, wtorek 19 marca 2024
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Ździorba, charapuci i rozmjte hoba to sóm wieca yno do wyciepanio

Szpacyrkym Po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi
takim niech sie każdy brzidzi”

„Chciałbym, żeby sport osób niepełnosprawnych był tak samo doceniany jak sport pełnosprawnych”

Lekkoatleta, kulomiot, trzykrotny wicemistrz paraolimpijski, mistrz świata i Europy, tegoroczny laureat Srebrnej Cieszynianki przyznanej przez powiatu cieszyński. Janusz Rokicki jest obecnie jednym z najbardziej znanych i utytułowanych cieszyńskich sportowców. Za nim kolejny udany sezon. Do kolekcji swoich osiągnięć dołożył złoto mistrzostw Europy w Berlinie. Teraz przygotowuje się do kolejnego sezonu, w którym czekają go mistrzostwa świata w Dubaju. Jak mówi, jest nadzieja na podium, jednak w sporcie niczego nie możemy być pewni, a niektórych sytuacji po prostu nie możemy przewidzieć. W rozmowie z cieszyńskim paraolimpijczykiem, wspominamy ubiegłoroczne zawody w Berlinie, początki sukcesów sportowych i pierwsze igrzyska paraolimpijskie. Nie mogło zabraknąć również tematu nagród i stypendiów, o które wśród parasportowców w Polsce ciężko, nawet wtedy gdy zdobywają medale.

- DR - 01 stycznia 2019 - 9:00
Pokojowy Patrol – wolontariat pełen przygód

Pokojowy Patrol to wolontariusze, którzy przyjeżdżają na Festiwal Przystanek Woodstock i styczniowy Finał WOŚP, by pomagać przy organizacji tego pozytywnego zamieszania. Aby zostać członkiem Pokojowego Patrolu, wystarczy mieć ukończone 18 lat i przejście trzydniowego szkolenia. Podstawą tego szkolenia są zajęcia z pierwszej pomocy, ale także szereg zadań survivalowo-integracyjnych oraz kurs, po którym otrzymuje się uprawnienia służby informacyjnej na imprezach masowych. Odbycie tych szkoleń dokumentowane jest stosownymi certyfikatami.

- DR - 08 stycznia 2018 - 18:00
Polka kontra reszta świata

Można się ze mną zgodzić lub nie, ale uważam, że ice cross to jeden z najbardziej widowiskowych sportów na świecie. Naprawdę robi wrażenie. Zawodnicy, czy też zawodniczki ubrani w hokejowe stroje ścigają się na łyżwach po ogromnych lodowych torach. Wśród nich znajduje się jedna Polka, Emilia Łopińska, która od niedawna mieszka w Beskidach. Poniżej opowiada nam o tym, dlaczego tutaj zamieszkała, jakich sportów już spróbowała, a także zdradzi nam tajniki ice crossu.

- DR - 27 sierpnia 2017 - 11:00
MUR o Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie

3 listopada Międzygeneracyjny Uniwersytet Regionalny w Czeskim Cieszynie zorganizował comiesięczny wykład, tematem którego tym razem był najwybitniejszy twórca klasyczno-romantycznego stylu w muzyce. Czy człowiek z taką osobowością jest postrzegany jako geniusz, czy też już cierpiący na poważne zaburzenia, zastanawiał się prelegent Tomasz Piwko.

Kolejne spotkanie w książnicy cieszyńskiej

28 października książnica cieszyńska zaprosiła swoich stałych wielbicieli na kolejne spotkanie z cyklu “Cymelia i osobliwości”, na którym tym razem swoją wiedzą podzielił się sam dyrektor jednostki mgr Krzysztof Szelong.

- FJD - 31 października 2016 - 11:00
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Stanyła kiśnia
"Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi".
Nagrody dla ludzi kultury

Po raz kolejny zostały przyznane nagrody im. Ks. Leopolda Jana Szersznika. Uroczystość uhonorowania laureatów odbyła się w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
W uroczystości uczestniczyli m.in. Posłowie na Sejm RP: Mirosława Nykiel, Jerzy Jachnik oraz Grzegorz Puda, oraz władze Powiatu Cieszyńskiego, radni, przedstawiciele samorządów gminnych i ośrodków kultury, a także laureaci nagrody z lat poprzednich.

- Patrycja Cichy Szept - 27 października 2016 - 13:00
Oświata tematem przewodnim XXIV sesji Rady Powiatu

Stan realizacji zadań i wyniki egzaminów maturalnych oraz zawodowych w roku szkolnym 2015/2016 były nowym tematem poruszonym podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Cieszyna, która odbyła się we wtorek, 25.10.br

- DR - 27 października 2016 - 8:00
Spotkanie w książnicy cieszyńskiej

Coś drgnęło z frekwencją w książnicy
21 września w książnicy cieszyńskiej odbyło się spotkanie z prof. Idzi Panicem Kierownikiem Zakładu Historii Średniowiecznej UŚ z okazji wydania jego najnowszej książki pt.:”Język mieszkańców Śląska Cieszyńskiego od średniowiecza do połowy XIX wieku”

reklama