, wtorek 23 kwietnia 2024
Cieszyn: Osuchowski musi stać na dwóch nogach
Patronat będzie polegał na stałej współpracy Uniwersytetu Śląskiego oraz Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii z cieszyńskim liceum, w ramach której wykładowcy z powyższych instytucji zrealizują na terenie szkoły kilka wykładów rocznie. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Cieszyn: Osuchowski musi stać na dwóch nogach

MAŁGORZATA BRYL
Cieszyn: Osuchowski musi stać na dwóch nogach

Nawiązanie oficjalnej współpracy patronackiej LO im. A. Osuchowskiego z instytucjami badawczo-uniwersyteckimi to nadanie ram zjawisku, które miało miejsce wcześniej.

W I LO im. A. Osuchowskiego w Cieszynie sprofilowane klasy otrzymają odpowiednie patronaty instytucji badawczo-uniwersyteckich. Z tej inicjatywy skorzystają zarówno licealiści planujący studia na kierunkach ścisłych, jak i humanistycznych. - Osuchowski, jako liceum ogólnokształcące, musi stać na dwóch nogach - deklaruje dyrektor szkoły, Janusz Łukomski-Prajzner.

Współcześnie już 15-letni uczeń u progu pierwszej klasy liceum musi zaplanować przebieg swojej przyszłej kariery edukacyjnej i zawodowej. Wymagają tego od niego sprofilowane klasy w liceum i szybkie tempo trzyletniego programu licealnego przygotowującego do matury. Liceum im. A. Osuchowskiego w Cieszynie będzie teraz oswajać nastolatków z tą perspektywą także poprzez nadanie patronatów naukowych sprofilowanym klasom.

23 kwietnia w I LO im. A. Osuchowskiego odbędzie się Uroczyste Nadania Patronatów Naukowych poszczególnym rozszerzeniom prowadzonym przez szkołę. Nad rozszerzeniem akademickim obejmie patronat naukowy Instytutu Fizyki im. prof. im. Augusta Chełkowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, nad rozszerzeniem humanistycznym przejmie patronat naukowy Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, z kolei nad rozszerzeniem medycznym obejmie patronat naukowy Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu.

- To pierwszy taki projekt nie tylko w Cieszynie, ale także w Powiecie Cieszyńskim - wskazuje dyrektor szkoły, Janusz Łukomski-Prajzner. - Współpraca patronacka liceów z instytucjami badawczo-uniwersyteckimi dopiero w Polsce raczkuje, w tej chwili takie inicjatywy są najbardziej popularne w Krakowie - dodaje dyrektor.

Patronat będzie polegał na stałej współpracy Uniwersytetu Śląskiego oraz Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii z cieszyńskim liceum, w ramach której wykładowcy z powyższych instytucji zrealizują na terenie szkoły kilka wykładów rocznie. Będą także odbywały się wyjazdy licealistów na uczelnie. - Przewidujemy, że uczniowie wyjadą dwa razy w roku na wykład na uczelniach, a raz do Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Jednak częstotliwość może się zwiększyć, bo w tej chwili jesteśmy jeszcze na etapie opracowywania harmonogramów. Pierwsze wykłady będą miały miejsce 23 kwietnia, a kolejne rozpoczną się od nowego roku szkolnego 2014/2015 - zapowiada dyrektor. W wykładach będą brali udział uczniowie z klas 1-3 danego profilu. - Zależy nam na wdrażaniu uczniów w ten program już od pierwszej klasy - deklaruje Łukomski-Prajzner. O tematyce wykładów zadecydują nauczyciele odpowiedzialni za edukację w określonych profilach klas, tj. fizyk, biolog i historyk, jednak dyrektor zapowiada, że także uczniowie będą mogli wystąpić z inicjatywą tematu, który ich nurtuje.

Nawiązanie oficjalnej współpracy patronackiej LO im. A. Osuchowskiego z instytucjami badawczo-uniwersyteckimi to nadanie ram zjawisku, które miało miejsce wcześniej. - My już piąty rok współpracujemy z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii im prof. Zbigniewa Religi, wysyłając tam naszych uczniów na zajęcia i bardzo sobie chwalimy ten rodzaj działalności - wskazuje dyrektor. - Podobnie ma się rzecz w przypadku wspólnych działań z Instytutem Fizyki UŚ, choć ta współpraca dotąd nie była regularna, a teraz będzie cykliczna. Z kolei współpraca z Instytutem Historii UŚ jest nowością. Jednak pracownicy tego Instytutu pochodzą z tutejszych terenów, więc znamy ich i mamy pełne zaufanie, że działania przebiegną owocnie i w tym przypadku - dodaje.

Celem patronatu jest podniesienie rangi danego rozszerzenia w liceum, tak, aby ściągnąć do niego jak najlepszą grupę młodzieży. Z kolei w następstwie chodzi też o to, by poprzez stałą współpracę z uczelnią przygotować licealistów do studiów i zwrócić ich uwagę na możliwości, jakie daje w tym kierunku Uniwersytet Śląski. Równocześnie jest to też sposób na propagowanie idei i działalności Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w społeczności lokalnej Śląska Cieszyńskiego i pokazanie możliwości ciekawej pracy po studiach w naszym regionie. Co ważne, jest to również próba przeciwdziałania nasilającej się tendencji do podejmowania przez najzdolniejszą grupę młodzieży studiów poza Śląskiem i w konsekwencji ich stałej emigracji z regionu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama