, wtorek 30 kwietnia 2024
Piotr Żyła zajął piąte miejsce w ostatnim konkursie Pucharu Świata w Planicy
Piotr Żyła skokami na odległość 201m i 216,5m zajął piąte miejsce w ostatnim konkursie Pucharu Świata w Planicy.  fot: Katarzyna Koczwara

Tegoroczny sezon w skokach narciarskich dobiegł końca. Podczas ostatnich zawodów w Planicy skoczek z Wisły, Piotr Żyła, zajął piąte miejsce. Konkurs wygrał Jurij Tepes, który po raz pierwszy w swojej karierze stanął na najwyższym stopniu podium.

Zawody wygrał Słoweniec Jurij Tepes, drugi był Norweg Rune Velta. Na ostatnim stopniu podium stanął także Słoweniec Peter Prevc.

Piotr Żyła skokami na odległość 201m i 216,5m zajął piąte miejsce w ostatnim konkursie Pucharu Świata w Planicy. Tym samym wiślańskiemu skoczkowi udało się awansować z 14 na 5 miejsce w końcowej klasyfikacji dzisiejszych zawodów. Z kolei Kamil Stoch spadł z czwartego, po pierwszej serii miejsca, na ósmą pozycję. Trzeci ze startujących Polaków, Maciej Kot zajął 18 miejsce, trzy oczka niżej uplasował się Dawid Kubacki.

We wczorajszym drużynowym konkursie w Planicy Polacy zajęli 4 miejsce, zabrakło im 3,5 punktu do trzecich Austriaków. Drugie miejsce zajęli Norwegowie, a na najwyższym stopniu podium stanęli Słoweńcy, którzy od samego początku trwania konkursu dyktowali warunki na skoczni.

Ostatecznie w trzydziestce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata znalazło się trzech Polaków. Najwyżej sklasyfikowany został Kamil Stoch (3 miejsce), kolejny był Piotr Żyła (15 miejsce) i Maciej Kot (18 miejsce).

Małą Kryształową Kulę w lotach narciarskich zdobył Gregor Schlierenzauer. W tej klasyfikacji najlepszy z Polaków, Piotr Żyła, zajął ósme miejsce, Kamil Stoch uplasował się na dziewiątym miejscu, a Maciej Kot na osiemnastym.

To był bez wątpienia najlepszy sezon naszych skoczków. W Pucharze Narodów Polacy zajęli ostatecznie piąte miejsce. Walka o pierwsze miejsce w tej klasyfikacji trwała do samego końca. Najwyższy stopień podium wywalczyli Norwegowie, drudzy byli Austriacy, a trzecie miejsce zajęli Niemcy.