, środa 14 kwietnia 2021
100-lecie wymarszu Legionu Śląskiego pod znakiem atrakcji
Wymarsz Legionu Śląskiego z Cieszyna - 1914 r. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

100-lecie wymarszu Legionu Śląskiego pod znakiem atrakcji

Zbliżające się obchody 100-lecia wymarszu Legionu Śląskiego z Cieszyna to nie tylko nobliwe apele i uroczyste sesje, ale także szereg nietypowych, artystycznych wydarzeń towarzyszących, których organizacją zajęły się m.in. Książnica Cieszyńska i Macierz Ziemi Cieszyńskiej.

21 września w cieszyńskim ratuszu będzie miała miejsce sesja nadzwyczajna obu rad, miejskiej i powiatowej. Kolejne uroczystości będą miały miejsce w Parku Sikory, następnie odbędzie się przemarsz od Mostu Wolności pod Pomnik Legionistów. Potem obchody przeniosą się do Zamku Cieszyn, a na koniec do Rotundy św. Mikołaja, gdzie odbędzie się msza święta. Jednak to nie wszystko.

Od 11 września odbywają się w Cieszynie wydarzenia towarzyszące upamiętniające 100-lecie wymarszu Legionu Śląskiego z Cieszyna. Z tej okazji już jutro, 18 września, o godz. 15.00 w galerii wystaw czasowych Książnicy Cieszyńskiej będzie miał miejsce wernisaż wystawy „I wojna światowa z bliska i oddali. Dramat Wielkiej Wojny oczami cieszyńskich Polaków”, której organizatorem jest Książnica Cieszyńska.

Kolejnego dnia, 19 września, o godz. 16.00 na cieszyńskim rynku zacznie się wernisaż wystawy plenerowej „Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości” (organizator: Książnica Cieszyńska).

Z kolei na dzień przed głównymi obchodami, czyli 20 września, Macierz Ziemi Cieszyńskiej przygotowała grę miejską „Śladem Bohaterów /1914/”. Gra rozpocznie się o godz. 10.00. Bardzo popularna ostatnimi czasy forma gry miejskiej pozwala łączyć w sobie naukę z zabawą i budowaniem świadomości historycznej. Startujący w zespołach liczących od 2 do 6 osób gracze, wcielą się w role uczniów polskiego gimnazjum, którzy chcąc zostać legionistami i wyruszyć na front, by walczyć o wyzwolenie Polski spod jarzma zaborców, będą musieli udowodnić swoją przydatność do służby w formowanej jednostce.

Zmagania w grze miejskiej będą toczyć się w dwóch kategoriach: cieszyńskich szkół średnich oraz otwartej dla wszystkich pozostałych zainteresowanych, bynajmniej nie tylko dla młodzieży. Trud każdego z uczestników zostanie nagrodzony. Poza atrakcyjnymi upominkami książkowymi uczestnicy otrzymają niezwykłe pamiątki w postaci replik orzełka legionowego z 1914 roku.

W grze może wziąć udział nie więcej niż 20 zespołów. O zakwalifikowaniu do udziału w grze decyduje kolejność zgłoszeń zespołów. Zgłoszenia do gry przyjmowane są do 19 września br. telefonicznie pod numerem: 506 916 930 lub adresem wojciech.swies@gmail.com oraz dnia 20 września br. do godz. 13.00 (osobiście, w punkcie startowym gry - o ile nie będzie przekroczona jeszcze liczba zarejestrowanych zespołów). Dokonując zgłoszenia grupy, uczestnikom przypisana zostanie dokładna godzina jej startu. Z szerszym kontekstem historycznym i regulaminem gry miejskiej można zapoznać się tutaj.

Na 20 września oprócz gry miejskiej przewidziane są także pokazy grup rekonstrukcyjnych, których organizatorem jest Dolnośląski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” we Wrocławiu. I tak od godz. 10.00 będzie można zobaczyć obozowisko na Wzgórzu Zamkowym, o godz. 15.45 odbędzie się przemarsz w szyku ulicą Głęboką do cieszyńskiego rynku, z kolei na godz. 16.00 przewidziany jest tam pokaz militarny.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama