, sobota 7 grudnia 2019
Eksperci ostrzegają przed zagrożeniem smogowym
7 marca odbyła się I Konferencja “Powstrzymać smog. Wyzwania i rozwiązania dla Polski”. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Eksperci ostrzegają przed zagrożeniem smogowym

mat.pras.
W minioną środę aula Uzdrowiska Ustroń stała się miejscem gorącej dyskusji i wymiany poglądów ekspertów z dziedziny ochrony zdrowia, prawa, kardiologii, pulmonologii, ekologii oraz polityki lokalnej i krajowej. 7 marca odbyła się bowiem I Konferencja “Powstrzymać smog. Wyzwania i rozwiązania dla Polski”, podczas której specjaliści wspólnie podjęli próbę opracowania nowych i efektywnych rozwiązań antysmogowych dedykowanych nie tylko największym ośrodkom miejskim, ale również gminom i powiatom.

Wydarzenie organizowane przez American Heart of Poland oraz Uzdrowisko Ustroń w partnerstwie z Polskim i Ustrońskim Alarmem Smogowym, Stowarzyszeniem Pacjentów z Chorobami Serca i Układu Krążenia „EkoSerce”, a także Stowarzyszeniem “Projekt Ustroń” to inicjatywa, której założeniem było połączenie wiedzy uznanych specjalistów z doświadczeniami aktywistów, włodarzy oraz samych mieszkańców. Wszystko po to, aby wspólnie budować większą świadomość społeczną w zakresie zagrożeń, które niesie za sobą niska emisja. Szczególną uwagę zwrócono na ryzyko śmiertelnie groźnych chorób kardiologicznych, dla których smog jest przyczyną równorzędną z paleniem papierosów, niezdrową dietą czy siedzącym trybem życia.

Na konieczność zrewidowania obecnego stanu rzeczy na poziomie centralnym dodatkowo zwróciła uwagę Blanka Romanowska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Zdaniem Naczelnik obecne rozwiązania stanowią jedynie półśrodki w walce z faktycznym zagrożeniem, na co wskazuje wielość prób skutecznego ominięcia obowiązującego prawa przy sprzedaży kotłów grzewczych niskiej klasy. Ponadto zaprojektowana taryfa antysmogowa nie zawsze jest korzystna - na przykładzie Śląska widać bowiem, że nie tylko nie przyniesie oszczędności, ale wręcz zwiększy opłaty ponoszone przez mieszkańców. O zmiany postulowała również posłanka Beata Małecka-Libera, zdaniem której konieczne jest mocne i spójne stanowisko Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej ws. wprowadzenia obowiązkowej edukacji zdrowotnej już od pierwszych etapów nauczania. Poruszenie w ramach tego przedmiotu kwestii smogu pozwoliłoby nie tylko na profilaktyczną naukę prawidłowych nawyków, ale także obecność tematu w domu i wpływ na decyzje rodziców dzieci. Wskazano też na wyjątkowo wysoki poziom przekroczeń niskiej emisji, który zobowiązuje do ogłoszenia alarmu. Jak referował Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego, wprowadzenie paryskich standardów skutkowałoby tym, że tylko w 2017 r. w samych Katowicach aż 37 dni kwalifikowałoby się do ostrzegania mieszkańców. Tymczasem zawyżone normy spowodowały, że alarm obwieszczono jedynie trzykrotnie. Dr Marcin Krupa, Prezydent Katowic zwrócił jednak uwagę na wyjątkowo wysoki poziom walki ze smogiem w mieście, który skupia się na trzech filarach: działaniach legislacyjnych, edukacji, ale również karach, które - niestety - bywają jedynym efektywnym środkiem.

Kolejną poruszaną materią były rozwiązania dedykowane gminom, czyli jednostkom terytorialnym, na barki których najczęściej spada problem borykania się z ubóstwem energetycznym mieszkańców. Według Przemysława Korcza, Prezesa Stowarzyszenia “Projektu Ustroń”, forsowane często uchwały dofinansowań na termoizolację budynków nie mogą być w pełni efektywne. Zdaniem prelegenta wykluczają bowiem tę część społeczności, która nie jest w stanie sprostać wkładowi własnemu nawet na poziomie 20 proc. - należałoby więc zmienić zasady kwalifikacji do udziału w programach. Niezbędne są również działania edukacyjne. Jak przyznał mistrz kominiarstwa Paweł Waszek, nie sposób mówić o efektach wprowadzenia norm dotyczących jakości paliw i kotłów, jeśli mieszkańcy nie będą potrafili prawidłowo z nich korzystać. Tej opinii wtórował też dr inż. Jan Bondaruk, Zastępca Naczelnego Dyrektora ds. Inżynierii Środowiska Głównego Instytutu Górnictwa. Bondaruk przyznał, że brak odpowiednio zbilansowanych działań prowadzi do niebezpiecznego uproszczenia faktów, które może się okazać przeciwskuteczne.

I Konferencja “Powstrzymać smog. Wyzwania i rozwiązania dla Polski” skupiła przeszło stu uczestników, którzy oprócz merytorycznej dyskusji wysłuchali także sześciu wykładów prezentujących zagrożenie smogowe w różnych ujęciach. Patronami honorowymi wydarzenia byli: Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Forum Ekonomiczne, Miasto Ustroń oraz Miasto Katowice.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

czyli 2 miliony w ciągu 40 lat. Hm, za chwilę prześcigną Stalina i Hitlera

spotykają się, gadają, kasują pieniążki i tyle z tego co nic. To że ok. 50000 ludzi umiera rocznie z powodu smogu jest już dawno wiadome (chyba że ktoś nie ma radia ani telewizji). Trzeba oplakatować miasta i pokazać tym ludziom, że to po prostu "MORDERCY" bez względu na stanowione prawo. Natomiast Straż Miejska powinna dostać polecenie i ruszyć w drogę - patrząc uważnie co się z kominów wydostaje, a nie czekać tylko na na zgłoszenia. Inaczej jedynie ewidentny zakaz rozwiąże problem.
to dziwne, że praktycznie od tej zimy jest zakaz palenia flotu, mułu itp., a ja mam wrażenie, że jest obecnie gorzej niż było wcześniej!
Gadajcie sobie, gadajcie...., wy musicie do ludzi wyjść, a nie gadać za biurkiem. Stare przyzwyczajenia nadal górą.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama