, piątek 22 marca 2019
Kultura na weekend...trwa Festiwal Bez Granic
Międzynarodowy Festiwal Bez Granic powrócił nad Olzę po rocznej przerwie. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Kultura na weekend...trwa Festiwal Bez Granic

red.
Międzynarodowy Festiwal Bez Granic powrócił nad Olzę po rocznej przerwie. W tej edycji zobaczymy wiele wybitnych spektakli polskich, czeskich i słowackich scen teatralnych, świetne koncerty, wystawy, a także projekcje filmów. W ten weekend będzie również okazja do zobaczenia Sceny Otwartej, działającej przy COK. Znajdzie się coś również dla fanów hardcore'a, metalu i punk rocka.

Międzynarodowy Festiwal Bez Granic

PIĄTEK, 6.10.2017
O godzinie 10:00 zapraszamy wszystkich na projekcję filmu "Braciszek Karel". To nominowany do nagrody Czeski Lew fabularyzowany dokument ukazujący dramatyczne losy Karela Kryla - najsławniejszego czeskiego barda, autora takich piosenek jak: Miła, Jarzębiny, Salome, czy Braciszku, wielkiego przyjaciela Polaków. Ważnym wątkiem w filmie jest opowieść o okolicznościach powstania piosenki Organy w Oliwie, napisanej pod wpływem wydarzeń Grudnia 70 na Wybrzeżu. Wstęp na projekcję jest bezpłatny. Po niej odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu.
Bílé Divadlo z Ostrawy to zespół często występujący na europejskich festiwalach teatralnych, już od 35 lat zajmuje się eksperymentami scenicznymi i tzw. parateatralnymi, często realizowanymi w plenerze. Tym razem zaprezentuje się w plenerze teatralnym w Browarze Zamkowym w Cieszynie o godzinie 17:00 z przedstawieniem "Ja, ja wieszczem beskidzkiego ludu...". Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.
Na koniec dnia polecamy spektakl w wykonaniu Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego "Lampka Oliwna". Na premierę zapraszamy do Czeskiego Cieszyna o godzinie 19:00. „Lampka oliwna”, tragedia w trzech aktach, była debiutem dramaturgicznym Zegadłowicza. Prapremiera miała miejsce 31 maja 1924 w reżyserii Stanisławy Wysockiej w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego. „Lampka oliwna” to dramat o ludzkich namiętnościach, „dramat pierwotnych sił, niepohamowanych żądz, zbrodni”. Osadzona w realiach wsi beskidzkiej tragedia opowiada o kondycji człowieka targanego uczuciami miłości, zniewolenia i pragnienia wolności – za wszelką cenę.

SOBOTA, 7.10.2017
W tym roku przypada 40. rocznica Karty 77. Sobotnie elementy festiwalowego programu są związane z tą rocznicą. Najpierw w kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie o godzinie 11:00 odbędzie się spotkanie z uczestnikami i świadkami wydarzeń sprzed 40 lat, w formie dyskusji panelowej (wstęp wolny). Następnie zachęcamy do obejrzenia spektaklu "Horrory z Hrádečku" w teatrze po czeskiej stronie Olzy (16:30). Sceny z życia Olgi Havlovej, kobiety, która nie wybierała swego trudnego losu, ale dumnie przyjęła to, co ją spotkało. Była pierwszą damą czeskiej opozycji demokratycznej, później – pierwszą damą państwa czeskiego.
Ostatnim elementem tego dnia będzie spektakl "Nie mów nikomu" Sceny Roboczej - Centrum Rezydencji Teatralnej z Poznania. To przejmujący spektakl o prawie do głosu, współtworzony przez osoby niesłyszące. Sprytny zabieg reżyserski pozwala „normalsom” przenieść się w nieznany im świat. Na to wydarzenie zapraszamy do Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie o godzinie 19:00.

Biedny Tom
To spektakl teatralny w wykonaniu Sceny Otwartej, działającej przy COK "Dom Narodowy" pod okiem Johna Whitewooda. Premiera: 7.10.2017 godz. 17:00. Bilety: 15 zł w COK

Gotta Go Festiwa , vol.7
Gotta Go Events, Klub Panopticum i Miasto Cieszyn zapraszają na 7. edycję największej niezależnej imprezy muzycznej na Śląsku Cieszyńskim. Mus dla fanów hardcore'a, metalu i punk rocka! Zaplanuj swój weekend właśnie u nas. W ciągu dnia poznaj walory historyczne jednego z najstarszych, dwujęzycznych i transgranicznych miast w Polsce, a wieczorem celebruj święto punka na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego. W tym roku zagrają: Black Palate - (Lublin) hardcore, Terrordome - (Kraków) crossover thrash, After Laughter - (Oświęcim/KRK/Kato) melodic hardcore punk, Hard Work - (Silesia) hardcore, BULBULATORS - (Silesia) punk rock, HOPES (CZ) - (Liberec/Praha) hardcore, CASTET (SILESIA ATTACK) - Hardcore Thrash Punk 80's Old School Style.
Na miejscu bogata oferta gastronomiczna (wege, wegan), lokalny browar, stoiska z merchandise zespołów i wytwórni płytowych. Otwarcie klubu: 18:00/ koncerty ok. 18:30.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama