, wtorek 26 maja 2020
Mikołajki: jedno święto, różne tradycje
Tradycje Mikołajkowe różnią się nie tylko między państwami, ale także regionami w Polsce. fot: PixabayDodaj do Facebook

Mikołajki: jedno święto, różne tradycje

DR
Dziś, 6 grudnia, obchodzimy Mikołajki, czyli dzień Świętego Mikołaja. Święto, które ustanowiono na cześć biskupa Mikołaja z Miry. Jest to dzień znany ludziom na całym świecie, jednak w wielu krajach Święty Mikołaj występuje pod różnymi nazwami.

Tradycje Mikołajkowe różnią się nie tylko między państwami, ale także regionami w Polsce. Na Śląsku do domów przychodził wieczorem przebrany św. Mikołaj w stroju biskupim z prezentami dla dzieci, teraz jest on już raczej zastępowany przez starszego, grubego pana, ubranego w czerwony kostium z charakterystyczną czerwoną czapką z białym pomponem. Inną tradycją na Śląsku jest pozostawianie prezentów w zakamarkach mieszkania. Obecnie coraz bardziej popularne jest także wręczanie sobie wzajemnie prezentów w grupach równieśniczych m. in. w szkołach. Dla porównania w Poznaniu Mikołaj zagląda do domów przez szyby i jeśli zobaczy czyste buty, wtedy zostawia właścicielom upominki , a jeżeli będą brudne zostawi zgniłego ziemniaka, czyli poznańską pyrę.

W innych krajach, na przykład w Holandii do dzieci przychodzi Sinterklass, który przybywa z Hiszpanii na statku i zostawia czekoladowe literki. We Włoszech dzieci otrzymują prezenty dopiero w święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia, przynosi im je wiedźma Befana. Z kolei rosyjskie dzieci otrzymują podarki w Nowy Rok, które daje im Dziadek Mróz, wysoki, starszy, ale silny i pełen wigoru mężczyzna z długą brodą. A za naszą południową granicą, czyli w Czechach dzieci odwiedza Mikulas, który dawniej miał postać upiora z kosą w ręku i wyganiał śmierć. Pojawiał się zawsze w towarzystwie przebierańców.

Pamiętajmy jednak o tym, że bez względu na to, która tradycja jest nam najbardziej bliska, warto zachować w sercu podstawy przekazywanych przez wieki legend i zwyczajów. Ważne jest, żeby nasze Mikołajkowe upominki płynęły prosto z serca, a prezentem może być po prostu dobro i bezinteresowna miłość.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama