, wtorek 30 kwietnia 2024
Akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie
Zapach przynęty lisy wyczuwają nawet z dużej odległości. Podczas próby konsumpcji przynęty przez lisa, dochodzi do uszkodzenia zatopionej w niej kapsułki ze szczepionką i pobrania szczepionki przez zwierzę. fot: Michał Sobala



Dodaj do Facebook

Akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie

JM
Blisko 225 tys. szczepionek zatopionych w małych brunatnych kostkach wyłożonych zostanie na terenie województwa śląskiego w ramach jesiennej akcji doustnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.

Szczepionki będą zrzucane z pokładów samolotów w dniach 22-23 września na powierzchni ponad 10 tys. km2 na obszarze całego województwa śląskiego. Szczepionki zostaną wyłożone nie tylko w lasach, ale i na pozostałych terenach zielonych, na przykład na polach, łąkach, w ogródkach działkowych. W Parku Śląskim w Chorzowie zostanie wyłożonych ręcznie 800 dawek szczepionki. Łącznie na terenie całego województwa pojawi się ich blisko 225 tys.

Szczepionka zatopiona jest w przynęcie w postaci małych brunatnych kostek. Zapach przynęty lisy wyczuwają nawet z dużej odległości. Podczas próby konsumpcji przynęty przez lisa, dochodzi do uszkodzenia zatopionej w niej kapsułki ze szczepionką i pobrania szczepionki przez zwierzę.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o niepodnoszenie szczepionek z ziemi. - Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu, tak żeby lis mógł ją znaleźć i zjeść. Należy pamiętać o tym, że "zapach ludzki" pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. Lisy wyczuwając zapach człowieka nie zjedzą już takiej kostki. Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie wolno wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane - przypominają urzędnicy na stronach internetowy Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. W przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki należy jednak jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, a ręce oraz inne części ciała, które zetknęły się z płynną szczepionką, umyć pod bieżącą wodą z mydłem.

Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się od 1995 roku, dwa razy do roku - wiosną i jesienią.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama