, niedziela 28 kwietnia 2024
W ramach konferencji - spektakl w Zakładzie Karnym w Cieszynie
"Osadzony Tomasz Nowy" to projekt teatralny, który jest odzwierciedleniem idei wspólnych działań osób ze zróżnicowanych środowisk zawodowych i społecznych.  fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

W ramach konferencji - spektakl w Zakładzie Karnym w Cieszynie

STEFAN MAŃKA/MAT.PRAS.
W ramach konferencji - spektakl w Zakładzie Karnym w Cieszynie

Udział w niej wzięło ok. 70 osób, w tym 30 osób z jednostek penitencjarnych i placówek resocjalizacji. fot. Kamila Wrona


W ramach konferencji - spektakl w Zakładzie Karnym w Cieszynie

Międzynarodowa konferencja naukowo-społeczna podzielona była na obrady plenarne oraz panele dyskusyjne podzielone na pięć sekcji. fot. Kamila Wrona


W ramach konferencji - spektakl w Zakładzie Karnym w Cieszynie

Podczas konferencji można było zobaczyć wystawę fotograficzną autorstwa Elżbiety Lempp „Sztuka w pudle. Resoc.”, która przez dwa lata odbyła 17 wypraw do zakładów karnych w Polsce i Szwajcarii. fot. Kamila Wrona

O współczesnych tendencjach w resocjalizacji oraz pomocy postpenitencjarnej dyskutowali uczestnicy dwudniowej, międzynarodowej konferencji naukowo-społecznej zorganizowanej wspólnie przez Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego oraz Zakład Karny w Cieszynie. Oprócz wykładów oraz wizyty studyjnej w cieszyńskim więzieniu, konferencja była również okazją do premiery spektaklu teatralnego przygotowanego przez osadzonych oraz studentów, który wystawiony został w Zakładzie Karnym w Cieszynie.

"Osadzony Tomasz Nowy" to projekt teatralny, który jest odzwierciedleniem idei wspólnych działań osób ze zróżnicowanych środowisk zawodowych i społecznych. - To nie pierwsza i mam nadzieję, że nie ostania wspólna inicjatywa Zakładu Karnego w Cieszynie i Uniwersytetu Śląskiego. Zarówno pomysł na temat spektaklu, jak i jego realizacja stanowiły ciągły i dynamiczny proces, który na artystyczne tory z niezwykłą cierpliwością i profesjonalizmem kierował reżyser Bogusław Słupczyński - "mój mistrz", jak opisał go autor sztuki - Marek Niesłańczyk - wyjaśnia dr Ilona Fajfer-Kruczek, opiekun pedagogiczny i merytoryczny projektu.

- Interesowała nas sytuacja ludzka, uniwersalna. W pracy teatralnej byliśmy partnerami. Mury więzienne i szczególna sytuacja autora i części aktorów nie miała tu szczególnego znaczenia - komentuje Bogusław Słupczyński - reżyser spektaklu, który dodaje, iż przedstawiony tekst oraz swoista oferta pracy nad jego realizacją sceniczną, wydały się mu prawdziwym aktem odwagi ze strony osadzonych. - Marek Niesłańczyk - autor jednoaktówki "Osadzony Tomasz Nowy" napisał coś co wydało mi się ważne i autentyczne, ponieważ autor "zauważył" szczególną sytuację człowieka, który dąży do zmiany. To dążenie nie jest stereotypowe i stanowi przyczynę do prawdziwych i głębokich rozważań na temat dobra i zła. Zdaję sobie sprawę, że realizacja spektaklu w więzieniu może być odbierana jako szczególny przywilej dla osadzonego lub okazja do "zażywania" przez niego rozrywki , okazja do dobrej zabawy. Nic bardziej mylnego. Taka praca łączy się z ogromnym i na szczęście, twórczym stresem, z koniecznością przekroczenia własnych wyobrażeń na swój temat. Z koniecznością bycia konsekwentnym. Z odwagą "bycia śmiesznym" i "dziwnym". Łączy się też z czymś najważniejszym, z odpowiedzialnością. Za zespół, za bohatera, za sprawę, za...obdarzenie zaufaniem - wyjaśnia Słupczyński.

Konferencja naukowo-społeczna, której towarzyszyła premiera spektaklu, została zorganizowana w ramach podpisanego we wrześniu 2012 roku porozumienia między Zakładem Karnym w Cieszynie a Wydziałem Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Trwające dwa dni dyskusje służyły wymianie doświadczeń i dobrych praktyk, był to główny cel konferencji. Udział w niej wzięło ok. 70 osób, w tym 30 osób z jednostek penitencjarnych i placówek resocjalizacji. Już dziś wiadomo, iż ze względu na ogromne zainteresowanie oraz zapotrzebowanie na tego typu dyskusje, konferencja znajdzie swoją kontynuację za rok.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Słupczyński robi świetną robotę. Gratulacje.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama