, czwartek 25 lipca 2024
Bezdomni dostaną pracę
Marek Lazar, Jan Górski i Marian Izworski od kilku miesięcy pracują przy modernizacji hal, w których powstanie Centrum Edukacji Socjalnej. fot. Edyta Rasmus Dodaj do Facebook

Bezdomni dostaną pracę

ER
Stare hale fabryczne przy ulicy Wałowej w Cieszynie zamieniają się w pierwsze Polsce przedsiębiorstwo socjalne.
Kilka lat temu Cieszyn dostał od Polifarbu hektar ziemi ze zdegradowanymi halami fabrycznymi. Długo nie było pomysłu co z nimi zrobić. W końcu teren dostało pod opiekę Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem", które prowadzi w Cieszynie ośrodki dla bezdomnych i samotnych matek z dziećmi oraz warsztaty. Hale były zagracone, więc stowarzyszenie wzięło się za ich porządkowanie. Z czasem powstał tu punkt, gdzie wydano żywność, stare meble i ciuchy z darów. — Żeby cały obiekt wyremontować potrzebowaliśmy wielkich pieniędzy. Długo myśleliśmy i w końcu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej wpadliśmy na pomysł utworzenia w Cieszynie przedsiębiorstwa socjalnego, jakie oglądaliśmy w Kopenhadze. Napisaliśmy projekt i wystąpiliśmy o unijną dotację — opowiada Mariusz Andrukiewicz, dyrektor biura Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być Razem".

Brukseli pomysł się spodobał. Pod koniec ubiegłego roku Cieszyn otrzymał 3,5 mln zł dofinansowania. Miasto dorzuciło 400 tys. zł i wiosną tego roku prace mogły ruszyć.

Przedsiębiorstwo będzie działało pod nazwą Centrum Edukacji Socjalnej. W zmodernizowanych halach fabrycznych przy ul. Wałowej powstanie sieć warsztatów świadczących usługi dla mieszkańców Cieszyna. Będą tu stolarnia, ślusarnia, kuźnia, pracownie rzemiosła artystycznego, poligrafii, naprawy rowerów, samochodów, sprzętu RTV i AGD, recyklingu oraz hurtownia, pralnia, prasowalnia, a nawet myjnia samochodowa, kawiarnia i zaplecze edukacyjne. Tutaj też będzie miało swoją siedzibę Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.

Prace przy modernizacji starych hal idą pełną parą. Zakończenie inwestycji planowane jest pod koniec roku. Potem obiekt przejmie od miasta świeżo utworzona Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem". — Pierwsze warsztaty (stolarnia, kuźnia i ślusarnia) powinny ruszyć wiosną przyszłego roku. Potem, stopniowo, w ramach pozyskiwania kolejnych dotacji, będziemy tworzyli następne warsztaty — mówi Mariusz Andrukiewicz.

Pracę w przedsiębiorstwie dostaną wyłącznie bezdomni z trzech Domów Wspólnoty „Barka", którymi opiekuje się stowarzyszenie oraz bezrobotni kierowani przez Powiatowy Urząd Pracy w ramach robót publicznych. Łącznie zatrudnienie w przedsiębiorstwie socjalnym ma znaleźć około 100 osób, które oprócz pracy będą miały możliwość kształcenia się podczas kursów organizowanych z urzędem pracy. Dochód z działalności przedsiębiorstwa będzie przeznaczany na działalność stowarzyszenia „Być Razem".
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama