, poniedziałek 29 kwietnia 2024
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej nagrodzony w Dąbrowie Górniczej
Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi to jeden z największych festiwali konkursowych w kraju. fot: ARC ZPiT Ziemi Cieszyńskiej



Dodaj do Facebook

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej nagrodzony w Dąbrowie Górniczej

JM
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej zdobył dwa pierwsze miejsce podczas V Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego Zagłębie i Sąsiedzi w Dąbrowie Górniczej.

Nagroda trafiła zarówno do grupy dziecięcej, jak i dorosłej. - Obie grupy zaprezentowały się z tańcami cieszyńskimi. Grupa dziecięca z typową wiązanką tańców cieszyńskich, a grupa dorosła również przedstawiała wiązankę tańców cieszyńskich, ale do muzyki z opery "Sałasznicy" - opowiada Karolina Małysz, dyrektorka Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej.

Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi to jeden z największych festiwali konkursowych w kraju. W jego tegorocznej edycji wzięło udziału ponad 1,5 tys. uczestników z 80 zespołów, którzy zaprezentowali 25 godzin programu artystycznego. Pula nagród w konkursie wynosiła 21 tys. zł.

Do tej pory, w ponad 60-letniej historii, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej wyróżniony został m.in. Złotym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, "Złotą Ciupagą” za zajęcie 1. miejsca w Polskim i Międzynarodowym Przeglądzie Ziem Górskich w Zakopanem, 3. miejscem w IV Ogólnopolskim Przeglądzie Tańców Narodowych w Lubaczowie, Grand Prix w III Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Stalowej Woli, czy Grand Prix, w kategorii stylizowanej, "Łowicki pasiak" w Łowiczu.

W swoim programie taneczno-wokalnym zespół prezentuje folklor Śląska Cieszyńskiego, Beskidu Śląskiego i Żywickiego, Górnego Śląska, a także z regionów: krakowskiego, sądeckiego, lubelskiego, rzeszowskiego, łowickiego i Szamotuł. Członkowie zespołu prezentują także tańce narodowe oraz tańce starocieszyńskie.

W najbliższych miesiącach zespół będzie można zobaczyć m.in. podczas 50. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Zespół zaprezentuje się 28 lipca o godz. 20.00 w wiślańskim amfiteatrze.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Józek , jak to Józek, ciągle się kompromituje...

Anonimie Ty się nie popisałeś, ani też sobie nie popisałeś. Od udzielania rad są mądrzejsi od ciebie.

Józek! Przestań się popisywać...

Moje najszczersze gratulacje. Gratuluję zespołowi, kierownictwu muzykom i wszystkim, którzy pracują w zespole . Tak jak obecnie prezentuje się zespól w sensie muzycznym, baletowym w śpiewie, w strojach w choreograficznym i repertuarowym, nie prezentował się nigdy tak dobrze. Nie dziwi więc ,że na zespół sypią się nagrody. Jeszcze raz moje szczere gratulacje! mam jednak i pewną krytyczną uwagę i myślę ,że zostanie dobrze odebrana. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej jeśli za taki chce się uważać powinien prezentować publiczności wszystkie stroje tej ziemi ,którą usiłuje reprezentować a także bogactwo całego jego folkloru. Tymczasem geograficznie ZPiT Ziemii Cieszyńskiej ogranicza swój repertuar to części górnej śląska cieszyńskiego ograniczając repertuar do folkloru górali beskidzkich pomijając folklor Jacków Jabłonkowskich oraz bogactwo ich stroju -a przecież Jackowie są jego częścią a zupełnie nieobecny jest w prezentowanym folklorze śląska Cieszyńskiego ,jego dolna część tj, obszar od Karwiny z biegiem Olzy aż po Bogumin.- a przecież to obszar obejmujący jeszcze Ziemię Cieszyńską -stąd brak strojów rozbarskich obok kobiecych cieszyńskich, brak w repertuarze zespołu strojów i tańców Orłowskich -gdzie powstało drugie polskie gimnazjum realne po gimnazjum A. Osuchowskiego. Zatem apeluję i proszę by zespół pochylił się nad tą częścią Ziemii Cieszyńskiej mocno już z czechizowaną ale jeszcze nie tak dawno zamieszkała przez tysiące zadeklarowanych Polaków -stroje można odtworzyć bo są opracowane stroje lachów śląskich i orłowskie ,które jeszcze 30 lat temu prezentowane były przez polski ZPiT Górnik z Karwiny czy przez polską Skotniczkę z Lutyni Polskiej zwanej obenie Lutynią Górną.. Jeśli zespół jest silny jak nigdy dotąd trzeba to nadrobić.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama