, piątek 26 kwietnia 2024
Czy projekt rewitalizacji w Cieszynie się powiedzie ?
Eksperci rewitalizacji w Domu Narodowym fot: FJD



Dodaj do Facebook

Czy projekt rewitalizacji w Cieszynie się powiedzie ?

FJD
Czy projekt rewitalizacji w Cieszynie się powiedzie ?

Sala obrad fot.:FJD


Czy projekt rewitalizacji w Cieszynie się powiedzie ?

Holender Berry Kessels fot.:FJD


Czy projekt rewitalizacji w Cieszynie się powiedzie ?

dr hab.arch. Krzysztof Skalski fot.:FJD

Pierwsze spotkanie w ramach gminnego programu rewitalizacji miasta Cieszyna wraz z rozwojem partycypacji społecznej odbylło się w dniu 28.11.216  w sali widowiskowej Domu Narodowego.

Spotkanie,które miało na celu poinformowanie mieszkańców Cieszyna o celach rewitalizacji odbyło się z inicjatywy gospodarzy miasta, którzy zaprosili koordynatora krajowego punktu URBACT Ado Varge Tetmajera, dr hab.arch Krzysztofa Skalskiego z Forum Rewitalizacji Cittstow Internacional  oraz specjalistę budownictwa socjalnego z Holandii pana Berry Kesselsa do zreferowania problemów jakie w tym zakresie stoją przed naszym miastem.

Zebrani zostali także poinformowani za pomocą plansz o wysokości kwoty przeznaczonej na ten cel.I tak: całkowity koszt programu rewitalizacji dla miasta Cieszyna wynosi łącznie wynosi-135.150,-zł w tym dotacja europejska to 103.390,-zł , dotacja z budżetu państwa 18.245,-zł i środki własne gminy 13.515,-zł.  Każdy z mówców przedstawił swoje koncepcje oraz podzielił się swoimi doświadczeniami w zakresie rewitalizacji. Mówcy skupili się przede wszystkim na zaznajomieniem zebranych z formami oraz celem rewitalizacji. Głównie były to doświadczenia z innych polskich miast ,oraz w przypadku pana Berry  Kesselsa z holenderskiego miasta Klarendal.

Na wstępie jednak burmistrz miasta Cieszyna Ryszard Macura zachęcił wszystkich zabranych do wsłuchiwania się w doświadczenia mówców, a na koniec spotkania do przedstawiania swoich propozycji. Jednak nie wszystkie propozycje pasowały do naszego miasta, bo na przykład rozwiązania z holenderskiego 155 tyś.miasta mają się nijak do naszego małego Cieszyna, ale mimo to mówca bardzo zachęcał do skorzystania z jego doświadczeń. Moderator A.V.Tetmajer skupił się głównie na wyjaśnieniu jak działa jego program URBACT.

Ciekawostką tego programu jest to, że on nie posiada żadnych środków inwestycyjnych, a tylko pomaga wyjaśnić i podpowiedzieć na czym polega filozofia rewitalizacji. Chodzi po prostu o podpowiadanie zainteresowanemu miastu jak rozwiązać problemy, które najczęściej dotyczą komunikacji, bezrobocia, przestępczości i zagospodarowania przestrzeni publicznej. Natomiast K.Skalski przedstawił swoje osiągnięcia na przykładach wielu polskich miast.

Zebrani mogli zobaczyć na przedstawionych planszach nie tylko różne rozwiązania urbanistyczne, ale także architekturę zieleni. Na zakończenie tego spotkania mieszkańcy zgłosili wieli propozycji dotyczących rzeczonego tematu, które na następnym spotkaniu i warsztatach będą analizowane.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Rewitalizacja-sracja - już widzę jak się dogada urząd z kupcami z takiej głębokiej i choćby stowarzyszeniami - niech najpierw burmistrz zrozumie potrzeby przedsiębiorców i działaczy społecznych a potem planuje cokolwiek. Poza tym plan, planem - i tak trafi do szuflady.
Ważne jest czy cokolwiek uda się przełożyć na realne projekty w co wątpię. Ciekawe dla mnie jest co innego , a to czy nasi światli włodarze w okresie swojej uciekającej kadencji zdołają przyciągnąć do Cieszyna JAKIEGOKOLWIEK sensownego pracodawcę???

Sumka przeznaczona na rewitalizację nie jest duża, ale na bezrybiu i rak ryba.
Jak tą kasę zagospodarować najlepiej wskaże debata w KK (tzw. debata wenecka).

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama