, piątek 29 maja 2020
Wydarzenia i kultura na weekend: Rozświecenie choinki w Czeskim Cieszynie
Ośrodek Czasu Wolnego AMOS w Czeskim Cieszynie zaprasza na rozpoczęcie adwentu połączone z rozświeceniem choinki na rynku w Czeskim Cieszynie. fot: FB/Kulturní a společenské středisko "Střelnice" - KassDodaj do Facebook

Wydarzenia i kultura na weekend: Rozświecenie choinki w Czeskim Cieszynie

MM
Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W najbliższy weekend odbędzie się więc kilka wydarzeń kulturalnych, nawiązujących do radosnych świąt, na które czekają chyba wszyscy? I tak oto w najbliższy weekend w Cieszynie zainicjowany zostanie Jarmark Św. Mikołaja, a w Czeskim Cieszynie nastąpi uroczyste rozświecenie choinki. W Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się kolejna prelekcja z cyklu „Cymelia i osobliwości”, a w Wiśle promocja 11 tomu "Rocznika Wiślańskiego". W programie wydarzeń na weekend znajdziecie także aktualny repertuar kina Piast w Cieszynie oraz skoczowskiego "Teatru Elektrycznego". A to oczywiście nie wszystkie atrakcje zbliżającego się weekendu!

29 LISTOPADA

Rozświecenie choinki w Czeskim Cieszynie

Ośrodek Czasu Wolnego AMOS w Czeskim Cieszynie zaprasza na rozpoczęcie adwentu połączone z rozświeceniem choinki na rynku w Czeskim Cieszynie, które zaplanowane zostały na piątek, 29 listopada. Tego dnia o godz. 14:30 uruchomiony zostanie świąteczny jarmark z tradycyjnym rzemiosłem oraz wytworami twórczości ludowej. W programie znalazły się także warsztaty ozdabiania pierników, patchworku oraz uplatania koszyków oraz tworzenia drobnej ceramiki. O godz. 15:30 rozpocznie się część artystyczna, na zakończenie której (o godz. 18:00) odbędzie się rozświecenie choinki. Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu Kaj indzi inakszy - u nas po naszymu. Kultura ludowa Śląska Cieszyńskiego, realizowanego wspólnie przez miasta z obu stron Olzy, a także Ośrodek Czasu Wolnego AMOS w Czeskim Cieszynie i Cieszyński Ośrodek Kultury COK Dom Narodowy. Celem projektu jest podniesienie atrakcyjności turystycznej w oparciu o wspólną ofertę turystyczną budowaną wokół fenomenu i dziedzictwa cieszyńskiej kultury ludowej.

Nel mezzo del camin di nostra vita... Kolekcja dzieł Dantego

W najbliższy piątek 29 listopada o godz. 17:00 Książnica Cieszyńska zaprasza na kolejną prelekcję z cyklu „Cymelia i osobliwości”, zatytułowaną Nel mezzo del camin di nostra vita… Kolekcja dzieł Dantego w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej, którą poprowadzi dr Artur Lewandowski. Celem spotkania będzie przybliżenie życia oraz twórczości „ojca języka włoskiego” i jednocześnie największego geniusza w plejadzie „trzech koron” italskiej poezji (obok Petrarki i Boccaccia) - Dantego Alighieri (1265-1321). W centrum zainteresowania znajdzie się Boska komedia - największy chrześcijański poemat powstały w wiekach średnich, który przedstawiony zostanie nie tylko jako niedościgniona synteza (kulturowa, poetycka, filozoficzna, etyczna oraz teologiczna) całej tysiącletniej epoki średniowiecza, w szczególności zaś jako niezrównany portret literacki rzeczywistości XIII i XIV wieku, lecz również jako arcydzieło literackie, stanowiące - zarówno pod względem tematycznym, jak i stylistycznym - kamień węgielny w rozwoju nowożytnej literatury europejskiej. Wstęp wolny.

Koncert Charytatywny „Z serca dla serc"

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie zapraszają na 9. koncert charytatywny "Z serca dla serc", z którego środki zostaną przekazane na rzecz Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu. - Czego spodziewać się tym razem? Jak zwykle będą piosenki i skecze, a wszystko kręcić się będzie wokół dwóch planet Wenus i Mars, z których podobno pochodzą kobiety i mężczyźni... - czytamy w opisie koncertu, który odbędzie się w piątek, 29 listopada o godz. 17:00 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.

Żabek i Ropuch na deskach Sceny Bajka

Scena Bajka Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie zaprasza na przedstawienie "Żabek i Ropuch", skierowane do najmłodszych fanów teatru lalek. Przedstawienie wystawione zostanie w piątek, 29 listopada o godz. 10:00. - "Żabek i Ropuch" są nierozłącznymi przyjaciółmi, z którymi będziecie się świetnie bawili. Mieszkają razem nad jeziorem i przeżywają wspólnie różne przygody, dzięki którym nie tylko wiele się nauczą, lecz poznają także okolicę swoich domków, walczą ze strachem i uczą się prawdziwej przyjaźni - czytamy w opisie spektaklu, który swą premierę miał 4 października.

Filmowa Kronika Kobiet

Od września 90 uczniów i uczennic szkół podstawowych Cieszyna oraz Pogwizdowa pracowało nad animowanymi biografiami Zofii Kirkor-Kiedroniowej, Marii Sojkowej, Stefanii Michejdowej, Niny Górniak i Janiny Marcinkowej. W najbliższy piątek, 29 listopada przyjdzie czas na poznanie efektów pracy uczniów. Premiera filmu odbędzie się w piątek, 29 listopada o godz. 17:00 w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Wstęp wolny.

Promocja 11 tomu "Rocznika Wiślańskiego"

Parafia ewangelicko-augsburska Ap. Piotra i Pawła oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia serdecznie zapraszają na promocję 11 tomu "Rocznika Wiślańskiego", które odbędzie się 29 listopada w Domu Zborowym w Wiśle o godz. 17:00. Tym razem autorzy przygotowali cztery artykuły, trzy szkice biograficzne i trzy materiały źródłowe. Tom 11 zawiera także cztery recenzje oraz nigdy nie publikowane zdjęcia, np. kościoła ewangelickiego z drewnianą wieżą (sprzed pożaru w 1885 roku), drewnianej, nieistniejącej karczmy czy fotografie rodziny Hadynów. Autorzy omawiają nieznane fakty z życia ks. Juliusza Bursche, który w 1914 roku przez wybuch I wojny światowej nie mógł od razu wrócić z urlopu do Warszawy, nieznane prace m.in. Jerzego Warchałowskiego, biografie mieszkańców Wisły - uczestników powstania warszawskiego i wiślańskie tropy pozostawione przez Zofię Kossak-Szczucką. Wielu z pewnością zainteresuje szkic biograficzny poświęcony jasnowidzącej Agnieszce Pilchowej. Wstęp wolny.

Ptaki - spektakl Stowarzyszenia Teatralnego Dom z Jaśkowic

Stowarzyszenie Teatralne Dom z Jaśkowic i Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” zapraszają na spektakl „Ptaki” w reżyserii Piotra Tenczyka. Ptaki to spektakl o dwóch najważniejszych sprawach, które dotykają nas przez całe życie - o prostej potrzebie posiadania przy sobie drugiego człowieka, który rozumie nasze życie i nasze wybory oraz o wewnętrznym pożądaniu wolności – wyjścia poza ramy, które nas na co dzień ograniczają, a których istnienia możemy zupełnie się nie spodziewać. Spektakl odbędzie się w piątek, 29 listopada o godzinie 18:00 w sali widowiskowej Domu Narodowego w Cieszynie. Bilety w cenie 15 zł można nabyć w kasie COK na parterze Domu Narodowego lub bezpośrednio przed rozpoczęciem spektaklu.

IX Festiwal Piosenki Europejskiej w Wiśle

Wiślańskie Centrum Kultury zaprasza na IX Festiwal Piosenki Europejskiej, który odbędzie się w piątek, 29 listopada o godz. 9:00 w sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej i Społecznym Ognisku Muzycznym im. J. Drozda w Wiśle. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć występy dzieci i młodzież lubiących śpiewać po polsku i w językach krajów Unii Europejskiej. Wstęp wolny.

30 LISTOPADA

Jarmark Św. Mikołaja w Cieszynie

W sobotę, 30 listopada na cieszyńskim Rynku rozpocznie się Jarmark św. Mikołaja. Atrakcji z pewnością nie zabraknie, tym bardziej, że w tym roku kiermasz przybiera nową formę. Na mieszkańców i turystów czekać będą „Weekendy Świątecznych Niespodzianek” - ponad 70 stoisk handlowych, koncerty, atrakcje, pokazy w dniach 7-8 i 14-15 grudnia. - Jarmark św. Mikołaja to przede wszystkim nie lada gratka dla osób, które chcą mieć oryginalne i niezapomniane Święta Bożego Narodzenia. Kiermasz handlowy (czynny codziennie w godz. 10:00-18:00) będzie okazją do zaopatrzenia się we wszystko, co jest potrzebne do stworzenia w domu świątecznego klimatu. To jednak nie wszystko – oprócz stoisk z niezwykłymi przedmiotami, organizatorzy przygotowali dla mieszkańców Cieszyna i turystów „Weekendy Świątecznych Niespodzianek” - przekonują organizatorzy Jarmarku Św. Mikołaja w Cieszynie.

Spotkanie artystów i twórców z gminy Goleszów i Wędrynia

Współpraca gmin partnerskich to nie tylko prowadzenie wspólnych unijnych projektów, ale przede wszystkim współpraca pomiędzy ośrodkami kultury, szkołami oraz społecznościami. W sobotę 30 listopada gminy partnerskie Goleszów i Wędrynia zapraszają na „Spotkanie artystów i twórców z gminy Goleszów i Wędrynia". W ogrzewanym namiocie, rozstawionym obok Urzędu Gminy, znajdą się stoiska z rękodziełem polskich i czeskich twórców. Całość rozpocznie się wręczeniem nagród w konkursie plastycznym „Jesień za oknem" organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Goleszowie. Następnie na scenie pojawią się Zespół Regionalny "Czantoria" z Lesznej Górnej, Noemi & Filip Macura z Czech, Zespół Śpiewaczy „Przocielki” z Cisownicy, Zespół Drnkalisti z Czech. Dodatkowo, lokalni twórcy zaprezentują swoje wiersze, obrazy i zdjęcia. Początek imprezy o godz. 16:00. Wstęp wolny.

Uroczystości patriotyczne w Ustroniu

Urząd Miasta w Ustroniu zaprasza na uroczystości patriotyczne związane z upamiętnieniem 74. rocznicy śmierci 6 żołnierzy oddziału AK "Czantoria", które odbędą się w sobotę, 30 listopada o godz. 12:00 przy tablicy okolicznościowej zlokalizowanej przy dolnej stacji Kolejki Linowej "Czantoria" w Ustroniu. Oddział partyzancki „Czantoria” powstał wiosną 1941 r., a w 1942 r. został włączony do Armii Krajowej jako pluton „Ustroń” i podlegał Inspektoratowi Rybnickiemu. W połowie 1943 r. liczył 23 żołnierzy pod dowództwem Klemensa Starzyka pseudonim „Szpak”. Działał głównie na terenie pasma Stożka i Czantorii oraz okolicznych miejscowości: Ustronia, Cisownicy, Trzyńca, Wędryni i Nydku, rozbrajając niemieckich żołnierzy i policjantów, likwidując konfidentów i szerząc popłoch wśród niemieckich osadników, członków NSDAP. 30 listopada 1943 r. hitlerowcy osaczyli 10 partyzantów z oddziału w zdekonspirowanej ziemiance na stokach Małej Czantorii. Czterem partyzantom udało się przebić przez pierścień obławy. Pozostali, wraz z dowódcą oddziału, zginęli po krótkiej walce.

Skoczowska Teatroteka - Ania z Zielonego Wzgórza

Biblioteka Publiczna w Skoczowie od września br., realizuje projekt „Skoczowska Teatroteka”. Jego celem jest przeprowadzenie działań kulturalnych skupionych wokół teatru, literatury i kultury, adresowanych zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. W ramach projektu w Skoczowie, w najbliższą sobotę, 30 listopada o godz. 15:30 w skoczowskiej bibliotece wystawiony zostanie spektakl "Ania z Zielonego Wzgórza" w wykonaniu Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, wszyscy zainteresowani proszeni są o wcześniejsze zapisy pod numerem 33 853 34 25 bądź bezpośrednio w siedzibie biblioteki. Szczegółowe informacje oraz wejściówki można uzyskać w centrali Biblioteki Publicznej w Skoczowie przy ul. Mickiewicza 9.

Rzymskość św. Klemensa I

W najbliższą sobotę, 30 listopada o godz. 19:00 w Czytelni Katolickiej przy ul. Daszyńskiego 15 w Ustroniu odbędzie się spotkanie historyczne, podczas którego wykłada pt. "Rzymskość św. Klemensa I, papiera i męczennika drogą cywilizacji zachodniej", wygłoszą Elżbieta i Andrzej Georgowie.

1 GRUDNIA

Cieszyński Targ Staroci

Cieszyński Ośrodek Kultury i Miasto Cieszyn zapraszają na Cieszyński Targ Staroci, który odbędzie się w niedzielę, 1 grudnia w godzinach 8.00-14:00 - Wszystkich hobbystów i kolekcjonerów, a także mieszkańców Cieszyna zapraszamy na to wydarzenie. Będzie okazja kupić, sprzedać lub wymienić przedmioty, których nie kupimy w centrum handlowym. Każdy z nich ma swoją historię, swoją duszę, więc kolekcjonerzy będą mieli nie lada okazję, by wzbogacić swoje zbiory - zachęca Adam Cieślar, dyrektor COK Dom Narodowy. Wstęp na targ już tradycyjnie jest wolny.

Rozpal Świąteczną Radość i bądź widoczny

Wraz z rozpoczynającym się Adwentem miasto Ustroń zaprasza do wspólnego rozpoczęcia czasu ciszy i refleksji, umożliwiającego przygotowanie się do radosnych Świąt Bożego Narodzenia. - Jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych, dlatego świadomie powinniśmy edukować: jak być widocznym na drodze, chodniku, czy przejściu dla pieszych? W związku z tym w ramach akcji "Bądź widoczny" służby mundurowe wraz z rajdowcami będą pokazywać jak być widocznym na drodze? Akcja "Rozpal Świąteczną Radość i Bądź widoczny" odbędzie się w niedzielę, 1 grudnia o godz. 13:00 na ustrońskim rynku.

W weekend idź do kina!

Kino Piast w Cieszynie

22 listopada - 6 grudnia KRAINA LODU II, godz. 15:30, 17:30, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Jedna z najbardziej ukochanych przez najmłodszych widzów bajek Walta Disney’a powraca na wielki ekran. W filmie „Kraina lodu II” znów pojawi się magia i uwielbiane, nie tylko przez dzieci, postacie - królowa Elsa, księżniczka Anna oraz bałwan Olaf. Jakie przygody tym razem ich czekają? Dlaczego urodziłam się obdarzona magiczną mocą? Elsa wciąż zadaje sobie to pytanie i nie potrafi znaleźć odpowiedzi, co nie daje jej spokoju i... zagraża całemu królestwu! Dlatego razem z Anną, Kristoffem, Olafem i Svenem wyrusza w niebezpieczną i niezwykłą podróż... Czy ta wyprawa odmieni życie bohaterów Krainy lodu? Czego się podczas niej dowiedzą? Jakie przygody przeżyją?

29 listopada - 3 grudnia 1800 GRAMÓW, godz. 19:30, bilety: 18 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Kraków przygotowuje się na nadejście świąt. Ewa (Magdalena Rożczka), kobieta dla której nie ma rzeczy niemożliwych, szuka nowych opiekunów dla dzieci pozbawionych rodzin. Jest wulkanem energii, potrafi wyważyć każde drzwi i nagiąć każdy przepis, aby im pomóc. Tuż przed Bożym Narodzeniem w jej życiu pojawia się niezwykła dziewczynka – Nutka, niemowlę pozostawione przez matkę. Dla jej dobra Ewa gotowa jest zrobić wszystko, nawet poświęcić siebie, swoją karierę i szansę na miłość... Nie spodziewa się, że wkrótce przez jej życie przetoczy się prawdziwa lawina emocji, na którą nie przygotowało jej nic, czego do tej pory doświadczyła.

Teatr Elektryczny w Skoczowie

28 listopada WOJNA O PRĄD, godz. 19:30, bilety: 14 zł (ulgowy), 16 zł (normalny)

Porywająca, nakręcona z epickim rozmachem historia wyścigu dwóch wielkich umysłów, Thomasa Edisona (w tej roli Benedict Cumberbatch, pamiętny Sherlock i Doktor Strange) oraz Nikoli Tesli (granego przez Nicholasa Houlta znanego m.in. z "X-Men: Apocalypse”). Film ukazuje kulisy morderczej rywalizacji Edisona i Tesli o to, który system elektryczny zrewolucjonizuje nie tylko współczesny obu wynalazcom świat, ale cały następny wiek.

1 grudnia BARANEK SHAUN FILM. FARMAGEDDON , godz. 17:00, bilety: 14 zł (ulgowy), 16 zł (normalny)

Niesforny baranek i jego rozbrykana ferajna powracają w uroczej komedii science-fiction,która rozbawi widzów nawet w najodleglejszych galaktykach!Kolejna animacja studia Aardman, odpowiedzialnego za hity „Uciekające kurczaki”, „Wallacei Gromit: Klątwa królika” oraz „Baranek Shaun. Film”. Przed barankiem Shaunem i jego stadkiem otwierają się gwiezdne wrota wiodące wprost do międzyplanetarnej przygody, gdy na ich farmie ląduje obdarzona niesłychanymi mocami oraz nieodpartym urokiem przybyszka z odległej galaktyki. Shaun będzie musiał pomóc jej odnaleźć odległy dom i umknąć stąpającej jej po piętach tajnej organizacji. Czy uda mu się zapobiec Farmageddonowi i w towarzystwie kosmatych kosmonautów powrócić na ukochaną farmę?

1 grudnia BOŻE CIAŁO, godz. 19:00, bilety: 14 zł (ulgowy), 16 zł (normalny)

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje jednak w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama