, sobota 16 stycznia 2021
Blisko 150 nowych drzew i krzewów w centrum Ustronia
Na spółdzielczym skwerze znajdującym się na terenie Osiedla Centrum posadzono blisko 150 drzew i krzewów, wśród których były między innymi tawuły japońskie, klony oraz śliwy. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Blisko 150 nowych drzew i krzewów w centrum Ustronia

mat.pras.
Blisko 150 nowych drzew i krzewów w centrum Ustronia


Blisko 150 nowych drzew i krzewów w centrum Ustronia

W Ustroniu odbyła się duża ekologiczna akcja, której efekty to blisko 150 drzew i krzewów posadzonych w centrum tego miasta oraz kilkadziesiąt lęgowych budek, jakie będą służyć ptakom, owadom oraz wiewiórkom.

8 kwietnia na terenie Osiedla Centrum w Ustroniu miała miejsce akcja „Dla Ziemi, ludzi i przyrody” zorganizowana przez znane stowarzyszenie ekologiczne Klub Gaja przy współpracy Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze”, Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zacisze” i miejscowego samorządu. Był to pomysł praktycznego uczczenia Międzynarodowego Dnia Ziemi. Na spółdzielczym skwerze znajdującym się na terenie Osiedla Centrum posadzono blisko 150 drzew i krzewów, wśród których były między innymi tawuły japońskie, klony oraz śliwy.

- W ramach budżetu obywatelskiego Ustronia wykonany został projekt nasadzenia zieleni na terenie spółdzielczych osiedli położonych w centrum miasta. Nawiązaliśmy kontakt z Klubem Gaja i tej organizacji udało się zdobyć sporą ilość krzewów i drzew do tych nasadzeń. Bardzo nas cieszy fakt, że dzięki akcji „Dla Ziemi, ludzi i przyrody” wokół budynków Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze” będzie więcej zieleni, w dodatku bardzo ładnej. To nie tylko wsparcie szeroko rozumianej ekologii, ale także zapewnienie naszym mieszkańcom bardziej komfortowych warunków życia, bo wszak lepiej się żyje w otoczeniu zieleni niż bez niej – mówi Tadeusz Dybek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze”.

Ale sadzenie drzew i krzewów było tylko częścią ekologicznej akcji w Ustroniu. Bo prócz tego odbyły się również warsztaty podczas których powstało kilkadziesiąt budek lęgowych dla owadów zapylających, czyli pszczół murarek, biedronek, złotooków i motyli oraz dla ptaków i wiewiórek. Warsztaty były skierowane głównie do młodych ustronian, którzy licznie uczestniczyli w akcji „Dla Ziemi, ludzi i przyrody”. Część budek zawieszono w sąsiedztwie budynków spółdzielczego Osiedla Centrum, a resztę ich budowniczowie zabrali ze sobą, aby trafiły do ogródków działkowych i na przydomowe działki.

- W ciągu ostatnich dziesięcioleci coraz wyraźniej widzimy, że zbyt intensywne oddziaływanie człowieka na środowisko naturalne prowadzi do zanikania siedlisk i postępującej utraty różnorodności biologicznej. Dzięki wykonanym nasadzeniom poprawi się stan zieleni w mieście, zwiększy się bioróżnorodność i zaplecze pokarmowe dla ptaków, pszczół i małych ssaków. Drzewa i krzewy pomogą także w rehabilitacji osób niepełnosprawnych. A wykonane podczas warsztatów budki lęgowe dla zwierząt zastąpią dziuple w starych drzewach, których jest coraz mniej – mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja.

Prezes tej organizacji Jacek Bożek podkreśla, że w tym ekologicznym projekcie bardzo ważna była chęć do współpracy i działania ze strony spółdzielni mieszkaniowej, ogródków działkowych oraz samorządu. - To jest wyjątkowo istotne, bo sam dobry pomysł to nie wszystko, gdyż musi być jeszcze partner czy partnerzy do jego realizacji. I w Ustroniu tacy partnerzy byli – mówi Jacek Bożek. Dodaje, że kierowaną przez niego organizację w akcji „Dla Ziemi, ludzi i przyrody” wsparły Fundacja C&A oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. A władze Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze” deklarują, że w kwestii ekologii nie powiedziały ostatniego słowa. - Z naszej strony to pierwsza, ale mamy nadzieję nie ostatnia tego typu ekologiczna akcja. Może w przyszłym roku też uda się zrobić coś podobnego – mówi Edward Pękowski, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama