, wtorek 2 czerwca 2020
Spotkanie przedpremierowe z twórcami spektaklu
Premierę spektaklu zobaczymy na Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego 29 czerwca, o godz. 17.30. Zanim jednak poznamy efekty prac nad spektaklem, będziemy mogli o nich posłuchać podczas spotkania przedpremierowego, 28 czerwca, o godz. 18.00 w kawiarni Tramwaj Cafe.  fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Spotkanie przedpremierowe z twórcami spektaklu

DR
Czas na ostatnią premierę na Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie w tym sezonie teatralnym. Będzie to spektakl „Siedem zegarków kopidoła Joachima Rybki” w reżyserii Wiesława Hołdysa. Tym razem jednak, widzowie i sympatycy Sceny Polskiej będą mogli dogłębniej poznać spektakl oraz jego twórców. Okazja do tego pojawi się podczas przedpremierowego spotkania w kawiarni Tramwaj Cafe, 28 czerwca, o godz. 18.00.

"Siedem zegarków kopidoła Joachima Rybki" to teatralna adaptacja ostatniej, wydanej za życia autora (w 1960 r.) powieści Gustawa Morcinka (1891-1963), pochodzącego z Karwiny, wybitnego polskiego pisarza, jak mało który związanego ze Śląskiem Cieszyńskim. Napisana w pierwszej osobie, jest monologiem osobliwego kpiarza – sowizdrzała, kopidoła (czyli grabarza), który kopiąc kolejne miejsca wiecznego spoczynku, kojarzy je z tytułowymi siedmioma zegarkami, które przechowuje w szafie i w swojej pamięci. A każdy z tych zegarków znalazł się w jego posiadaniu w odmiennych okolicznościach - i historie tych zegarków stanowią właściwą fabułę powieści, a także powstającego na jej kanwie spektaklu.

Ale przede wszystkim jest to spektakl o czasie, który szeleści w szafie, gdzie Joachim Rybka przechowuje swoje zegarki - talizmany. Czasie, który „czasem dzwoni w uszach. Czasem milczy, bo stanął i stoi, gdyż ma czas. Inny jest czas w nocy, inny za dnia. Inny czas jest ten odmierzany zegarkiem, a inny we mnie samym, a jeszcze inny we wspomnieniach. Jest dużo czasów, a każdy inny. Tylko niedowarzeni mędrkowie twierdzą, że jest jeden czas".

Premierę spektaklu zobaczymy na Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego 29 czerwca, o godz. 17.30. Zanim jednak poznamy efekty prac nad spektaklem, będziemy mogli o nich posłuchać podczas spotkania przedpremierowego, 28 czerwca, o godz. 18.00 w kawiarni Tramwaj Cafe.

Na spotkaniu pojawi się m.in. Wiesław Hołdys – pochodzący z Cieszyna reżyser, teatrolog, założyciel krakowskiego Teatru Mumerus, i Karol Suszka – wieloletni dyrektor Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie, a obecnie reżyser i aktor tamtejszej Sceny Polskiej. W najbliżej premierze Korol Suszka wcieli się w postać kopidoła Joachima starego. Podczas spotkania usłyszymy kilka fragmentów sztuki, a także porozmawiamy o Gustawie Morcinku i jego istnieniu na Śląsku Cieszyńskim.

Spotkanie przedpremierowe jest otwarte dla wszystkich.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama