, niedziela 28 kwietnia 2024
Mieszkańcy zaśpiewali po raz czwarty na cieszyńskim rynku
Lekcja była utrzymana w tej samej konwencji, co trzy poprzednie, miała charakter koncertu, w którym publiczność była jednocześnie wykonawcą. fot: BŚ



Dodaj do Facebook

Mieszkańcy zaśpiewali po raz czwarty na cieszyńskim rynku

MB
W ramach uroczystości państwowych, 3 maja na cieszyńskim rynku odbyła się nietypowa, bo patriotyczna lekcja śpiewania. Mimo niesprzyjającej, deszczowej pogody część mieszkańców przybyła, by odbyć lekcję śpiewu. Śpiewania uczyli aktorzy Sceny Polskiej Teatru w Cieszynie.

Organizatorem "Lekcji śpiewania" jest Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Śląska Cieszyńskiego. Impreza odbyła się po raz czwarty i wzięli w niej udział także uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 7 z Krasnej. Lekcję tradycyjnie prowadził Rudolf Moliński (aktor-reżyser Sceny Polskiej). Z kolei za aranżację i akompaniament odpowiadał Bogusław Haręża.

Organizatorzy deklarują, że lekcje śpiewania w 2014 roku będą kontynuowane we wrześniu (z okazji 100-lecia wymarszu Legionu Śląskiego) i listopadzie (Święto Niepodległości). Kolejne lekcje śpiewania będą również imprezami plenerowymi, a każdej następnej lekcji śpiewania będzie towarzyszyła publikacja nowego Śpiewnika.

Skąd pomysł organizacji lekcji śpiewania w Cieszynie? Organizatorzy wskazują, że pomysł wynika z ich inspiracji krakowskimi lekcjami śpiewania, które nieodmiennie od kilkunastu już lat cieszą się zainteresowaniem mieszkańców Krakowa i turystów, o czym świadczy zazwyczaj kilkunastotysięczna widownia. Na lekcje śpiewania do Krakowa przyjeżdżają ludzie z całej Polski, są też tacy, którzy przestali jeździć do Krakowa, bo zajęli się ich organizacją w swoich miastach.

Z każdym świętem narodowym wzrasta liczba miast w których organizowane są lekcje śpiewania. W dniu 11 listopada 2013 lekcja śpiewania pieśni patriotycznych przekroczyła granice kraju i odbyła się również w Londynie. W Cieszynie pierwsza lekcja śpiewania (podobnie jak i w Warszawie) odbyła się w 2012 roku z okazji obchodów Święta Niepodległości.

Organizatorzy chcą poprzez tę inicjatywę wskazać, że aktywne uczestnictwo mieszkańców w dwóch kolejnych lekcjach śpiewania, zainteresowanie kontynuacją tych nietypowych koncertów oraz śpiewnikami jest dowodem na to, iż patriotyczne śpiewanie to dobry pomysł na wspólne świętowanie. Wspólne śpiewania to też wsparcie dla idei radosnego świętowania narodowych rocznic, bo patriotyzm wcale nie musi być smutny.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ale jest ich jednak więcej niż widać na zdjęciu. Wielu naszych Rodaków jest patriotami po cichu. Nie chcą bowiem płacić ceny za możliwość publicznego demonstrowania swojej postawy. Tak, Rodaku, Twoja godność ma swoją cenę.

Dobra inicjatywa.Niech coś się dzieje, żeby te święta nie były takie sztywne i nadęte.Popieram śpiewanie , wystawy historyczne, konkursy pikniki rodzinne itp. A czy w cieszynie obchodzono dzień flagi - 2 maja ? jakie imprezy towarzyszyły obchodom 1 maja i 2 maja/ Czy ktoś może uczestniczył , bądź widział, że coś gdzieś się działo ?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama