, niedziela 28 kwietnia 2024
Zaolzie teraz - konferencja o prawach mniejszości narodowych
Gości powitał prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej dr Józef Szymeczek fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Zaolzie teraz - konferencja o prawach mniejszości narodowych

WS
Do tej pory projekt "Zaolzie teraz", realizowany wspólnie przez Książnicę Cieszyńską i Kongres Polaków w Republice Czeskiej, dał się poznać mieszkańcom Śląska Cieszyńskiego przede wszystkim ze spotkań z wybitnymi Polakami zamieszkującymi czeską część regionu. 30 czerwca odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona problemom mniejszości narodowych.

Konferencja nosząca nazwę "Prawa mniejszości narodowych dawniej i dziś w Europie Środkowo-Wschodniej. Teoria i praktyka", była niepodobna do wielu innych konferencji nawet na pozornie ciekawsze tematy, ściągnęła bowiem do auli Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie ponad 40 osób, odbiegając tym samym od najczęściej praktykowanej formy tego rodzaju wydarzeń – gdy na sali goszczą sami prelegenci.

Tych na sobotniej konferencji było jedenastu i tyle też miało miejsce wystąpień. Referaty podzielono umownie na trzy bloki tematyczne – zaolziański, polski oraz europejski. Obrady poprowadził będący pierwszoplanową figurą wśród polskich historyków profesor Ryszard Kaczmarek – dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego. Organizatorów zaszczycili swoją obecnością również burmistrz Czeskiego Cieszyna Vít Slováček oraz zastępca burmistrza Cieszyna Jan Matuszek, sekretarz Euroregionu Śląsk Cieszyński Bogdan Kasperek, a także poseł na sejm RP Aleksandra Trybuś, zasiadająca w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Przekrój tematów był tak szeroki, że każdy ze zgromadzonych mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Wyczerpujący obraz obecnej sytuacji Polaków na Zaolziu dały wystąpienia mgr Adama Krumnikla z Komisji Dotacyjnej ds. Mediów Mniejszościowych przy Ministerstwie Kultury RC oraz dr Józefa Szymeczka z Uniwersytetu w Ostrawie (będącego również prezesem Kongresu).

Zmiany w czechosłowackim prawodawstwie w kwestii mniejszości narodowych na przełomie lat 1918-1989 przedstawił dr hab. Krzysztof Nowak z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W dalszej części wrażenie robiły wygłoszone z krasomówstwem wystąpienia dr hab. Sławomira Łodzińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego nt. Niemców na Śląsku Opolskim oraz doc. László Öllösa z Uniwersytetu Konstantyna Filozofa w Nitrze, święcone losom Węgrów na Słowacji po roku 1993.

W dyskusje kończące każdy z paneli mocno angażowała się publiczność, tak że finalnie sesja zakończyła się ok. godz. 15.00 a nie przed godz. 13.00, jak przewidywali organizatorzy. Niebawem ukaże się publikacja książkowa zawierająca wystąpienia z konferencji. - Oby to w przyszłości nie stały się tylko badania historyczne – martwił się jednak Kaczmarek podsumowując obrady i wskazując na fakt, iż problematyka mniejszości narodowych w dyskursie naukowym pojawia się często, co jednak nie zmienia faktu, że coraz mniej jest samych mniejszości.

Obowiązki głównego wykonawcy projektu "Zaolzie teraz" przejmuje tymczasem na powrót Książnica Cieszyńska, która już w środę 18 lipca gościć będzie w swych murach piosenkarkę Ewę Farną, będącą przy tym twarzą zorganizowanej przez Kongres w 2011 roku kampanii "Postaw na polskość".

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama