, piątek 26 kwietnia 2024
Czym jest dla młodych patriotyzm?
W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości Polski, wczoraj w „Domu Narodowym” odbyła się debata edukacyjna z udziałem uczniów i zawodowych naukowców. fot: DR



Dodaj do Facebook

Czym jest dla młodych patriotyzm?

DR
W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości Polski, wczoraj w „Domu Narodowym” odbyła się debata edukacyjna z udziałem uczniów i zawodowych naukowców. Dotyczyła ona współczesnych problemów patriotyzmu. Organizatorami byli: Stowarzyszenie „Wszechnica” oraz Książnica Cieszyńska.

Do debaty zaproszone zostały dwuosobowe zespoły z czterech szkół: Gimnazjum Polskiego w Czeskim Cieszynie, Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Szybińskiego, Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika i Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie. Na widowni zasieli uczniowie tych szkół, a także specjaliści którzy przysłuchiwali się odpowiedziom uczniów. Na odpowiedź każdy z nich miał dwie minuty, przewidziano również dodatkową minutę na ewentualną ripostę, a tych nie brakowało. Na początek zespoły odpowiedziały na pytanie, czym jest dla nich patriotyzm.

- Patriotyzm to nie tylko pamiętanie o przeszłości o wielkich czynach, wielkich bohaterach, ale głównie myślenie o przyszłości narodu
– mówiła członkini zespołu Gimnazjum Polskiego w Czeskim Cieszynie.

- Patriotyzm to przede wszystkim miłość i szacunek do własnej ojczyzny. Jest to pewnego rodzaju więź, która łączy nas emocjonalnie z naszych krajem – twierdziła kolejna uczestniczka, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie.

- Dzisiaj patriotą można nazwać kogoś kto jest świadomy problemów i niebezpieczeństw dla naszej ojczyzny – tłumaczył uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie - Ważna jest świadomość własnej historii – dodał.

- Dzisiaj patriotyzm wyrażamy w zupełnie inny sposób. Możemy go wyrazić przez szacunek wobec swoich sąsiadów albo dbanie o środowisko naturalne. Znajomość historii też jest ważna – wyjaśniła uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie.

Później uczniowie dyskutowali również o problemach współczesnego patriotyzmu.

W drugiej części debaty, wypowiedzi uczniów zostały skonfrontowane z wypowiedziami specjalistów, którzy przedstawili swój punkt widzenia. Tego tematu podjęli się: dr Jolanta Skutnik (UŚ w Cieszynie), dr hab. Grzegorz Studnicki (UŚ w Cieszynie), dr Grzegorz Wnętrzak (ASW w Warszawie) oraz prof. Radosław Zenderowski (UKSW w Warszawie).

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

patriotyzm to hasło wymyślone przez tych, co by mogli żyć wygodnie innych posyłają na wojny
.
a ta żenująca cepeliada w postgomułkowskim stylu w DN to czarna rozpacz
[podobnie zresztą relacja z imprezy, dorośli powymieniani ze wszystkimi tytułami i orderami, młodzi pozostali anonimowi]

patriota pracuje do 65-go roku życia, płaci podatki i składki ZUS. Patrząc w koło - znajduję kombinatorów, leserów, nierobów. Na przykład emerytura po 25 latach pracy....

Z tego wynika, że były szkolny woźny na emeryturze jest bohaterem, a strażak na emeryturze jest nierobem, leserem i kombinatorem.
Masz umysł otwarty Kolego\-żanko, ...... niestety na przestrzał.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama