, czwartek 18 kwietnia 2024
Uniwersytet Śląski w Cieszynie podpisuje porozumienie
Porozumienia oficjalnie podpisał prorektor dr hab. prof. UŚ Ryszard Koziołka. fot: AK



Dodaj do Facebook

Uniwersytet Śląski w Cieszynie podpisuje porozumienie

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Uniwersytet Śląski w Cieszynie podpisuje porozumienie

Jeżeli spotykamy się tutaj, oznacza to, że jesteśmy sobie potrzebni. fot. AK


Uniwersytet Śląski w Cieszynie podpisuje porozumienie

13 marca w Sali Senackiej na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego podpisano porozumienie pomiędzy uczelnią, a placówkami, instytucjami na co dzień współpracującymi. fot. AK


Uniwersytet Śląski w Cieszynie podpisuje porozumienie

Podpisaniu porozumienia towarzyszyło otwarcie Akademickiej Galerii "Academicus”. fot. AK


Uniwersytet Śląski w Cieszynie podpisuje porozumienie

Umowa jest następstwem działalności już istniejącej. fot. AK

13 marca, w Sali Senackiej, na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, podpisano porozumienie pomiędzy uczelnią, a placówkami, instytucjami na co dzień ze sobą współpracującymi. - Cieszymy się z bardzo. To wyjątkowy dzień, który jest zwieńczeniem tego, co wspólnie tworzymy - mówiła Dorota Prysak, koordynatorka działań, pracownik naukowy UŚ w Cieszynie.

- Ta współpraca trwała od dłuższego czasu. Znamy się dobrze, wymieniamy nasze doświadczenia, usługi. Dzisiaj oficjalnie dziękuję wszystkim, że gościcie państwo naszych studentów i za wasze wsparcie m.in. w zakresie prowadzenia badań. Mam też nadzieje, że studenci będą państwu pomocni w wielu okolicznościach, podobnie jak i nasi pracownicy - zaznaczył podczas oficjalnego podpisania porozumienia Zenon Gajdzica, dziekan hab. prof. UŚ.

Porozumienia podpisano z Zespołem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie reprezentowanym przez Lucynę Legierską, Ośrodkiem Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczy w Ustroniu reprezentowanym przez Dorotę Kohut, Zespołem Placówek Szkolno -Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie, reprezentowanym przez Brygidę Wnentrzak-Szteler, Zespołem Szkół nr 3 Specjalnych w Pszczynie im. Janusza Korczaka reprezentowanym przez mgr Grzegorza Kuczerę, Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu reprezentowanym Leszka Falisa i Zespołem Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu reprezentowanym przez Iwonę Durek-Sypek.

Porozumienia oficjalnie podpisał prorektor dr hab. prof. UŚ Ryszard Koziołka. - Uniwersytet jest dzisiaj instytucją publiczną kształcącą i prowadzącą badania, a zarazem instytucją, która ma swoją odpowiedzialność finansową, jest odpowiedzialna za misję naukowo-dydaktyczną, ale również musi funkcjonować jak firma. To często budzi sprzeczne oczekiwania i doświadczenia. Jesteście dowodem na to, że są sytuacje, w których nasze wspólne działania pozwalają wyjść z tej sprzeczności - przyznaje Ryszard Koziołka i dodaje, że nie tracąc misji, ma się wtedy poczucie, że jest się blisko tego, co się dzieje poza murami Uniwersytetu. - Jeżeli spotykamy się tutaj, oznacza to, że jesteśmy sobie potrzebni. Uniwersytet podpisuje setki różnych umów. Większa ilość z nich zostaje wyłącznie na papierze. Często są wyrazem pewnej konwencji, koniunktury, życzeń. W tym przypadku umowa jest następstwem działalności już istniejącej. Mam nadzieję, że będzie to trwało - przyznaje prorektor i dodaje, że zawsze będzie służył pomocą.

- Partnerstwo z Uniwersytetem jest dla nas szczególnie cenne i ważne. To obopólna, niesamowita korzyść. Wzięliśmy się za działania, które przekraczają nasze możliwości ogarnięcia pewnych spraw. Wzięliśmy się za budowanie całościowego systemu opieki nad osobami niepełnosprawnymi - zaznacza Iwona Durek-Sypek, dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. - Studenci mierzą się z prawdziwym życiem, a my mamy moment, kiedy integracja jest naprawdę prawdziwa. Nie papierowa. Zostajemy w szkole, śpimy razem, szalejemy, ale następnego dnia wstajemy, myjemy zęby i bierzemy się do pracy - dodaje Durek-Sypek i dziękuje wszystkim za możliwość takiej współpracy.

Podpisaniu porozumienia towarzyszyło otwarcie Akademickiej Galerii "Academicus”. - Intencją powstania Galerii jest dokumentowanie wzajemnej współpracy naszej uczelni z różnymi instytucjami, ukazywanie twórczości osób niepełnosprawnych i naszych studentów oraz ważnych wydarzeń na naszym wydziale w hotelu asystenckim - przyznaje Prysak i dodaje, że prace będzie można również zakupić.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nieco bardziej zorientowana i nie anonimowa osoba, pracownik UŚ, Pedagogika

Porozumienia, które zostały podpisane z placówkami są tylko formalnością. Co więcej z większością z nich Wydział w Cieszynie współpracuje już od kilku lat na poziomie dydaktycznym, organizacji wspólnych inicjatyw, wizyt studentów, a także na gruncie naukowym,ponieważ przedstawiciele niektórych z nich mają też takie aspiracje. Zatem jak można przypuszczać nasi aktualni studenci nie narzekają na archaizm wiedzy bez odniesienia do rzeczywistości.

Warto nie mylić akcji "Uniwersytetu dla szkół" z poziomem współpracy z instytucjami. W większości z nich na pewno nie znajdziemy kandydatów na studia.

..hmmm, UŚ dopiero teraz się zorientował, że ma problemy i szuka jeleni na "kooperację", jak w akcji "uniwersytet dla szkół", będąca rozpaczliwym wołaniem o pomoc, która jest kłopotliwa zarówno dla pracowników, którzy muszą robić cyrk przed gimbusami za frajer jak i dla dyrekcji szkół z wyjściami na siłę. Niestety 10 lat temu trzeba było postawić na naukę i rozwój kierunków, a nie na klepanie bezrobotnych i książek o tematyce rozmijającej się z rzeczywistością. Titanic tonie. Młodzi zrozumieli (nie wszyscy), że studia nic nie dają, wiedza jest archaiczna, a wykładowcy powinni mieć etat w skansenie. Pracownicy (nie wszyscy) odwalają kichę, bo komu by się chciało szarpać w Instytucji przez duże "I" za pensje kasjerki. Sad but true.

to cenne działania o charakterze socjalno-opiekuńczym oraz badawczym a współpraca z placówkami kulturalnymi i artystycznymi (CST, Galeria "Szara", teatr, kino) ma leżeć odłogiem?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama