, wtorek 20 sierpnia 2019
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia obchodzony był jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, i to właśnie ten dzień dla autorów był dniem wyjątkowym.  fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

ICZ
Były czasy, kiedy tylko nieliczni mieli do nich dostęp, podczas II wojny światowej wiele z nich uległo zniszczeniu. Niektóre z nich, tak jak domniemane czarownice, były palone na stosach. Obecnie każdy kto ma ochotę po nie sięgnąć może kupić je w księgarniach lub wypożyczyć w bibliotekach.

Książki, bo o nich mowa są bezcennym skarbem pozwalającym na relaks, dają możliwość zdobycia wiedzy, zarówno tej historycznej, jak i szkolnej. To dzięki nim możemy wędrować po niedostępnych dla wielu zakątkach świata, poznać biografię licznych wybitnych postaci, rozwikłać nie jedną zagadkę kryminalną, a nawet przenieść się w świat fantazji.

Są książki kucharskie umożliwiające nie jednej pani domu na zabłyśnięcie przed gośćmi i rodziną smakowitą potrawą, a nie jeden rodzic przed snem czyta bajki lub pouczające historyjki swoim pociechom. Do niedawna osoby z dysfunkcją wzroku dostęp do książek miały mocno ograniczony, lecz obecnie coraz więcej książek ukazuje się w formie audiobooków, których słuchają również osoby widzące.

23 kwietnia obchodzony był jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, i to właśnie ten dzień dla autorów był dniem wyjątkowym.
Agnieszka Dydycz, jedna z Polskich autorek, tak mówi o tym dniu:

„Dla mnie ten dzień jest szczególny, gdyż 11 lat temu, właśnie 23 kwietnia przyszedł na świat mój mistrz, czyli syn Antoni, niewyczerpane źródło inspiracji i wyzwań. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że będę pisać książki – pracowałam w banku i byłam „ważną” panią dyrektor. Ale życie lubi pisać swoje scenariusze i oto jestem pisarką z piątą książką na koncie… Wnioskiem oraz przesłaniem dla mnie i innych jest: każdy z nas ma swoją historię do opowiedzenia. Każdy inną, w innym czasie, ale każda opowieść jest równie ważna.”

Prawa autorskie to coś co powinno być szczególnie chronione, ponieważ nie wystarczy, że pisarz wymyśli daną historię i książka sama się napisze, cała reszta to szereg czynności do wykonania, a są to między innymi konsultacje, sprawdzanie danych niekiedy historycznych itd.
Bez książek życie było by nudne, tak więc dbajmy o nie jak o największy skarb.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama