, sobota 27 kwietnia 2024
Uwaga, podwyższone stężenie ozonu!
Stężenie ozonu troposferycznego w godzinach dziennych na całym obszarze województwa śląskiego może utrzymywać się powyżej wartości docelowej 120 µg/m3. fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

Uwaga, podwyższone stężenie ozonu!

JM
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przez podwyższonym stężeniem ozonu. Specjaliści radzą ograniczenie w najbliższych dniach, szczególnie w godzinach popołudniowych, przebywania na wolnym powietrzu.

Stężenie ozonu troposferycznego w godzinach dziennych na całym obszarze województwa śląskiego może utrzymywać się powyżej wartości docelowej 120 µg/m3.

Lokalnie wartości chwilowe (1 godzinne) ozonu mogą wynosić około 180 µg/m3. Najwyższe wartości stężeń obserwowane będą w chwilach, gdy zachmurzenie będzie małe lub umiarkowane a dopływ bezpośredniego promieniowania słonecznego nie będzie zakłócany okresowymi dużym zachmurzeniem.

- W związku z takim typem pogody i niebezpieczeństwem osiągnięcia lokalnie poziomów ozonu przyziemnego odpowiadających wartości progowej informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia poziomów alarmowych (180 µg/m3), zaleca się ograniczenie w najbliższych dniach, szczególnie w godzinach popołudniowych, przebywania na wolnym powietrzu. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, a także osób starszych i chorych, u których ekspozycja na podwyższone stężenia ozonu może skutkować złym samopoczuciem i zaostrzeniem dolegliwości chorobowych - poinformował w komunikacie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wszyscy straszą dziurą ozonową, jaka to jest szkodliwa. A teraz nagle nadmiar ozonu jest szkodliwy. To w końcu więcej, czy mniej ozonu jest szkodliwe? Proszę o więcej informacji.

Ozon jest "dobry" i "zły". Dobry ozon jest naturalną warstwą otaczająca ziemię ok 25 km nad jej powierzchnią i tworzy ozonosferę. Chroni nas przed zgubnym wpływem promieniowania ultrafioletowego, które m.in. może wywołać czerniaka. Ozonosfera jest niszczona przez człowieka poprzez produkcję freonów i tlenków azotu.
Natomiast zły ozon jest antropogeniczny, czyli wytworzony przez człowieka i znajduje się przy powierzchni ziemi. Powstaje w słoneczne dni w miejscach o dużym stężeniu azotu (spaliny, dymy fabryczne). Jest silnym utleniaczem i powoduje mnóstwo reakcji w atmosferze, których efektem jest powstawanie wolnych rodników o charakterze rakotwórczym. Drażni także oczy i śluzówki.
Tak czy siak winny jest człowiek i jego zamiłowanie do wygody. Ciężko nam przejść się kilometr do pracy, czy skorzystać z publicznego transportu zamiast samochodu. Ale tutaj pole do popisu ma państwo , to ono powinno stwarzać warunki do pewnych zachowań. Trudno dojeżdżać do pracy pociągiem, którego nie ma, prawda?

Ciekawe skąd o tej porze roku przekroczenia pyłowe? Podobno za wszystko odpowiada niska emisja. W nocy 25 st,. a trzeba spać przy zamkniętych oknach. A na południe od miasta łuna na niebie. Chyba czas się wynieść z tej pięknej ziemi. Dla zainteresowanych informacjami online: chmi.cz albo katowice.pios.gov.pl/monitoring/

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama