, środa 14 kwietnia 2021
Kultura na weekend: Pracownia graficzna u Kossaków
Kolejne spotkania pracowni odbędzie się w najbliższą sobotę, 20 września o godz. 11.00. Udział w warsztatach jest bezpłatny. fot: Rafał SolińskiDodaj do Facebook

Kultura na weekend: Pracownia graficzna u Kossaków

Warsztaty, koncerty, spotkania autorskie, imprezy plenerowe, a może seans filmowy w kinie w Cieszynie lub Czeskim Cieszynie? Propozycji jak spędzić najbliższy weekend jest sporo.

W kinie...

w Cieszynie

19-21 września Miasto '44, godz. 14.30, 17.00, 19.30, bilety: 18 zł (norm.), 14 zł (ulg.),

Opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni i niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał być ich dniem ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury, czy młodzieńczej lekkomyślności - taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć czyha na każdym kroku.
Głównych bohaterów filmu poznajemy na krótko przed wybuchem powstania. Konspiracja to dla nich nie tylko patriotyczny obowiązek, ale i młodzieńcza przygoda, okazja do zabłyśnięcia przed rówieśnikami, zaimponowania dziewczynom. Na podziemnych szkoleniach romansują, popisują się, snują plany. Nie wiedzą, że nadchodzące lato będzie dla nich prawdziwym egzaminem życia. Nie wiedzą, że historia ma wobec nich pewne plany... Połączeni przyjaźnią bohaterowie "Miasta 44" tworzą jeden z najodważniejszych powstańczych oddziałów. Stają się świadkami poświęcenia czy bohaterstwa, ale także okrucieństwa, zdrady i zbrodni. Uczą się miłości i poznają, czym jest nienawiść. Wbrew woli otrzymują od historii krwawą i brutalną lekcję dojrzewania.

w Czeskim Cieszynie

18-21 września Zostań, jeśli kochasz, godz. 17.45, bilety: 110 Kč,

Mia Hall (Chloë Grace Moretz) to nieśmiała, niezwykle utalentowana dziewczyna, która stoi przed najtrudniejszym życiowym wyborem. Jeśli zdecyduje się opuścić dom by podążać za muzycznymi marzeniami, straci miłość swojego życia. Wszystko zmienia się w wyniku pewnego wydarzenia, a Mia zawieszona przez jeden dzień między życiem a śmiercią musi zdecydować, po której stronie zostanie.

18-19 września Místa, godz. 20.00, bilety: 110 Kč,

Dramat o miłości, stracie i zemście. Dwaj dziewiętnastoletni chłopcy Adam (Vladimir Polivka) i Mark (Jan Chiny) poszukują odpowiedzi na pytanie co dalej zrobić ze swoim życiem. Zamieszkują małą miejscowość, w której z jednej strony nie ma co robić, a z drugiej można robić wszystko. Zwrot akcji następuje w momencie, gdy chłopcy poznają Anne, córkę lokalnego działacza, która odkrywa przed nimi ciemne strony pozornie nudnego i statecznego miasta.

20-21 września Jak wytresować smoka 2 (dubbing), godz. 15.45, bilety: 100 Kč,

Minęło pięć lat od czasu, gdy Czkawka zaprzyjaźnił się z rannym smokiem i pokazał mieszkańcom Berk, jak żyć z tymi stworzeniami ziejącymi ogniem. Od tej pory między mieszkańcami wyspy a smokami panuje zgoda i wszyscy są szczęśliwi.
Niestety, szczęście nie jest nikomu dane na zawsze i pewnego dnia do wyspy zbliżają się wrogowie, z tajemniczym Smoczym Jeźdźcem na czele. Czkawka i jego wierny smok, Szczerbatek stają w obronie Berk. Sytuacja skomplikuje się jeszcze bardziej, gdy okaże się, że tajemniczym jeźdźcem jest matka Czkawki, Valka, a pokojowi między wikingami i smokami zagraża tajemniczy Drago. Czy Czkawce i Szczerbatkowi uda się przywrócić pokój na wyspie?

20-21 września Więzień labiryntu, godz. 20.00, bilety: 120 Kč

Thriller science fiction, którego akcja toczy się w świecie dotkniętym wielkim kataklizmem. Thomas budzi się w windzie, która powoli jedzie w górę. Kiedy w końcu się zatrzymuje i otwierają właz, dowiaduje się, że trafił do Strefy zamieszkałej przez Streferów. To ogromna polana ogrodzona wysokim, betonowym murem. Chłopak niczego nie pamięta - kim jest, skąd pochodzi, jak się tam znalazł. Nie wie, kim są jego rodzice i jak ma na imię. Nikt nie wie, jak trafił do Strefy. Każdego ranka ściany muru się rozsuwają, otwierając Labirynt, który zamyka się o zachodzie słońca. Co miesiąc do Strefy przyjeżdża nowy chłopak. Pojawienie się Thomasa nie zaskakuje, ale gdy tydzień później z windy wychodzi Teresa, wszystko się komplikuje. To pierwsza dziewczyna, która znalazła się w Strefie. Każdy Strefer ma swoją rolę - odpowiada za sadzenie roślin, budowę albo jest zwiadowcą, próbującym ustalić budowę Labiryntu, który zmienia się każdej nocy. Zwiadowcy walczą z czasem i pokonują jak najdłuższe trasy, póki nie zapadnie zmrok, ściany się zamkną, a Bóldożercy wyjdą ze swoich kryjówek. Mimo że Thomas jest "świeżuchem", Labirynt i Strefa wydają mu się podejrzanie znane. W jego pamięci kryje się klucz do rozwiązania zagadki tajemniczego miejsca.

18 września

XIV Skarby z cieszyńskiej trówły

Pamięć, tradycja, współczesność - takie hasła towarzyszą tegorocznej edycji "Skarbów z cieszyńskiej trówły". Sto lat temu wielu mężczyzn pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego lub z nim związanych zamieniło pięknie malowane trówły na… wojenne kufry.
Symboliczne otwarcie trówły nastąpi w piątek, 19 września o godz. 19.00 w Willi Słonecznej w Dębowcu, gdzie muzyczne przeboje przedstawią aktorzy Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. Wstęp: 15 zł (w cenie przewóz autobusem tam i z powrotem oraz wyżywienie), wstęp bez transportu: 10 zł. Rezerwacja: tel. +48 33 851 08 21 w. 14 lub bezpośrednio w Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn. Odjazd autobusu o godz. 18.00 z parkingu na ul. Dojazdowej. Imprezą towarzyszącą XIV Skarbom z cieszyńskiej trówły jest IX Cieszyński Jarmark Rzemiosła, który odbędzie się w niedzielę, 21 września w godz. od 11.00 do 17.00 na terenie amfiteatru pod Wieżą Piastowską. W ramach jarmarku odbędą się pokazy tradycyjnego rzemiosła oraz kuchni regionalnej. Szczegółowy program tegorocznej Skarbów z trówły znajdują się tutaj.

XII Regionalne Dni Rybactwa

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka "Żabi Kraj" serdecznie zaprasza na XII Regionalne Dni Rybactwa. W programie konferencje, wystawy, mistrzostwa w przyrządzania potraw w karpia, konkursy, pokazy kulinarne oraz występy artystyczne. Na scenie zaprezentuje się m.in. orkiestra dęta "Glorietta" z Jaworza, Mona Lisa, Mirek Szołtysek, Golden Mix, Bajery, chór męski "Gorol" MK PSKO Jabłonków, Kabaret Masztalscy ze śląskim humorem, Jacek Silski w rytmie Śląskiej Listy Przebojów, Mirek Szołtysek swojsko i po naszymu, Zespół regionalny "Jasieniczanka", Zespół "Kontrast Band”, Kapela Regionalna "Maliniorze". Szczegółowy program znajduje się tutaj.

19 września

Musical "Witamy w Dżungli"

W piątek, 19 września Szkoła Tańca PeDeBe ponownie opanuje teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, zamieniając wnętrza secesyjnego budynku w dziką dżunglę, w której ład i porządek wyznaczają odwieczne prawa przyrody. Musical "Witamy w Dżungli” to dziewiąty muzyczny spektakl cieszyńskiej Szkoły Tańca PeDeBe, który swoją premierę miał pod koniec maja br. Bilety na piątkowy występ grupy PeDeBE w cenie: 15 i 20 i 25 zł można nabyć w kasie teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Szczegółowo o musicalu "Witamy w Dżungli” pisaliśmy tutaj.

Kaiserstrasse - Historia rozwoju głównej ulicy

Kawiarnia i Czytelnia Avion/Noiva w Czeskim Cieszynie zapraszają na prezentację poświęconą historii rozwoju urbanistycznego głównej czeskocieszyńskiej ulicy. Prezentację komputerową i prelekcję przygotuje Karolina Langnerowa, studentka Wydziału Architektury VUT w Brnie. Bilety w cenie: 50 Kč.

Pchli targ w Skoczowie

Miejskie Centrum Kultury "Integrator" w Skoczowie zaprasza na Pchli targ, który odbędzie się w piątek, 19 września od godz. 9.00 na skoczowskim Rynku. Szczegółowy regulamin udziału w pchlim targu znajduje się tutaj.

Nabór do Miejskiej Orkiestry Dętej "Cieszynianka"

Orkiestra Dęta powstała 20 listopada1945 roku przy Zakładach Elektromaszynowych CELMA. W roku 1950 założona została również Orkiestra Dęta przy Cieszyńskiej Fabryce Narzędzi CEFANA. Jej dyrygentem w 1962 roku został Jan Gruchel. 8 grudnia 1972 r. w konsekwencji połączenia obu zakładów nastąpiła integracja obu orkiestr, które pod batutą J. Gruchela funkcjonowały do 1999 roku. Od 2001 próby odbywają się w Cieszyńskim Ośrodku Kultury "Dom Narodowy". Swą nazwę - "Cieszynianka" - orkiestra przyjęła w 2003 roku. W 2009 r. po 47 latach prowadzenia orkiestry Jan Gruchel postanowił przejść na emeryturę pozostając nadal czynnym członkiem orkiestry. Dyrygentem orkiestry został Franciszek Widnic. Orkiestra wielokrotnie uczestniczyła w przeglądach, konkursach i festiwalach orkiestr dętych, gdzie czterokrotnie zajęła I miejsce, dwukrotnie II i raz III miejsce. Obecnie bierze udział w prawie wszystkich uroczystościach odbywających się w Cieszynie. Koncertuje również w okolicznych miejscowościach. Nabór do Miejskiej Orkiestry Dętej "Cieszynianka", odbędzie się w najbliższy piątek, 19 września o godz. 17.00 w COK "Dom Narodowy".

Współcześni Kolbergowie

Rok 2014 ogłoszony został rokiem etnomuzykologa i badacza folkloru Oskara Kolberga. Z tej okazji w cieszyńskim Domu Narodowym spotkają się pasjonaci lokalnej tradycji, którzy na co dokumentują przeszłość, przekazują wiedzę o tradycyjnej kulturze, a także zajmują się edukacją regionalną. Spotkanie "Współcześni Kolbergowie Śląska Cieszyńskiego”, odbędzie się w piątek, 19 września o godz. 17.00. Spotkanie poprowadzi prof. Daniel Kadłubiec - folklorysta, badacz kultury ludowej Śląska Cieszyńskiego.

Sztuka i Wino z Winnicą Mnich

Gminny Ośrodek Kultury w Chybiu zaprasza na spotkanie z cyklu "Sztuka i Wino", w programie którego oprócz prezentacji działalności winnicy Mnich wystawiony zostanie spektakl muzyczny "Klinika miłości", w wykonaniu grupy wokalnej GOK. "Klinika miłości" to autorski projekt Rafała Cymorka, zrealizowany wraz z grupą dziewcząt działających w Gminnym Ośrodku Kultury. Jest to zabawna i komediowa forma zainspirowana przebojami z lat 80-tych i 90-tych. Bilety w cenie: 8 zł i 20 zł (z degustacją wina). Spotkanie odbędzie się w Klubie Pod Amfiteatrem.

Port Dziupla w Czeskim Cieszynie

W najbliższy piątek i sobotę, 19 i 20 września o godz. 20.00 Klub Dziupla z Czeskiego Cieszyna (ul. Strzelnicza 28), zaprasza na koncerty oraz after party w ramach akacji "Port Dziupla". Pierwszego dnia na scenie klubowej Dziupli zaprezentują się: BOWLE, ACID JAZZ, AFRO BEAT oraz NEW JAZZ. W sobotę wystąpią: STUDIO SQUATTEK, ROOTZKILLA, VMN OSTRAVA BORIS RAJMOND. Wstęp wolny.

Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim

Muzeum Ustrońskie im. J. Jarockiego zaprasza na promocję książki "Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim" oraz dyskusję z redaktorem książki Andrzejem Drobikiem i współprowadzącym rozmowy Dawidem Legierskim. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Szkaradnik. W programie przewidziano również regionalny akcent muzyczny w wykonaniu Pawła Grzyba. Spotkanie odbędzie się w piątek, 19 września o godz. 17.00.

20 września

Przystanek Śniadanie w Wiśle

Przystanek Śniadanie z Gliwic i Katowic zawędrował do Wisły. W samym centrum miasta, w Parku Stanisława Kopczyńskiego odbędą się wspólne śniadania na świeżym powietrzu. W soboty 20 i 27 września 2014 między 9.00 a 14.00, będzie można nie tylko zjeść przepyszne śniadanie na łonie natury, ale również uczestniczyć w warsztatach skierowanych do osób w różnym wieku, m. in. nornic walking, ceramika, itd. Pojawią się wybrani producenci zdrowej żywności, domowych wypieków, smacznych warzyw i owoców, aromatycznych serów i pachnącego pieczywa, nie tylko z naszego regionu, ale i z całego Śląska. Przystanek śniadanie będzie składał się z trzech stref: Strefy śniadań, gdzie można będzie zakupić i zjeść zdrowe śniadanie na świeżym powietrzu; Strefy zakupów, gdzie będzie okazja do zakupu zdrowej żywności oraz domowych produktów oraz Strefy warsztatów, gdzie będzie możliwość uczestnictwa m. in. w zajęciach jogi, nordic walking, warsztatach zręcznościowych, przewidziana jest również pogadanka o zdrowiu, a dla dzieci malowanie twarzy oraz bieg o kubek mleka z nagrodami.

Pracownia graficzna w Dworze Kossaków

W czerwcu w Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" ruszyła pracownia graficzna dla młodzieży i dorosłych. Zajęcia odbywają się cyklicznie. W ramach pracowni graficznej realizowane są prace w technice linorytu, która jest najbardziej przystępną techniką druku wypukłego. Grupa poznaje narzędzia do grafiki warsztatowej i w teorii zapoznaje się z pokrewnymi technikami graficznymi. W programie zajęć znajdują się prace o różnym stopniu trudności. Zajęcia prowadzi Alicja Woźnikowska-Woźniak - absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Biesku-Białej na specjalizacji wystawiennictwo i grafika użytkowa. Studiowała malarstwo na wydziale Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Od wielu lat pracuje jak projektant graficzny specjalizując się w projektowaniu identyfikacji wizualnych, znaków, logotypów, publikacji i liternictwie. Zajmuje się również ilustracją oraz sztuką plakatu. Regularnie współpracuje m.in. z Zamkiem Cieszyn, przeglądem filmowym Kino na Granicy, wykonując różnego rodzaju projekty graficzne. Jest członkiem Spółdzielni Socjalnej Parostatek w Cieszynie, gdzie odpowiada za grupę projektową Dinksy, prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci oraz prowadzi kurs rysunku. Kolejne spotkania pracowni odbędzie się w najbliższą sobotę, 20 września o godz. 11.00. Zapisy prowadzone są pod nr tel. 33 8510351 oraz adresem e-mail: gren.fundacja@gmail.com. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Zjazd Wisełków w Wiśle

Wiślańscy Wisełkowie pragną zaprosić rodziny Wisełków z Wisły i okolicy, jak również z Polski i z zagranicy oraz wszystkich wędrowców do źródeł królowej polskich rzek na spotkanie przy regionalnym i myśliwskim jadle oraz muzyce. Pomysłodawcą zjazdu jest Pan Józef Wisełka Spod Łuboczki, który po opublikowaniu w 2013 r. przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Wiśle kolejnego wydania legendy Bogumiła Hoffa "Imko Wisełka" czynił kroki, by zorganizować zjazd Wisełków u źródeł rzeki Wisły. Zwrócił się o pomoc do władz Gminy Wisła, Nadleśnictwa Wisła, Koła Myśliwskiego "Jarząbek" i Towarzystwa Miłośników Wisły. Zjazd Wisełków odbędzie się w sobotę, 20 września o godz. 14.00 przy Wisełce pod Zaporą. Szczegółowe informacje na temat zjazdu można przeczytać tutaj.

Tajemniczo w Cafe Muzeum

Tajemnicza hrabina, ekscentryczny Witkacy i niezwykły ród Kossaków zagoszczą, w sobotę, 20 września w Cafe Muzeum w Cieszynie. Wszystko to dzięki Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, która po raz kolejny zaprasza na Cieszyńskie Spotkania Literackie. W zabytkowym wnętrzu, posłuchać będzie można opowieści dr Joanny Jurgały-Jureczki o jej najnowszej książce "Tajemnice prowincji”, której akcja toczy się na Śląsku Cieszyńskim. Początek spotkanie o godz. 14.30. Wstęp wolny.

Pożegnanie lata w parku pokoju

Stowarzyszenie SCI zaprasza na "Pożegnanie Lata w Parku Pokoju w Cieszynie", które odbędzie się w najbliższą sobotę, 20 września. W programie między innymi: piknik na trawie, zabawy dla dzieci, poczęstunek, gratisy i niespodzianki, muzyka na żywo oraz przedstawienia teatralne. Dla wszystkich wata cukrowa i popcorn za "jeden uśmiech". Początek imprezy o godz. 15.00. Wstęp wolny.

21 września

100-lecie wymarszu Legionu Śląskiego

Zbliżające się obchody 100-lecia wymarszu Legionu Śląskiego z Cieszyna to nie tylko nobliwe apele i uroczyste sesje, ale także szereg nietypowych, artystycznych wydarzeń towarzyszących, których organizacją zajęły się m.in. Książnica Cieszyńska i Macierz Ziemi Cieszyńskiej. 21 września w cieszyńskim ratuszu będzie miała miejsce sesja nadzwyczajna obu rad, miejskiej i powiatowej. Kolejne uroczystości będą miały miejsce w Parku Sikory, następnie odbędzie się przemarsz od Mostu Wolności pod Pomnik Legionistów. Potem obchody przeniosą się do Zamku Cieszyn, a na koniec do Rotundy św. Mikołaja, gdzie odbędzie się msza święta. Jednak to nie wszystko. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy tutaj.

Dożynki Gminne w Istebnej

Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej zaprasza na Dożynki Gminne, które odbędą się w Kościele Dobrego Pasterza w Istebnej oraz amfiteatrze "Pod Skocznią". W programie uroczysta Msza Św. w Kościele Dobrego Pasterza w Istebnej, korowód dożynkowy, program artystyczny oraz zabawa taneczna. Szczegółowy program znajduje się tutaj.

Amadeusz w Teatrze Cieszyńskim

Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie zaprasza na spektakl Petera Shaffera pt. "Amadeusz". Jest to historia konfliktu Antonio Salieriego - nadwornego kompozytora na wiedeńskim dworze cesarza Józefa II, i Wolfganga Amadeusza Mozarta - jednego z największych kompozytorów w historii, pasjonowała wielu twórców. Shaffer, poruszając wątek odwiecznego konfliktu między artystą i rzemieślnikiem sztuki, między geniuszem i miernotą, skupił się na skutkach obsesji sławy i rozczarowaniu wobec Stwórcy.
Sztuka Shaffera ma też swoją wersję filmową, którą reżyserował Miloš Forman. Film "Amadeusz" z 1984 roku otrzymał aż osiem Oskarów. Bilety do nabycia w kasie Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie, przed spektaklem.

Dwa koncerty dla profesora Bergera

Dzięki staraniom Zarządu Oddziału Krakowskiego Związku Kompozytorów Polskich w Cieszynie zorganizowane zostaną dwa koncerty, podczas których słuchaczom przybliżona zostanie sylwetka jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich z kręgu W. Kilara i W. Lutosławskiego, Romana Bergera. Profesor Berger urodził się w 1930 r. w Cieszynie jako syn wybitnego pastora, biskupa Józefa Bergera, budowniczego kościoła "Na Niwach" w Czeskim Cieszynie. Po ukończeniu cieszyńskiej szkoły muzycznej rozpoczął studia u prof. J. Gawlasa w PWSM w Katowicach. Jednakże w 1952 r. czeskie służby specjalne wydały jego rodzinie nakaz opuszczenia ziemi rodzinnej i osiedlenia się na Słowacji. Powodem była postawa patriotyczna ojca kompozytora, ks. prof. Józefa Bergera. W ten sposób Roman Berger studia muzyczne ukończył w Bratysławie, gdzie m.in. wykładał w katedrze teorii muzyki. Uhonorowany został licznymi nagrodami kompozytorskimi. Uczestnicząc aktywnie w życiu muzycznym środowiska słowackiego, zwracał się zawsze ku kulturze i muzyce polskiej. Koncerty dla prof. Bergera są spełnieniem jego marzenia o wizycie w jego rodzinnym mieście. W niedzielę, 21 września o godzi. 20.00 podczas uroczystego koncertu w kościele Jezusowym wystąpi znany organista i organmistrz Jerzy Kukla. Słowo o profesorze Bergerze wygłosi Jerzy Stankiewicz. W programie m.in.: Roman Berger - Exodus II oraz J.S. Bach, J, Gawlas, O. Messiaen. W poniedziałek, 22 września o godz. 18.00 w Sali Kameralnej nr 8 cieszyńskiej Szkoły Muzycznej odbędzie się drugi koncert dla prof. Bergera. Wystąpi wybitna skrzypaczka prof. Kaja Danczowska wraz z córką, pianistką Justyną Danczowską. W programie trzy współczesne utwory: prof. R. Bergera, H. M. Góreckiego i prof. K. Pendereckiego.

Rekord jak z Bajki

Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej "Być Razem" zaprasza do udziału w biciu "Rekordu jak z Bajki", czyli czytaniu na głos bajek dla dzieci! Obecny rekord wynosi 113 godzin i 15 minut, ustanowił go 6 lat temu Deepak Sharma Bajagain. - Próba bicia rekordu rozpocznie się 21 września na terenie Muzeum Śląska Cieszyńskiego o godzinie 12.00 i będzie trwała 7 dni i nocy. Łącznie przez 168 godzin wspólnie będziemy zbierać pieniądze na rzecz Domu Matki i Dziecka "Słonecznik" w Cieszynie. Zostaną one przeznaczone na budowę placu zabaw dla najmłodszych podopiecznych Domu i inne potrzeby najmłodszych.Chcemy zgromadzić łącznie 1008 osób, które będą czytać jeden po drugim, a każdy z nich zaledwie przez 10 minut bądź więcej - wyjaśniają organizatorzy. W Komitecie Honorowym naszego wydarzenia zasiadają: Julia Kamińska, kabaret Łowcy.B oraz Piotr Szymala. Zapisy na stronie www.rekord.bycrazem.com
oraz w Centrum Edukacji Socjalnej na ulicy Błogockiej 30 w Cieszynie, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 od 14.00. Więcej informacji pod numerem telefonu: 699-971-023.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama