, poniedziałek 17 czerwca 2019
Strajk nauczycieli. Co wiadomo?
Decyzje co do strajku mają zapaść w piątek, po przedstawieniu nowych propozycji przez rząd.  fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Strajk nauczycieli. Co wiadomo?

DR
Zbliża się data 8 kwietnia, na którą to zaplanowano strajk nauczycieli i innych pracowników placówek oświatowych. Od tego dnia szkoły i przedszkola mają być nieczynne. Odbycie się strajku zależy jednak od rozmów pomiędzy przedstawicielami związków zawodowych nauczycieli a rządem. Do obrad przystąpiono wczoraj. Decyzje co do strajku mają zapaść w piątek, po przedstawieniu nowych propozycji przez rząd.

Jeżeli jutro nie uda się dojść do porozumienia, 8 kwietnia rozpocznie się strajk nie tylko nauczycieli, ale również innych pracowników placówek szkolnych i przedszkoli. Kiedy strajk się zakończy? Decyzję o takim terminie podejmie Prezydium ZG ZNP. To strajk trwający do odwołania. Jak podaje ZNP, na chwilę obecną 78. proc szkół i placówek oświatowych w całej Polsce weszło w spór zbiorowy. Największą mobilizację odnotowano w woj. łódzkim (88 proc. placówek) oraz lubelskim i śląskim (87 proc. placówek). W Powiecie Cieszyńskim ma strajkować zdecydowana większość placówek. W pojedynczych szkołach strajk się nie odbędzie, na przykład w przypadku Zespołu Szkół w Istebnej. Ostateczną liczbę placówek poznamy jednak dopiero w poniedziałek, kiedy to zostaną wyłożone listy strajkowe.

- Ze względu na możliwość wystąpienia trudnej sytuacji w cieszyńskich publicznych placówkach oświatowych związanej z planowanym strajkiem, Dyrektorzy poszczególnych jednostek, za zgodą organu prowadzącego, mogą zawiesić ich funkcjonowanie. Jednocześnie prowadzimy wszelkie możliwe działania, aby egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów odbyły się zgodnie z harmonogramem – informuje zastępca burmistrza Cieszyna Krzysztof Kasztura.

Co jednak mogą zrobić rodzice lub opiekuni prawni w przypadku zawieszenia funkcjonowania placówki? Jeżeli ich dzieci są w wieku poniżej 8 lat, mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy, w przypadku gdy nastąpiła konieczność sprawowania osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem z powodu nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola lub szkoły, do której dziecko uczęszcza. Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Co ważne, o nieprzewidzianym zamknięciu mowa jest wtedy, gdy rodzic został o nim poinformowany później niż siedem dni przed zamknięciem.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To samo sedno problemu ze strajkiem "... Dyrektorzy poszczególnych jednostek, za zgodą organu prowadzącego, mogą zawiesić ich funkcjonowanie" - zobaczymy podejście organu prowadzącego do stresu egzaminowanych dzieci, czy mogą czy nie mogą zawiesić funkcjonowanie placówek oświatowych? Niestety cwane samorządy przed czasem informują o możliwości pozbawienia opieki nad dziećmi przez jednostki oświatowe. Oczywiście to są "oszczędności", tylko na czym się szybko okaże.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama