, czwartek 27 luty 2020
Upamiętnią wymarsz Legionu Śląskiego
Radni podjęli także uchwałę w sprawie przyjęcia oświadczenia dotyczącego uczczenia Ślązaków walczących w szeregach Legionów Polskich w setną rocznicę wymarszu z Cieszyna Legionu Śląskiego. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Upamiętnią wymarsz Legionu Śląskiego

MB
Radni Sejmiku przyjęli okolicznościowe oświadczenia w sprawie setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej, 95. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego i uczcili pamięć Ślązaków walczących w szeregach Legionów Polskich w setną rocznicę wymarszu z Cieszyna Legionu Śląskiego. Rocznicę postanowiło też upamiętnić starostwo powiatowe wraz z miastem Cieszyn, organizując uroczystości, które odbędą się w Cieszynie 20 i 21 września.

W podjętej 100 lat po wybuchu I wojny światowej uchwale Sejmik Województwa Śląskiego upamiętnia poległych podczas tej wojny: żołnierzy wszystkich polskich formacji zbrojnych, Polaków walczących w trzech armiach zaborczych oraz wszystkich tych, którzy zginęli na skutek działań wojennych na ziemiach polskich. Z kolei w 95. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego Radni Sejmiku podkreślili, że pamiętają o czynie tych mieszkańców Śląska, którzy za polski Śląsk walczyli i umierali w 1919 roku.

Radni Sejmiku podjęli także uchwałę w sprawie przyjęcia oświadczenia dotyczącego uczczenia Ślązaków walczących w szeregach Legionów Polskich w setną rocznicę wymarszu z Cieszyna Legionu Śląskiego. Wtedy to, 21 września, z Cieszyna do Mszany Dolnej, gdzie ulokowany był jeden z punktów zbornych formujących się od połowy sierpnia Legionów Polskich, wyruszył ponad 400-osobowy oddział złożony z pochodzących z obszaru Śląska Cieszyńskiego ochotników, w zdecydowanej większości rdzennych Ślązaków.

Zdarzenie postanowiło też upamiętnić starostwo powiatowe wraz z miastem Cieszyn, organizując sesję nadzwyczajną oraz szereg uroczystości i licznych zdarzeń towarzyszących. Uroczystości rozpoczną się już 20 września - odbędą się pokazy militarne grup rekonstrukcyjnych. Następnie 21 września w ratuszu będzie miała miejsce sesja nadzwyczajna obu rad, miejskiej i powiatowej. Kolejne uroczystości będą miały miejsce w Parku Sikory, gdzie zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica, będą też wystąpienia oraz oprawa muzyczna. Następnie odbędzie się przemarsz od Mostu Wolności pod Pomnik Legionistów, gdzie zostaną złożone wieńce i gdzie również będą miały miejsce uroczyste przemówienia. W związku z uroczystościami w Cieszynie zaplanowano też wiele wydarzeń towarzyszących, koncertów i wystaw.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama