzie. Kto w normalnej pracy ma czas na pisanie bzdurnych projektów. Tylko tam gdzie krewniacy tzw.samorzadowców znajdują bezpieczną pracę. Urzędy pracy jedna z najdroższych instytucji utrzymywana przez podatników. Postanowili przeszkadzać tym przedsiębiorcą ,którzy jeszcze coś robią i udawać zainteresowanie- pytam dla jakich celów?

Ile będzie kosztować publikacja przedstawiająca obecny stan lokalnego rynku pracy, zachodzące na nim zmiany, przyszłe zagrożenia oraz sposoby ich rozwiązywania?

Az sie pisac nie chce. A jednak może trzeba. Szlag mnie trafia jak czytam o tych idiotycznych projektach, które tak naprawde słuzą tylko przejadaniu pieniędzy europejskich.
Przeciez z tego nie powstanie ani jedno miejsce pracy. Gdyby tak wymienioną kwotę przeznaczyć na dofinansowanie miejsc pracy powiedzmy po 500 miesięcznie dla praciwnika to mogło dac pracę dla 50 ludzi przez okragły rok. Czy nasz Urząd Pracy nie stać na wymyslenie tego typu projektu???

kiedy czytam o kolejnych programach unijnych za ciężkie pieniądze, to zastanawiam się co z wynikami tych badań zrobi tutejsza władza. W końcu to żadne odkrycie, że rozwój gospodarczy ma miejsce tam, gdzie są sprzyjające ku temu warunki, czyli dobry klimat na styku władzy z przedsiębiorcami. Niestety tego dobrego klimatu w Cieszynie nie widzę. Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości wcale nie promuje firm z naszego miasta czy powiatu (poza kilkoma wyjątkami), ale załatwia lukratywne zlecenia firmom z Warszawy czy Śląska. Wielu przedsiębiorczych z Cieszyna się wyprowadziło. Nowych inwestorów miasto szuka od 10 lat i jakoś wielkich sukcesów nie widać. Planu zagospodarowania dla całego Cieszyna nie ma, choć to w zasadniczy sposób podnosi atrakcyjność miasta w oczach inwestorów, bo przynajmniej wiedzą co i gdzie mogą wybudować. Więc życzę wszystkim, aby ten kosztowny program nam się po prostu opłacił i wreszcie posłużył władzom do stworzenia racjonalnej i dalekowzrocznej polityki gospodarczej - choć nie wiem czy to nie są zbyt wygórowane oczekiwania :(

To taka mutacja komisji Palikota

U mnie też był ankieter i muszę stwierdzić,że pytania były na bardzo niskim poziomie i nie wiem co miały wnosić do programu.Szkoda pieniędzy i czasu na takie bzdety!!!

po prostu pasożytuje w tych ciężkich czasach na nas, podatnikach...

Urząd Pracy jest wspaniałą instytucją. Chwała Powiatowi cieszyńskiemu za tak wspaniałą i twórczą palcówkę. Dzięki temu nasze Miasto ma powody do chwały i sławy. Jestem szczęśliwy, że mogę wyrazić taką opinię. Brawa dla Pana Rekaktora za podjęcie interesującego wszystkich tematu. Tak trzymać.

Jak niewiele robią to się wam nie podoba, jak inicjują cos nowego i potrzebnego też się wam nie podoba. Idźcie na piwo i mondrujcie ćwierć inteligenci z pod budki od piwa.

spod (budki...)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama