, niedziela 12 maja 2024
Niepełnosprawność na co dzień: Symbole niepełnosprawności w orzekaniu – co oznaczają?
Warto również wiedzieć, że zawarte w orzeczeniu symbole nie odpowiadają określonym jednostkom chorobowym, a jedynie grupom uszkodzonych narządów.  fot: arch.pryw.



Dodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Symbole niepełnosprawności w orzekaniu – co oznaczają?

Iwona Włodarczyk
Od tego co zawarte jest w orzeczeniu o niepełnosprawności, czy stopniu niepełnosprawności zależą np. ulgi i uprawnienia, z których może korzystać posiadacz danego orzeczenia.

Na orzeczeniu znajdują się między innymi takie informacje, jak np. data powstania niepełnosprawności, czas ważności orzeczenia, stopień niepełnosprawności i wiele innych istotnych danych. Na każdym orzeczeniu widnieje również symbol przyczyny niepełnosprawności.

Przepisy regulujące zasady wydawania orzeczeń o niepełnosprawności wyjaśniają, że „symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu odzwierciedla rozpoznanie choroby, która niezależnie od przyczyny jej powstania powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych i aktywności społecznej osoby niepełnosprawnej”.

Warto również wiedzieć, że zawarte w orzeczeniu symbole nie odpowiadają określonym jednostkom chorobowym, a jedynie grupom uszkodzonych narządów. Oznacza to, że np. symbol przyczyny niepełnosprawności 07-S będzie miała wpisany zarówno osoba, która przebyła zawał serca, jak i osoba, u której zdiagnozowano przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) czy osoba z zaawansowaną postacią astmy.

I tak między innymi symbol 02- P – oznacza choroby psychiczne, w tym m.in. osoby z zaburzeniami psychotycznymi, zaburzeniami nastroju, utrwalonymi zaburzeniami lękowymi o znacznym stopniu nasilenia czy zespołami otępiennymi.

03-L – to zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu, w tym m.in. trwałe uszkodzenie czynności ruchowej jednego lub obu fałdów głosowych, częściowa lub całkowita utrata krtani z różnych przyczyn, zaburzenia mowy spowodowane uszkodzeniem mózgu, głuchoniemota, głuchota oraz wiele innych schorzeń powodujących dysfunkcję narządu słuchu lub mowy.

04-O – choroby narządu wzroku, w tym m.in. wrodzone lub nabyte wady narządu wzroku, powodujące ograniczenie jego sprawności, prowadzące do obniżenia ostrości wzroku w oku lepszym do 0,3 według Snellena po wyrównaniu wady wzroku szkłami korekcyjnymi lub ograniczenie pola widzenia do przestrzeni zawartej w granicach 30 stopni.

11-I – inne schorzenia, w tym: endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźnie i odzwierzęce, choroby układu krwiotwórczego i inne.

W orzeczeniu może być podany więcej niż jeden symbol niepełnosprawności, nie więcej jednak niż trzy, a każdy z symboli zawartych w orzeczeniu niezależnie od pozostałych musi stanowić samodzielną przyczynę niepełnosprawności. Oznacza to, że wszystkie schorzenia uwzględnione w orzeczeniu muszą w porównywalnym stopniu wpływać na zaburzenie funkcji organizmu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama