, poniedziałek 29 kwietnia 2024
Cieszyn: Samochody niemile widziane na rynku
Kolejny etap konsultacji społecznych odbędzie się w sierpniu br. Wtedy wszystkie pomysły mają być przedstawione w formie wizualizacji - projektu architektonicznego nowego wizerunku rynku.  fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Cieszyn: Samochody niemile widziane na rynku

MAŁGORZATA BRYL
Usunąć parking z rynku i zamknąć ruch uliczny w ścisłym centrum Cieszyna - to najczęstsze postulaty mieszkańców w ankiecie, której wyniki przedstawiono podczas wczorajszych konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji cieszyńskiego rynku.

To już drugie spotkanie w ramach tych konsultacji społecznych. Pierwsza debata miała miejsce 17 marca br. i wtedy przybyło na nią ok. 50 zainteresowanych. We wczorajszym spotkaniu wzięło udział zaledwie kilkanaście osób. Jednak zdecydowanie wyższa frekwencja miała miejsce w przypadku akcji wypełniania ankiety on-line, w której mógł wypowiedzieć się każdy mieszkaniec. Ankietę dotyczącą przyszłościowego wizerunku rynku nadesłało do Urzędu Miasta 139 osób (z czego 104 mieszkańców Cieszyna) w terminie od połowy marca do końca kwietnia.

Podczas wczorajszego spotkania sekretarz miasta, Stanisław Kawecki przedstawił wyniki ankiet. Przeważająca część ankietowanych chce likwidacji parkingu na rynku (103 wnioski w tej sprawie) oraz wyprowadzenia ruchu samochodowego ze ścisłego centrum miasta (76 wniosków). Kolejną sprawą, jaka była najczęściej poruszana, to więcej zieleni na rynku (79 wniosków). Mieszkańcom zależy też na udogodnieniach dla niepełnosprawnych na płycie rynku (39 wniosków). Mieszkańcy chcą także m.in.: usprawnień dla rowerzystów w postaci np. stojaków na rowery, więcej ławek, leżaków rekreacyjnych w sezonie letnim, plaży z piaskiem na płycie rynku latem i lodowiska zimą, pozostawienia kostki brukowej, ograniczenia liczby reklam, obniżenia czynszów za wynajem lokali przy rynku, więcej cienia m.in. poprzez wprowadzenie większej liczby drzew, dodatkowego oświetlenia czy odrestaurowania fontanny.

Póki co na propozycje mieszkańców, w tym też te, które przeważały w ankiecie, władza reaguje bardzo enigmatycznie. - Koncepcje mieszkańców będą uwzględnione o tyle, o ile się da - powiedział podczas wczorajszego spotkania Stanisław Kawecki. Jednocześnie razem z burmistrzem Mieczysławem Szczurkiem podkreślali, że to dopiero z projektu architektonicznego wykonanego przez architekta wstępnie dowiemy się, jaki jest pomysł na rynek.

Jednak gdyby wniosek mieszkańców w sprawie zamknięcia ruchu samochodowego na rynku miał być zrealizowany, to prace trzeba będzie prowadzić równolegle też w innych miejscach miasta, by stworzyć parkingi zastępcze i miejsca, gdzie ruch mógłby być rozładowany. A to już należy do kompetencji miasta, a nie architekta. Poza tym, czy miasto stać na taką równoległą inwestycję? Odpowiedź nie wybrzmiała podczas wczorajszych konsultacji. Wiadomo jedynie, że pieniądze na wykonanie rewitalizacji rynku będą czerpane z środków zewnętrznych, a konkretnie kolejnego projektu w ramach "Ogrodu dwóch brzegów”, dzięki któremu jest remontowana obecnie Cieszyńska Wenecja, a wcześniej m.in. Revitalpark czy Most Sportowy.

Kolejny etap konsultacji społecznych odbędzie się w sierpniu br. Wtedy wszystkie pomysły mają być przedstawione w formie wizualizacji - projektu architektonicznego nowego wizerunku rynku. Za stworzenie tego projektu odpowiada architekt, Tomasz Wysocki. Niestety, nie można było zadać mu pytań, bo nie przybył na wczorajsze spotkanie.

Burmistrz i sekretarz miasta zapewnili, że wizualizacja projektu będzie zamieszczona w internecie przed sierpniowymi konsultacjami. Ponadto być może dyskusja mieszkańców nad wstępnym projektem architektonicznym będzie przeniesiona do internetu, tak jak to było w przypadku wypełniania ankiety w pierwszym etapie konsultacji. Wiadomo, że jest to rozwiązanie wygodniejsze dla mieszkańców i efektywniejsze szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy część zainteresowanych jest poza Cieszynem. Zasadności tego pomysłu dowodzi też liczba wniesionych uwag drogą on-line (139) w stosunku do frekwencji podczas wczorajszego spotkania w ratuszu (kilkanaście osób).

Kolejny raz wobec tak niskiej frekwencji podczas konsultacji społecznych dyskusja zboczyła na tory, jak zaktywizować mieszkańców do brania czynnego udziału w życiu miasta. Podczas wczorajszego spotkania dyskutanci zauważyli, że miasto nie ma pomysłu na siebie, stąd bardzo trudno określić też funkcję rynku. - Czy rynek ma być miejscem imprez, przestrzenią rekreacyjno-sportową, miejscem spotkań, a może lokalizacją o walorach turystycznych? - pytali przybyli. Wobec braku skonkretyzowania u podstaw rozmywa się cały proces planowania wizerunku rynku i ma się wrażenie wciąż jałowej dyskusji prowadzącej donikąd.

Nie można więc dziwić się mieszkańcom, że nie chcą brać udziału w debacie o takim charakterze. Żeby przychodzili na konsultacje społeczne, muszą mieć pewność, że ich głos jest rzeczywiście decydujący podczas planowania przyszłości miasta, a nie tylko brany pod uwagę przez włodarzy i nawet nie wiadomo, w jakim stopniu.

Tymczasem wobec ogłoszonych wyników ankiety dotyczącej rewitalizacji rynku nie wiadomo właśnie, czy uda się zrealizować te sprawy, o które mieszkańcy prosili najczęściej, czyli np. usunięcie parkingu i ruchu samochodowego z płyty rynku. Jeśli kwestie, o które wnioskuje większość mieszkańców biorących udział w tej akcji, nie zostaną uwzględnione w ostatecznej koncepcji zagospodarowania rynku, to nie może potem dziwić włodarzy fakt, że cieszyniacy nie wierzą w celowość i sens konsultacji społecznych.

Komentarze: (20)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Może należy postawić na miasto z uczelniami artystycznymi.Rynek z nóg nie zwala.Ciekawym pomysłem jest postawienie wokół Rynku ładnych kawiarni tzn.ogródków letnim /wokół całego Rynku .Warunek -ogródki z dużą ilością kwiatów i czyste b/z nadmiernego serwowania piwa.Dobrze jest pokazać przyjezdnym naszą markę ,,cieszyńską" Wyroby własne- piwo z domowych wytworni,miody,ciastka,wędzonki ,ciekawe rzemiosło ,malarstwo,rzezba itd.Przecież Cieszyniacy to zdolni i wspaniali ludzie.Pokażcie innym że mamy czym się chwalić i możemy jeszcze na tym zarobić.Burmistrz musi pomóc a nie zdzierać pieniądze z czynszów.Można zorganizować wieczorem w np.weekend ciekawe pokazy wyrobu glinianych kubeczków czy plener malarski lub rzezbiarski ewentualnie tkactwo.Pomysłów jest wiele.Można do tej zabawy wciągnąć przybyłych i zaprosić poprzez naszych przewodników oraz lokalne media turystów z Ustronia i Wisły.Szukamy takich atrakcji ale w naszym regionie nie ma! Zabawa przyciągnie dużo ludzi ale i da zarobić naszym mieszkańcom pieniądze.Takie pokazy lub młode talenty można organizować również w tygodniu.
W Cieszynie brak pracy powoduje że miasto się wyludnia,brak perspektyw na przyszłość.Można zorganizować,, plener filmowy" dla osób marzą o współpracy w filmie czy TV.Bardzo fajnym pomysłem są bajki dla dzieci na płycie Rynku-taki teatr uliczny.To wszytko razem napędza klienta.
Co do uczelni w Cieszynie powinno ich powstać dużo.Może nie będzie to Kraków ale spróbować warto.To też jest zastrzyk gotówki dla miasta i mieszkańców.Praca,wynajem pokoi dla studentów itd.
Tu nie trzeba wiele,wystarczy ruszyć głową.Zbyt starzy i wygodni ludzie zasiadają w naszym imieniu w Ratuszu.Ich czas już minął,należy postawić na ludzi z wizją i możliwościami a nie układami.Tu jeden drugiego popiera i jeden drugiego forsuje na stanowisko.Kolesiostwo i brak wyobrazni.Rozkopany Cieszyn to najgorsze co przytrafiło się miastu.Co dziennie jadąc do Centrum miasta nie wiem czy tą ulicą gdzieś dojadę czy nie.

Zorganizowanie dodatkowych miejsc parkingowych na rynku to jedna z najlepszych decyzji ratusza.
.
Rynek od zawsze tętnił życiem, na nim odbywały się targi, spotkania, swe przystanki miały i dyliżanse i autobusy.
Nie możemy pozwolić upierdliwemu lobby grupki mieszkańców rynku i ścisłego centrum zmieniać tego stanu rzeczy - dla nich centrum to oaza ciszy, dla nas - pustynia.
Rynek jest przestrzenią wspólną, nie prywatną działką z fontanną.
Ci sami, którzy protestują przeciw parkowaniu tam - sami jako mieszkańcy do centrum zawsze będą mogli wjeżdżać i parkować.
.
Panie burmistrzu - rynek i centrum dla nas wszystkich, parkingi zostają.

Rynek jest wizytówką miast, miejscem spacerów, czy odpoczynku w gastronomicznym ogródku a nie miejscem uciekania przed samochodami i wdychania spalin. Czy wyobraża sobie Pan parking samochodowy np. na rynku w Krakowie, Wrocławiu, w Wiśle, Ustroniu itd.? O określonych porach odbywa się tam zaopatrzenie sklepów , restauracji etc. i na tym koniec. Podobny błąd parkingowy zrobiono w Skoczowie gdzie również zagracono piękną Starówkę samochodami. Przykład dbania o turystę i centra miast można zobaczyć w Czechach, Austrii czy Niemczech.

Potrafię sobie wyobrazić parkingi w centrum miast - Ustroń przecież tak ma Skoczów też nie wspomne miast takich jak Amsterdam czy Barcelona.
Z całym szacunkiem dla pan/pani poglądów - rynek jest przede wszystkim dla mieszkańców, a kilkanaście miejsc parkingowych założę się nie robi żadnego wrażenia na turystach, nawet nie zauważają.
Nie czarujmy się - ani Cieszyn ani tym bardziej Skoczów nie są perełkami z listy UNESCO.
.
Czytam o "zagraceniu" rynku - mój Boże, toż on od prapoczątków swych wielowiekowych dziejów był zagracany i to jak!...
Furmanki,
kolasy,
dyliżanse,
targi,
jarmarki,
końskie odchody i zapach moczu,
przystanki autobusowe i tramwajowe,
stacje benzynowe
- o Jezuuuu!....

Prowadzę w Cieszynie sporą firmę.
Proponuję na początek:
Po stronie dochodów zweryfikować podatki od nieruchomości. Wiele użytkowanych budynków, garaży oficjalnie jest w trakcie budowy.
Po stronie oszczędności zlikwidować Straż Miejsķą. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć w pierwszej kolejności na budowę parkingu. Trzeba ułatwic prowadzenie drobnego handlu w centrum i zachęcić ludzi do jego odwiedzania itd., itp.

Proponuję "dogadać" się z samorządami Wisły, Ustronia, Goleszowa, Cieszyna tak by pomiedzy tymi miejscowościami kursował parowóz. Bedzie to spora atrakcja turystyczna. Turystów trzeba zachęcić do odwiedzenia Cieszyna, tak by spedzili tu minimum kilka godzin.

z tymi parkingami to Pan Szanowny raczy żartować. Przecież Cieszyn to jeden wielki parking!

dobry dowcip

do sypialni też se autem wjeżdżasz?

w lektyce mnie wnoszą

w lektyce, heh, nawet mnie to rozbawiło:)

Dlaczego tak waznym tematem jak rewatelizacja rynku zajmuje sie tak niepowazny gosc jak kawecki. Majacy z tym gosciem do czynienia za poprzedniej jego kariery w zieleni miejskiej wiedza o jego arogancji i cwaniactwu. Obecnie calkowicie uzalezniony od panujacego burmistrza osmiesza sie, przedstawiajac opinie o rynku- 0,3% mieszkancow.

Jak zwykle komentarze mimo ,że nie wulgarne puszczane wybiórczo, oświadczam,że nic już w GC nie będę komentował, a tak w ogóle to nie wiem czy warto otwierać waszą stronę.

Szanowny Panie, wszystkie komentarze do tego artykułu, jakie napłynęły na naszą stronę, zostały tu opublikowane. Może Pan założyć swój profil na "Gazecie Codziennej" i wtedy komentarze będą widoczne zaraz pod ich dodaniu. Wystarczy się zarejestrować. M.Bryl

Nie sraj , bo dosłownie w latach 60 -tych kierowcy autobusów stacjonujących na rynku chodzili srać za Floriana,
taki chichot historii.

cyt: " Jednak zdecydowanie wyższa frekwencja miała miejsce w przypadku akcji wypełniania ankiety on-line, w której mógł wypowiedzieć się każdy mieszkaniec. Ankietę dotyczącą przyszłościowego wizerunku rynku nadesłało do Urzędu Miasta 139 "
MASAKRA - jako jeden z tych 139 głosujących uważam to za wynik HANIEBNY dla takiego miasta jak 35tyś Cieszyn - pokazuje to że tak naprawdę cieszyniacy mają głęboko w DOOPIE co się stanie z cieszyńskim rynkiem. Z drugiej strony konsultacje dla tak mało istotnego aspektu jak delikatny lifting rynku to mydlenie oczu władzy i pozorowanie obywatelskości i dialogu społecznego...zajmijcie się kanałami i ratowniem terminów i dotacji unijnej....

hmm, sram na to,o mnie za mnie to niech tam nawet stoja autobusy,i cos czuje ze tak bedzie,mietek wszytko pochyto;))))))i jego banda h..a

Nawiasem mówiąc i tak centrum Cieszyna przesunęło się już w okolice starostwa ,Kauflandu i Biedronek.
Wyeliminowanie całkowite ruchu samochodowego z centrum i zamiana okolic rynku w skansen, to odpowiada tylko
mieszkający na rynku - mieć święty spokój , bez aut, bez koncertów , bez knajp , sklepy niepotrzebne bo i tak
na zakupy chodzą do Biedronek.
Efekt tych pomysłów , całkowita śmierć Rynku, Głębokiej i okolic.
Nie da się pogodzić wygody paru mieszkańców , nawiasem mówiąc osiedlonych w większości tam przez komunistów z
dzielnic biedoty, z rozwojem miasta, na marginesie , kto był w starożytnym mieście Ateny , ten wie ,że uliczki w starożytnym
mieście są tam 2 razy węższe niż w Cieszynie, ruch 3 -5 razy większy , ale ci co mieszkają w centrum wiedzą, że coś za coś.
Jak się nie podoba ruch i gwar w centrum to wyprowadżcie się do Marklowic, mieszkania tam wolne.

Brawo, nic dodać, nic ująć...

Jedyne i prawdziwe konsultacje społeczne w sprawie rewitalizacji cieszyńskiego rynku odbędą się w...październiku, obecna forma jest pier*.*m kotka za mocą młotka..szkoda czasu

Ble ble ble > Po co pytać skoro i tak tego się nie da i tamtego też a na postulaty i propozycje władza reaguje cyt: enigmatycznie. Jednym słowem mydlenie oczu publicznymi konsultacjami a cieszyńscy włodarze i tak zrobią jak będą uważac. cbdu!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama