, czwartek 2 maja 2024
Zaszczepią lisy przeciwko wściekliźnie
Rozrzuconych zostanie około 200 tys. szczepionek w lasach, a także na polach, łąkach, w ogródkach działkowych i parkach. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Zaszczepią lisy przeciwko wściekliźnie

Interia.pl/PAP
Akcja szczepienie lisów przeciw wściekliźnie przeprowadzona jest w województwie śląskim między 1 a 10 maja - poinformowały służby prasowe wojewody śląskiego. Szczepionki zrzucane są z samolotów.
Biuro prasowe wojewody śląskiego podało, że szczepionki przeciwko wściekliźnie zostaną rozrzucone na obszarze ponad 10 tys. kilometrów kwadratowych. Rozrzuconych zostanie około 200 tys. szczepionek w lasach, a także na polach, łąkach, w ogródkach działkowych i parkach.

Szczepionki wyglądają jak małe, brunatno-zielonkawe kostki o zapachu mocno zepsutej ryby. Lisy wyczuwają je z odległości 800 metrów. Wojewódzki lekarz weterynarii zaapelował, by nie podnosić ich z ziemi. Jeśli podniesie ją człowiek, praktycznie staną się bezużyteczne. Lisy wyczuwając ludzki zapach nie zjedzą już kostki.
Po zakończeniu akcji, przez dwa tygodnie, nie wolno wyprowadzać na tereny niezabudowane zwierząt domowych. Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku kontaktu z płynną zawartością kapsułki, należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem. Trzeba też natychmiast umyć mydłem pod bieżącą wodą ręce oraz inne części ciała, które zetknęły się z płynną szczepionką.

Wszelkich dodatkowych informacji w sprawie szczepień udzielają pracownicy Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Katowicach pod numerami telefonów: (32) 609-16-14 lub 609-16-15.

Po dotychczas prowadzonych akcjach znacznie spadło występowanie wścieklizny wśród zwierząt. W 2002 roku zanotowano osiem przypadków u lisów, w 2003 roku - tylko jeden, który dotyczył kuny. W 2005 roku nie odnotowano występowania choroby u zwierząt domowych i dzikich, a rok później tylko jeden przypadek, u nietoperza. Jak dotychczas, był to ostatni odnotowany przypadek tej choroby.

Z danych przekazywanych przez myśliwych wynika, że w województwie śląskim żyje obecnie ponad 7,5 tys. lisów. Akcja szczepienia lisów w województwie śląskim przeprowadzana jest od 1995 roku, wiosną i jesienią.
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

dziadek...mosz recht...ale, jeżeli chodzi o polityków, to każdy pretekst jest dobry...

jak temat o lisach,to co tu politykujeta-ślimoki....

szczepionka na lisy, znakomicie trafia w wkład odpornościowy salonowej zajadliwości stworzeń politycznych...

adiutant Hoffman - wysłannik szatana mości sobie wirtualne stanowisko rządowe...

z tą szczepionką, to niezły pomysł, może ograniczyłoby to publiczny obywatelski tucz propagandowy przez PiS-owskich najemników nienawiści...Hoffman zastępuje powoli Ziobrę-równowaga w wypełnianiu obłędnych taktyk manipulacyjnych w normie...

Jeżeli uważasz, że jesteś
młody, przedsiębiorczy i wykształcony bo
głosowałeś na PO, jeżeli myślisz, że cud nad Wisłą
to nazwa rządowego programu reform, tylko za
diabła nie wiesz, co wspólnego z tym mają ułani,
jeżeli uważasz, że jedynym sposobem na rozwiązanie
wszystkich problemów byłaby prywatyzacja Sejmu -
to zapewne JESTEŚ LEMINGIEM !

No i znalazł się znów jakiś pajac łagodnie "mówiąc".

a może by tak zrzucić szczepionki na zbiorowisko największe PiSu może by to pomogło w zwalczaniu złości J.K

Ciekawe te lisy bo wielokrotnie macane kury przez hodowce jednak lisy ze smakiem spożywają gdy tylko nadarzy się okazja.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama