, niedziela 12 maja 2024
Cieszyn: Wszystko przez piętrzące się schody
Kasy takich urzędów, jak Miejski Zarząd Dróg, Zakład Budynków Mieszkalnych czy SANEPID umieszczone są na piętrach. I tu zaczynają się problemy. fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

Cieszyn: Wszystko przez piętrzące się schody

MB
Nie tylko wysokie krawężniki, nieprzystosowane chodniki czy brak podjazdów w przestrzeni Cieszyna są zmorą osób niepełnosprawnych i starszych. Także dostęp do podstawowych instytucji i urzędów w mieście jest dla tych mieszkańców jeśli nie uniemożliwiony, to poważnie ograniczony.

Kasy takich urzędów, jak Miejski Zarząd Dróg, Zakład Budynków Mieszkalnych czy SANEPID umieszczone są na piętrach. I tu zaczynają się problemy. Żeby dokonać opłaty lub załatwić inne formalności, trzeba wejść po schodach. Dla niektórych osób okazuje się to niewykonalne ze względu na stan zdrowia. Stąd jeden z mieszkańców zaproponował burmistrzowi, by kasy umieścić na parterze urzędów, by dostęp do nich był równy dla wszystkich.

- Osoby starsze, nie mające sprawności ruchowej czy inwalidzi muszą pokonywać kilkanaście schodów, aby dotrzeć do kasy. Tak jest m.in. w MZD - kasa jest na piętrze, a wchodząc do zakładu, już na wstępie mamy bodajże 10 schodów, następnie kolejne schody na piętro, bo kasa jest właśnie tam. Przecież inwalidzi muszą wykupić abonament parkowania na tzw kopercie (dotyczy MZD) - opisuje sytuację jeden z mieszkańców Cieszyna. - Czy byłby to problem, aby ZBM, SANEPID i MZD przenieśli kasę na parter i z zewnątrz zrobili łagodny podjazd dla osób na wózku? - proponuje mieszkaniec.

Burmistrz, Mieczysław Szczurek nie widzi obecnie szans na przeniesienie kas na parter urzędów. - W chwili obecnej ZBM nie ma możliwości zmiany lokalizacji agencji. Niemniej jednak dostrzegając problem osób niepełnosprawnych chcących osobiście wnosić opłaty, rozważy w przyszłości taką ewentualność - informuje burmistrz.

Jednocześnie burmistrz dodaje, że ZBM oferuje pomoc w załatwieniu usługi „polecenie zapłaty” poprzez złożenie w swoim banku odpowiednich dyspozycji. - Ponadto ZBM zaprasza również do korzystania z możliwości wnoszenia opłat drogą elektroniczną - proponuje burmistrz. A co z osobami, które nie mają dostępu do komputera lub nie potrafią się nim posługiwać? - Wpłat można również dokonywać w innych placówkach (banki, agencje pocztowe), a książeczkę opłat za mieszkanie ZBM może przesłać pocztą, na wniosek najemcy (telefoniczny lub mailowy) - doradza burmistrz.

Jak wynika z informacji burmistrza, także MZD nie ma obecnie możliwości, by przenieść kasę na parter urzędu. - Osobom z ograniczeniami ruchu w załatwieniu spraw w kasie MZD będą pomagać pracownicy biurowi działu parkingów - informuje Mieczysław Szczurek.

Z kolei z problemami dostępu do instytucji niepodlegającym miastu chorzy i niepełnosprawni muszą sobie już radzić na własną rękę. Jedną z nich jest także SANEPID. - Jeśli chodzi o kasy w SANEPID, to nie jest to jednostka podległa miastu, więc nie mam wpływu na usytuowanie ich biur czy kasy - oznajmia burmistrz.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama