, poniedziałek 6 maja 2024
Ponad 200 smutnych misiów w Cieszynie
W Cieszynie akcja rozpoczęła się w godzinach przedpołudniowych i podobnie jak w innych miastach w Polsce przebiegała w ścisłym centrum, tak by rozstawione pluszaki zwracały uwagę przechodniów. fot: A. Hajduga / M. Więdłocha



Dodaj do Facebook

Ponad 200 smutnych misiów w Cieszynie

SM
Ponad 200 smutnych misiów w Cieszynie

W ramach "Akcji MIŚ" na ulicach Cieszyna rozstawionych zostało ponad 200 pluszaków. fot. A. Hajduga / M. Więdłocha


Ponad 200 smutnych misiów w Cieszynie

isie były zabandażowane i miały przyczepioną karteczkę o treści "Nie bij mnie kochaj mnie". fot. A. Hajduga / M. Więdłocha


Ponad 200 smutnych misiów w Cieszynie

Można je było spotkać na rynku, na ul. Bielskiej, ul. Garncarskiej, na Wyższej Bramie, w okolicach cieszyńskiego kampusu, na ul. Menniczej, na osiedlu Liburnia, przy moście Pokoju. fot. A. Hajduga / M. Więdłocha


Ponad 200 smutnych misiów w Cieszynie

Maskotki pozostawione na ulicach Cieszyna miały symbolizować dzieci, które stają się ofiarami przemocy. fot. A. Hajduga / M. Więdłocha

Ponad 200 smutnych, potłuczonych, zabandażowanych, a czasami nawet zakrwawionych misiów z kartką o treści "Nie bij mnie kochaj mnie", pojawiło się w środę 16 kwietnia w centrum Cieszyna.

- Wciąż słyszymy, że do szpitali, dla których WOŚP kupuje sprzęt medyczny, trafiają dzieci, których obrażenia zostały spowodowane agresywnym zachowaniem osoby dorosłej. Nie zgadzając się z taką sytuacją i stanowczo protestując przeciwko takim zachowaniom, Fundacja postanowiła spontanicznie zorganizować “Akcję MIŚ" - wyjaśniają organizatorzy z fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W Cieszynie akcja rozpoczęła się w godzinach przedpołudniowych i podobnie jak w innych miastach w Polsce przebiegała w ścisłym centrum, tak by rozstawione pluszaki zwracały uwagę przechodniów. - Misie były zabandażowane i miały przyczepioną karteczkę o treści "Nie bij mnie kochaj mnie". Można je było spotkać na rynku, na ul. Bielskiej, ul. Garncarskiej, na Wyższej Bramie, w okolicach cieszyńskiego kampusu, na ul. Menniczej, na osiedlu Liburnia, przy moście Pokoju - wyjaśnia Magda Więdłocha, koordynatorka akcji w Cieszynie, która dodaje, że reakcje mieszkańców były różne. - Niektórzy przechodzili obok tego obojętnie, inni brali pluszaki do ręki i czytali ulotkę doczepioną do misia. Wiele osób zaczepiało naszych wolontariuszy dopytując o szczegóły akcji. Koleżanki zaobserwowały też pana, który szedł za nimi i zbierał pozostawione na ulicy maskotki. Liczyliśmy się jednak i z taką reakcją. Każdy kto chciał mógł bowiem zabrać maskotkę ze sobą - dodaje.

Maskotki pozostawione na ulicach Cieszyna miały symbolizować dzieci, które stają się ofiarami przemocy. Dzieci bezbronne, które nie potrafią zareagować na kierowaną w ich stronę agresję. - Chcieliśmy zwrócić uwagę na takie sytuacje występują, i że nie możemy pozostawać na nie obojętni. Jeżeli coś niepokojącego dzieje się za ścianą naszego mieszkania to nie możemy milczeć - musimy reagować - mówi Więdłocha.

Oprócz wolontariuszy, w akcję aktywnie zaangażowały się również przedszkola z Cieszyna, Hażlacha, Pogwizdowa, Kończyc Wielkich oraz biblioteka miejska w Cieszynie. Placówki te zorganizowały u siebie zbiórkę "oddaj misia", dzięki czemu możliwe było pomyślne przeprowadzenie dzisiejszej akcji. - W sumie na ulicach miasta rozstawionych zostało ponad 200 pluszaków. Z pomocą przedszkoli oraz biblioteki zebraliśmy ich jednak dużo więcej, dzięki czemu 30 sztuk 60 litrowych worków z maskotkami wysłaliśmy do Warszawy - wylicza Magda Więdłocha.

Jak zaznacza koordynatorka akcji w Cieszynie, dzisiejsza akcja to pierwszy etap imprezy, którą organizatorzy cieszyńskiej akcji - animatorki społeczno-kulturalne chcą zorganizować. Drugi etap polegać będzie na zorganizowaniu "święta dziecka", które skierowane będzie do wszystkich dzieci, które zaangażowały się w zbiórkę pluszaków. - Będzie dużo zabawy, ale również wiele aspektów edukacyjnych dotyczących praw dziecka według pedagogiki Janusza Korczaka - zdradza Magda Więdłocha i dodaje, że dokładny termin imprezy zostanie dopiero ogłoszony.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Temat na kolejną akcję. Walka z niedożywieniem dzieci. Na ławkach w Cieszynie należy rozkładać puste miski z napisem "mamo nakarm mnie".
Badania wyraźnie wskazują na znaczną i niemalejącą skalę niedożywienia dzieci w Polsce. W roku 2010 dożywiania wymagało ponad 130 tysięcy dzieci. Z takim wynikiem Polska plasuje się na trzecim miejscu w Unii Europejskiej za Bułgarią i Rumunią.
Tylko czy to jest metoda na głoda ? ...- robić tylko medialny raban.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama