, poniedziałek 29 kwietnia 2024
Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie ma dwadzieścia lat
Lidia Pałac, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie. fot: ARC LOTE



Dodaj do Facebook

Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie ma dwadzieścia lat

JAKUB MARCJASZ
- Sukces jest zawsze dziełem zbiorowym: zmotywowanych uczniów, kompetentnej kadry i dobrze opracowanego i zorganizowanego planu pracy, a wszystko w przyjaznej atmosferze i niezbędnym wsparciu niebios - mówi Lidia Pałac, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie, które w tym roku obchodzi dwudziestolecie powstania.

Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności. Czy są jakieś elementy wspólne, które wyróżniają szkołę z tamtego okresu i tą współczesną?
Elementem wspólnym LOTE sprzed 20 lat i tego dzisiejszego LOTE są priorytety szkoły, które na samym początku zostały opracowane i w wymiarze ideowym są aktualne również dzisiaj. Warstwa organizacyjna przez lata musiała być nowelizowana i rozszerzana, bo zmieniały się przepisy prawa oświatowego, jak również zmieniały się oczekiwania i potrzeby wyznaczane przez rynek pracy. Priorytety pozostały. Nauczanie języków obcych w zakresie rozszerzonym - dziś uczymy trzech języków obowiązkowych: pierwszego - 5 godzin tygodniowo, drugiego - 4 godziny tygodniowo, trzeciego - 2 godz. tygodniowo, wszystkie z możliwością dodatkowego rozszerzenia na zajęciach seminaryjnych oraz konwersacjach z języka angielskiego prowadzonych przez lektorów amerykańskich. Prowadzenie zajęć seminaryjnych - dziś uczniowie wybierają co najmniej dwa przedmioty, które realizują w wersji rozszerzonej przez trzy lata szkoły, przyswajając wiedzę coraz bardziej specjalistyczną niezbędną do zdania egzaminu maturalnego na najwyższym poziomie i podjęcia dalszych studiów wyższych. Nawiązanie współpracy ze szkołami zagranicznymi - dziś nadal współpracujemy ze szkołami w Berlinie i Poczdamie, ale poza tym nawiązaliśmy współpracę ze szkołą polską na Litwie, z liceum na Korsyce, ze szkołą w RPA, rodzi się nowy kontakt w kolejnym egzotycznym miejscu na świecie, ze szkołą na wyspie Reunion. Nasi uczniowie wielokrotnie wyjeżdżają, otwierają się na inną kulturę, konfrontują się z innym światem, tym pozacieszyńskim. Wychowanie religijne - zawsze jednakowo wskazujemy na wartości Dekalogu, eksponujemy Słowo Boże, które towarzyszy nam nie tylko na początku i zakończeniu roku szkolnego, ale wita nas już w progu szkoły. Nawiązujemy do protestanckich korzeni - patronem Towarzystwa i pośrednio także szkoły jest postać księdza Franciszka Michejdy wielkiego bojownika o polskość i działacza protestanckiego.

Jak zmieniła się szkoła przez ten czas?
Ponieważ od 1999 r. w budynku liceum mieści się także gimnazjum zaadoptowane zostało poddasze do celów dydaktycznych, baza powiększyła się, ale podwoiła się też liczba uczniów w budynku szkoły. Wprawdzie licealiści utracili pierwotną kameralność, ale za to naszego ucznia możemy kształtować przez sześć lat, a nie tylko przez trzy lata, bowiem około 70 proc. gimnazjalistów przechodzi do liceum. Mocno zmieniło się wyposażenie sal lekcyjnych - dziś do dyspozycji nauczyciela jest już nie tylko tablica i kreda, ale ekrany LCD niemal w każdej klasie, laptopy, tablice interaktywne, powszechny dostęp do internetu, stąd wielu nauczycieli pracuje wykorzystując interaktywne środowisko platformy internetowej (Moodle, Web2). Następuje naturalna zmiana pokoleniowa wśród kadry pedagogicznej, a starannie dobierane grono pedagogiczne cechuje bardzo wysoka stabilność. Nauczyciele utożsamiają się ze szkołą i pracują intensywnie budując wysoką renomę szkoły.

W Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących na rok 2013 publikowanym co roku przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy" LOTE znalazło się, jako jedyna w powiecie cieszyńskim, w najlepszej pięćdziesiątce (49. miejscu) w kraju i na 4. miejscu w województwie śląskim. W czym tkwi tajemnica tego sukcesu?
Tak, w tegorocznym rankingu szkół ponadgimnazjalnych LOTE mieści się w pierwszej prestiżowej 50. najlepszych szkół w Polsce.
Sukces jest zawsze dziełem zbiorowym: zmotywowanych uczniów, kompetentnej kadry i dobrze opracowanego i zorganizowanego planu pracy, a wszystko w przyjaznej atmosferze i niezbędnym wsparciu niebios.

Przed LOTE, podobnie jak przed każdą szkołą, stoją wyzwania? Co jest jej największą bolączką, co wymaga zmiany, poprawy, jakie są plany na bliższą i dalszą przyszłość?
Niezmienną bolączką szkoły jest brak sali gimnastycznej. Wynajmujemy halę sportową MOSiR lub inne pobliskie sale gimnastyczne, a dojście do nich próbujemy traktować jako dodatkowy ruch na świeżym powietrzu. Oczywiście marzy nam się własna hala sportowa, a Zarząd rozważa różne możliwości rozwiązania tego problemu. Ponieważ mamy bardzo dobry nabór do obu szkół i budynek przy ul. Sienkiewicza zaczyna robić się ciasny spoglądamy "pożądliwie" w kierunku budynku dawnej policji przy placu Wolności w Cieszynie. Jednak potrzebna byłaby ogromna kwota, aby zrealizować to marzenie. Wyzwania i wysokie poprzeczki mobilizują siły i potęgują energię, więc kto wie?

Z okazji rocznicy organizowany jest bal jubileuszowy i koncert galowy, a także odbędzie się uroczyste nabożeństwo
Jubileusz 20.lecia obchodzić będziemy 18 i 19 października. W piątek o godz. 17.00 w kościele Jezusowym będzie miał miejsce koncert, w którym wszystko będzie specjalne i jednorazowe, bowiem chór szkolny LOTE/GTE powiększony zostanie o głosy absolwentów - chórzystów, nauczycieli, sympatyków oraz dołączy do nas chór Wyższobramski. Chórowi jubileuszowemu towarzyszyć będzie jubileuszowa orkiestra, a całość zagra i zaśpiewa pod kierunkiem JeanClauda Hauptmanna. Kilka utworów dyrygować będą absolwenci szkoły: Piotr Sikora, Joanna Korczago, Wojtek Wantulok oraz pierwsza dyrygentka chóru LOTE Renata Badura-Sikora. Solistami będą uczniowie i absolwenci LOTE, niektórzy już z dużym dorobkiem artystycznym, jak Paweł Konik - absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu, zdobywca wielu nagród w konkursach wokalnych, a od kilku lat śpiewający w Operze Bałtyckiej w Gdańsku lub uczennica klasy 2 - Ola Malina, która w czerwcu wyróżniona została w konkursie piosenki francuskiej zdobywając Grand Prix Edith Piaf w Krakowie. Przeważać będzie muzyka filmowa, którą specjalnie, jubileuszowo aranżował JeanClaude Hauptmann.
W sobotę o godz. 11.00 zapraszamy na jubileuszowe nabożeństwo, w którym obok elementów liturgicznych znajdą się też krótkie przedstawienia uczniów i absolwentów. Kazanie wygłosi ks.Łukasz Ostruszka - absolwent LOTE, a w ołtarzu staną także absolwenci, którzy dziś są studentami CHAT - Piotr Sztwiertnia i Wiktoria Matloch. Zaproszenie na uroczystość przyjęło wielu zacnych gości, między innymi prof. Jerzy Buzek. Po nabożeństwie zapraszamy do szkoły, szczególnie absolwentów na spotkania z wychowawcami. Wieczorem w hotelu Diament w Ustroniu jeszcze jeden jubileuszowy akcent - bal. A do nabycia po nabożeństwie i w szkole - wydawnictwo jubileuszowe. Zapraszamy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama