, poniedziałek 18 stycznia 2021
Zbliża się inauguracja piątej edycji WSNFiS
Zeszłoroczna inauguracja projektu „Polsko-Czeska Wolna Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych im. Profesora Jana Szczepańskiego”. fot: http://wolnaszkola.us.edu.pl/Dodaj do Facebook

Zbliża się inauguracja piątej edycji WSNFiS

mat.pras.
W dniach 8-11 października 2018 roku w Cieszynie, Ustroniu, i Czeskim Cieszynie odbędzie się V edycja Wolnej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych im. Profesora Jana Szczepańskiego. Idea tej Szkoły jest próbą realizacji marzenia profesora Jana Szczepańskiego, który w swoich „Dziennikach” (8 I 1940) wysunął ideę jej powołania w Ustroniu. W zamierzeniu Profesora Szkoła ta miała stać się trwałym i istotnym elementem życia kulturalnego na Śląsku Cieszyńskim. Jan Szczepański pisał: „Będziemy mieli w Ustroniu dwie rzeczy cenne: bibliotekę i muzeum. A może uda nam się zrealizować kiedyś jeszcze jedno marzenie: wolną szkołę nauk filozoficznych i społecznych w Ustroniu”.

Tradycją WSNFiS stało się to, że jej program obejmuje także czeską część Śląska Cieszyńskiego. W tym roku uczestnicy Szkoły udadzą się do Czeskiego Cieszyna, gdzie w Polskim Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego będzie odbywać się część konferencyjna. W ramach Szkoły odbędzie się konferencja naukowa, pracownicy Uniwersytetu Śląskiego przeprowadzą dla uczniów warsztaty (np. fotograficzne, teatralne, z języka migowego). 10 października w Cieszynie w budynku Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się panel nt. Kultura regionalna w życiu młodego pokolenia – balast przeszłości czy kapitał na przyszłość – to panel, w którym udział wezmą między innymi profesor Daniel Kadłubiec, Danuta Koenig czy Małgorzata Kiereś.

W tym roku inauguracja WSNFiS będzie mieć miejsce 8 października w Centrum Konferencyjnym na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ o godzinie 9.00. W części inauguracyjnej odbędzie się promocja książki W kręgu myśli Profesora Jana Szczepańskiego. Tom IV. Wśród wykładowców pojawią się między innymi profesor Jerzy Bartmiński, który wygłosi wykład Polski etos narodowy: szlachecki, chłopski, miejski…?, profesor Tadeusz Sławek: Między rozumem szlachetnym a furią. O człowieku zranionym, a także profesor Bogdan Dembiński: Od jaskini Platona do fizyki kwantowej. W ramach Szkoły w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Wantuły w Ustroniu odbędzie się promocja najnowszej książki ks. profesora Janusza Mariańskiego.

Organizatorami WSNFiS są Uniwersytet Śląski w Katowicach (Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie), Miasto Ustroń, Miasto Cieszyn, Powiat Cieszyński, Uniwersytet Łódzki (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny), Stowarzyszenie Samorządowe Ziemi Cieszyńskiej, Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Międzykulturowej, Kongres Polaków w Republice Czeskiej.

WSNFiS ma swoją stronę internetową: http://szkolaszczepanskiego.ustron.pl, na której znajduje się szczegółowy plan Szkoły.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama